metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 1 fotografie v galerii
Exprimátor Bohuslav Svoboda | foto: Archiv

Chtěl bych, aby naší největší starostí byly záchody zdarma, říká Bohuslav Svoboda

  5:44
Pražské komunální volby, do kterých zbývá necelý půlrok, se kvapem blíží. ODS před časem oznámila, že do nich koaliční uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) povede exprimátor z řad členů této politické strany Bohuslav Svoboda. Lékař a dosavadní zastupitel, který zastával funkci primátora již v letech 2010 až 2013, se na tomto postu dříve potýkal s řadou problémů. Kauza Opencard, jež tehdy zůstala po předchozím vedení Prahy, ho dokonce přivedla až před soud. V březnu ho poslanci kvůli případu vydali k trestnímu stíhání, o které také sám požádal s tím, že chce mít čistý štít.

„Voličům a všem Pražanům nabízím po letech stagnace a nejrůznějších experimentů profesionální řízení města, které posune Prahu dopředu,“ říká pro deník Metro Svoboda. 

Pokud by se vám po volbách podařilo dostat do vedení města, stal byste se prvním pražským staronovým primátorem. Je vůbec možné udržet nějakou kontinuitu s minulým obdobím, kdy jste post primátora zastával? 
V týmu lidí, který za koalici SPOLU kandiduje, jsou zkušení lidé a odborníci, kteří napraví v lepším případě nicnedělání, v horším často nepochopitelné excesy Pirátů a Prahy Sobě – ať už se týkají řešení dopravy, nebo bytové výstavby. To chceme ve SPOLU změnit. Pokud jde o kontinuitu, tak je určitě na co navazovat. I dnes můžeme vidět, že projekty, které jsem jako primátor zařídil, například čistička odpadních vod, kterou jsem v Bruselu vyjednal a začala se stavět za našeho vedení, se dokončuje až dnes. Byť stále není hotová. Mým heslem totiž vždy bylo, že nejdůležitější je poctivá práce pro město. A i když se od doby, co jsem byl primátorem, některé věci změnily, skutečnost, že voliči raději ocení poctivou práci místo planých slibů, platí stále. 

Našel byste něco, za co byste současnou pražskou vládní koalici pochválil? Přece jen jsou její součástí i vaši aktuální partneři z koalice SPOLU, takže jen kritika z vaší strany jistě nepadne.
Určitě. V městské radě dobrou práci odvádí Hana Kordová Marvanová a TOP 09 tam má také své zástupce. Například díky Janu Chabrovi se podařila celá řada kroků, které vedly k tomu, že městský majetek je efektivněji využíván. Práce našich partnerů byla ale bohužel často zastíněná situacemi, kdy se rozhodovalo za podivných a nevyjasněných okolností, a mnohými problémy, které šly na vrub Pirátům a Prahy Sobě. Ostatně na nesoulad ve vedení města kolegové upozorňují dlouhodobě. 

Bohuslav Svoboda

V jakých ohledech už teď určitě víte, že bude potřeba postupovat jinak, než jak doteď činí současné vedení města?
Na rozdíl od současné koalice budeme pracovat jako jeden tým a problémy opravdu řešit, a nejen další vytvářet a dělat Pražanům ze života peklo. V tom máme výhodu v rámci SPOLU. Už dopředu jsme domluvení na programu a od první chvíle můžeme začít pracovat na tom, abychom mohli být na naše město znovu hrdí. 

Napadají vás příklady konkrétních projektů nebo rozhodnutí? 
Naší prioritou, stejně jako současné vlády, bude dostavba Pražského okruhu, současně zahájíme opravy pražských mostů a budeme koordinovat veškeré opravy silnic a uzavírky, aby se z Prahy opět nestalo jedno parkoviště. Začneme řešit nedostupnost bydlení a ne jen o něm mluvit. Zkrátka budeme Prahu lépe spravovat. 

Bavme se konkrétně. Kdybyste měl ukázat na největší problémy, se kterými se Praha musí potýkat, které byste vybral?
Byl bych rád, kdyby byla v Praze situace, že největší starostí bude výběr jména pro luskouna a záchody zdarma v restauracích (více v boxu). Ale řešit takové věci v situaci, kdy běžný Pražan není schopný sehnat vlastní bydlení a rozvézt děti do škol a dostat se do práce bez toho, aniž by stál v koloně, je ukázkou toho, jak přemýšlí současná radnice a proč Praha nevzkvétá. Přitom podle mého musí každý vědět, že nejde rozkopat Koněvovu ulici a přístupové ulice k ní. Že když uzavřete nábřeží a nemáte objízdné trasy, tak vám půl Prahy nepojede. To nejsou žádné složité úvahy, ale realita, kterou chceme změnit. Praha musí být přívětivá jak pro řidiče, tak pro cyklisty a chodce, jako každá moderní evropská metropole. Tím jsem vám nejen shrnul největší problémy, se kterými se Praha musí vypořádat, ale také hlavní pilíře programu SPOLU. 

Jak by měla podle vás vypadat vysněná magistrátní koalice, pokud od voličů dostanete mandát k vyjednávání?
Byl bych rád, kdybychom vyhráli tak, že nebude možné nás obejít a že budeme schopni sestavit městskou radu a převzít okamžitou odpovědnost za vládu v Praze. Umím si představit variantu, že by koalice SPOLU po volbách vytvořila městkou radu s hnutím STAN. V zásadě by to kopírovalo půdorys již existující a úspěšné vlády naší republiky. 

Pokud si představíte město teď a za čtyři roky, co všechno by se za nastávající volební období mělo udělat? Jaké jsou v takovém případě vaše hlavní priority? 
Přál bych si, aby byla Praha znovu městem, na které budou hrdí nejen Pražané, ale i všichni z České republiky. Jsem si vědom toho, že bude velmi náročné napravit chyby současného vedení a vrátit Praze její lesk. Ale právě díky tomu, že máme koalici postavenou takto dopředu, máme tu možnost vyprecizovat řešení, které Praha potřebuje, tak, že budeme moci hned první den začít pracovat. Už nyní víme, jak začneme řešit situaci s dopravou a nedostupným bydlením a digitalizací. I proto věřím, že se nám v koalici podaří.

„Nejsme toaletářky“

Všechny restaurace v hlavním městě by měly pouštět lidi na toalety zdarma. Nápad starosty Prahy 7 Jana Čižinského, který je lídrem pražské kandidátky Praha Sobě, vyvolává ostré reakce.

Systém funguje na území sedmé městské části již několik let. Pokud Čižinský ve volbách uspěje, slibuje, že by se mohl rozšířit na celou Prahu. Benefit z toho mají hospodští podle něj ten, že bude čisté město.

„Řešit problém veřejné služby nařízením soukromníkům je komunistický způsob myšlení. Aby si město udělalo s prominutím z restaurací hajzlbáby, je nepřijatelné,“ kritizoval to pro iDNES.cz Jan Horešovský z Asociace restauratérů.

Svobodovo jméno není jediné, které se má objevit v kandidátkách. Dosavadní náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu) se v nadcházejících volbách stane lídrem, a tudíž kandidátem na primátora za STAN.

Do čela kandidátky Pirátů se postaví současný primátor Zdeněk Hřib. Vlastního kandidáta zatím neoznámilo hnutí ANO.

Deník Metro pro vás v následujících týdnech chystá další rozhovory s potenciálními primátory.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek