metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Větší foto
Belgický ovčák malinois Cama (28. března 2018) | foto: Statečné psí srdce

Chuck Norris pomohl, Válka zarazil sebevrahy

  7:53
V Praze byly uděleny ceny pro psí hrdiny, kteří zachraňují životy. Jeden z ­vítězů se nedostavil, oceněn byl totiž posmrtně.

Pomáhají svým majitelům žít s životu nebezpečnými chorobami nebo je umějí včas odhalit, zachraňují zvířata v Africe či pomáhají policistům při práci. To jsou osudy čtyřnohých vítězů již osmého ročníku ankety Psí srdce za rok 2017. V tradiční anketě, ve které každoročně figurují služební, záchranářští, asistenční, ale i takzvaní psi laici, se oceňují hlavně zachráněné lidské životy. Mezi oceněné patří také neslužební kříženec Rex.

„Začal zničehonic strašně moc štěkat, nevěděli jsme, co se vlastně děje. Ukázalo se, že štěkal, protože náš děda měl srdeční slabost,“ popsala hrdinský čin svého psa Marie Capůrková, která cenu pro svého čtyřnožce přebírala společně se svými dvěma bratry. Mezi psími profesionály získal cenu kříženec War, v­ překladu Válka, který zabránil dvěma sebevraždám. Policejní pes společně s psovodem Lubošem Šmolíkem loni v červenci vypátrali muže, který se chtěl oběsit. „War je pro podobné případy vycvičen a ­v ­loňském roce tak mohl zachránit život dvěma lidem,“ dodal při převzetí ceny Šmolík.

V kategorii Cena partnerů ocenila porota dvouletou fenku zlatého retrívra Jůlinku, která své mladé majitelce Soně Szwajnochové pomáhá žít s psychickou chorobou. „Kvůli své nemoci mám i sklony k sebepoškozování a trpím depresemi. Díky Jůlince dokážu se svou nemocí bojovat,“ popsala Szwajnochová.

Chuck Norris štěkal na pomoc
Cenu Pomáhající srdce, která je určená asistenčním psům, získal pes jménem Chuck Norris z Bengasu. Do ankety ho nominovala jeho majitelka Marie Macková, která loni v červnu prodělala zástavu srdce. Chuck Norris pro svou paní přivolal pomoc a­ tím jí zachránil život.

Cenu In memoriam získala fenka Cama, která pomáhala zachraňovat životy zvířat v afrických národních parcích. Ta byla vycvičená pro odhalování pytláků, kteří nelegálně zabíjejí slony. Fenka se měla stát také hrdinkou filmu slovenského dokumentaristy Matúše Jankoviče o boji proti pytlákům a pašerákům.

V­ roce 2016 však Jankovič podlehl zraněním, která utrpěl při nehodě džípu, v němž se vracel z natáčení v národním parku Odzala. Nehodu nepřežila ani Cama. Její příběh má ale přece jen alespoň částečně šťastný konec. V pátrání po pytlácích teď v ­Africe pomáhá celkem sedm jejích potomků.

Anketu Statečné psí srdce každý rok vyhlašuje časopis Psí kusy spolu se záchranářským magazínem Rescue report. Letos se na vyhlášení přišli podívat také žáci Základní školy Vratislavova.

Komentáře

Hlavní zprávy

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Dělníky na Barrandovském mostě zlobí veslaři a holubi. Do práce se tu nově vrhli potápěči

vydáno 5. května 2021  18:28

Deset stupňů má Vltava, v níž u Barrandovského mostu od pondělí pracují potápěči brněnské společnosti PS Profi. „Potápíme se do hloubky až čtyř metrů a...  celý článek

Květen ve sportu: Vrchol Ligy mistrů, tragédie i MS v hokeji

vydáno 5. května 2021  13:58

Psal se 21. květen roku 1997, když fotbalisté Schalke 04 ovládli tehdejší Pohár UEFA. Jiří Němec a Radoslav Látal se stali prvními Čechy v samostatné éře,...  celý článek

Někteří diabetikové přibrali v epidemii až osm kilogramů

vydáno 5. května 2021  11:30

Doktoři a stále lepší léky nám prodlužují život o desetiletí. Proto vesele hřešíme a ničíme si zdraví.  celý článek

Vaše fotky z Prahy