metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil

Další 2 fotografie v galerii
Problémem elektromobility je malý počet dobijecích stojanů. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Chuť kupovat by byla, autům na baterky scházejí dobíječky

  10:38
Místo burácivého dunění velkoobjemového osmiválce ticho. Už i benzinové ikony jedou na baterky a výrobci se přizpůsobují. „Ti nahoře“ v Bruselu už mají jasno. Co ale „ti dole“?

Pražská náplavka minulý týden. Tradiční akce, kde každoročně automobilové značky představují novinky či největší taháky. Účast byla tentokrát skromnější, ale na rozdíl od minulých let nebyl dealer, nebyla firma, která by se obešla bez ukázky vozů, k jejichž „tankování“ je třeba buď vždy, nebo aspoň někdy kabel vedoucí k elektronabíječce nebo zásuvce.

Zákazníci jsou víc eko
„Momentálně připravujeme k dodání deset vozů,“ říká mladý prodejce z velkého autocentra z pražského Spořilova. Uvedený počet se týká jen jediného typu, a to legendárního Mustangu, ovšem ne na benzin, ale čistě na elektřinu.

„Zákazníky oslovila zcela jiná karoserie v porovnání s klasikou, to je jeden z důvodů, proč vůz chtějí a současně jim elektrický pohon vyhovuje a současně jsou i fanoušci moderních technologií,“ dodává prodejce k elektroautu, které si průběžně může na dálku stahovat nejrůznější aktualizace softwaru, kterým je auto nabité. „Ti, kteří vědí, že budou autem jezdit hlavně do práce, pár desítek kilometrů, volí často hybridy,“ doplňuje informace prodejce ze Spořilova. Stále častěji vnímá zmínky klientů o tom, že nákupem poloelektrického či celoelektrického vozu chtějí být ekologičtější.

Bez mapky ani ránu
Mezi nejdůležitější vybavení elektrořidiče patří aktuální informace, kde se nacházejí dobíjecí stanice a stojany a zda na nich právě někdo doplňuje „šťávu“. Může mít buď aplikaci v mobilu, nebo u vyspělejších aut, která jsou stále on-line, mu informace nabízí displej v interiéru. „Život s elektrickým autem je zcela jiný. Než usednete za volant, musíte pečlivě plánovat, kudy vyrazíte, abyste nezůstal bez energie,“ komentuje postoj k současným elektroautům jeden z prodejců značky Kia.

Co se techniky týká, nemá výhradu, dojezdy nejvýkonnějších modelů napříč automobilkami se pohybují už mezi pěti sty a sedmi sty kilometry na jedno nabití. „Bohužel co se týká sítě elektronabíječek, je Česko ještě v pravěku,“ vysvětluje dealer. I když se staví nová přípojná místa, mapa stanic je v porovnání s vyspělejší infrastrukturou v jiných zemích děravá jak cedník. U jeho dealerství se nyní připravuje výstavba rychlodobíjecích stojanů, nabídka elektrických aut se rozšiřuje. Dobíjet se musejí jak předváděcí vozy, tak i auta v servisní hale. Prodejce se ale pere s nedostatečnou kapacitou dodavatele elektřiny. Zatím není ani jisté, jestli po přivedení vyhovujících kabelů bude možné, aby se auta nabíjela na všech plánovaných osmi stojanech, nebo jen na některých, aby nedocházelo k přetížení a nelítaly „pojistky“. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek