metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 3 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Nezapomínejte na rty, i ty v mrazech trpí.
Nezapomínejte na rty, i ty v mrazech trpí. | foto: Profimedia.czMetro.cz

Chraňte pokožku před mrazy i sluníčkem

25. února 2017  17:21 Kamila Hudečková
Letošní zima je mrazivá, ale i slunečná, což se odráží nejen na potřebě dobře se oblékat, ale i vhodně pečovat o pleť.

Chystáte-li se na hory, nezapomeňte přibalit vhodné pečující přípravky. Na horách může mrznout, k tomu svítit ostré slunce, takže pokožka je velmi namáhaná. Mráz totiž narušuje kožní bariéru, jejímž úkolem je udržování hydratace kůže a zabraňování odpařování vody. Tím se pokožka vysušuje.

„Svou roli hraje v zimě i střídání chladného podnebí s pobytem v přetopených místnostech se suchým vzduchem,“ vysvětluje lékařka Zuzana Kulíková z pražské kliniky LaserPlastic.

Během extrémních zimních teplot je pleť vystavená povětrnostním vlivům mnohem více – má sklon k zarudnutí, podráždění a ztrácí přirozenou obranyschopnost, elasticitu a napětí. Objevují se šupinky a skvrny. Volba správného pečujícího přípravku je hodně důležitá.

„V zimě se doporučují spíše krémy s hutnější texturou, které pokožku nejen hydratují, ale také ji vyživují a ochrání před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Záleží ale na typu pokožky, i jak hutný krém použijeme,“ doporučuje lékařka Kulíková.

Textura krému je závislá na typu pleti: mastná kůže vyžaduje lehčí textury, pro suchou kůži jsou vhodnější krémy s těžší nebo bohatší texturou. „Měli bychom vyhledávat co nejjednodušší krémy, které pokožku nedráždí, ale přitom ji ochrání,“ říká lékařka.

Určitě je vhodné, aby měly přípravky i UV faktor, který oceníte především při pobytu na horách. Nezapomínejte ani na ruce a rty. I ty v mrazech trpí. Pokud pokožku dostatečně neošetříme, vystavujeme se nebezpečí omrzlin.

Omrzliny mohou být akutní, tedy rychle vzniklé při náhlém působení zimy na nechráněných místech kůže. Trpí především prsty, nos a uši. Lehká omrzlina se pozná podle zarudnutí a snížené citlivosti až bolestivosti postižených míst. Těžké omrzliny jsou podobně jako popáleniny velmi nebezpečné, často hrozí až odumření postižené části.

U lehčích omrzlin stačí postupná aklimatizace a ohřívání s podáváním teplých nápojů, těžší omrzliny ošetřují lékaři. „Dlouhodobé omrzliny se nazývají oznobeniny a projevují se zvýšenou citlivostí postižené kůže s dlouhodobějším zarudnutím až mramorováním, nejčastěji na vnitřních plochách stehen,“ popisuje Zuzana Kulíková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám