metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Parkovací automat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Chybí parkovací automaty. Je to záměr, tvrdí však Technická správa komunikací

  17:12
Chcete zaplatit parkovné v automatu, ale nejbližší se nachází až o několik ulic dál? Pravděpodobně se to v dohledné době nezmění. Podle TSK, která je v hlavním městě správcem systému zón placeného stání, přestává být o kovové bedny na lístky v ulicích zájem. Jejich počty proto postupně snižuje.

„V zónách se od loňského podzimu místo méně využívaných platebních automatů objevují jejich makety, takzvané infoboxy. Upozorňují na možnost platby on-line a na nejbližší platební automat. Důvodem byl nejen nezájem návštěvníků, ale i náklady na jejich provoz a správu. Ty jsou tak vysoké, že se přistoupilo k jejich redukci,“ říká pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková a dodává, že se jedná o obecný trend také ve světě. Například v dánské Kodani.

Vedení hlavního města se snaží řidiče postupně vychovat k tomu, aby používali k placení parkovného mobilní aplikace. Platbu lze provést například v aplikacích MojePraha, PID Lítačka, CityMove, Mapy.cz a MPLA.IO. „Náklady jsou v současné době v mobilních aplikacích už více než pětkrát levnější než v klasických automatech a do budoucna bude docházet k ještě většímu rozevírání těchto nůžek,“ hájil odstraňování automatů loni na podzim člen představenstva TSK Filip Hájek.

Parkování

  • Technická správa komunikací je správcem systému zón placeného stání. Ty pokrývají více než 120 tisíc parkovacích míst.
  • Městská firma má také ve správě více než 100 parkovacích ploch s kapacitou přes 10 tisíc parkovacích míst.
  • Informace o způsobu platby za parkování, mapu s popisem jednotlivých zón a aktuality najdete na www.parkujvklidu.cz.

Všechny platební automaty a jejich makety jsou zároveň polepeny informacemi o dané zóně a návodem na mobilní platbu v podporovaných aplikacích nebo přes internet. Tyto nápisy se nicméně stávají terčem vandalů a například „počmárané“ QR kódy, které mají platby zjednodušovat, podle zkušeností čtenářů nefungují. Deník Metro se v posledních měsících setkal s reakcemi čtenářů, kterým nedostatek parkovacích automatů nevyhovuje. Všichni prosili víceméně o totéž. Buďto o instalaci více klasických automatů, či o lepší osvětu o placení parkovného mobilem. Tu by údajně ocenily například mimopražské návštěvy.

Čtenář Jaromír, který bydlí na proseckém sídlišti, například argumentoval tím, že při osazování prvních automatů TSK mluvila o normách, které musí při instalaci dodržet. Ty se ale podle Liškové netýkají povinného počtu automatů na jednotlivé oblasti.

Mnoho kritiků štve také fakt, že ač s novotami ohledně parkování v hlavním městě nesouhlasí, stejně je nakonec platí „ze svého“. Jako příklad uvádějí všechna P+R parkoviště ve správě TSK, která byla loni osazena technologií na čtení registračních značek. Tento krok sice zjednodušil proces placení, letos se však na většině parkovišť zvedly ceny. Někde až na pětinásobek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek