metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Větší foto
Parkovací automat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Chybí parkovací automaty. Je to záměr, tvrdí však Technická správa komunikací

  17:12
Chcete zaplatit parkovné v automatu, ale nejbližší se nachází až o několik ulic dál? Pravděpodobně se to v dohledné době nezmění. Podle TSK, která je v hlavním městě správcem systému zón placeného stání, přestává být o kovové bedny na lístky v ulicích zájem. Jejich počty proto postupně snižuje.

„V zónách se od loňského podzimu místo méně využívaných platebních automatů objevují jejich makety, takzvané infoboxy. Upozorňují na možnost platby on-line a na nejbližší platební automat. Důvodem byl nejen nezájem návštěvníků, ale i náklady na jejich provoz a správu. Ty jsou tak vysoké, že se přistoupilo k jejich redukci,“ říká pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková a dodává, že se jedná o obecný trend také ve světě. Například v dánské Kodani.

Vedení hlavního města se snaží řidiče postupně vychovat k tomu, aby používali k placení parkovného mobilní aplikace. Platbu lze provést například v aplikacích MojePraha, PID Lítačka, CityMove, Mapy.cz a MPLA.IO. „Náklady jsou v současné době v mobilních aplikacích už více než pětkrát levnější než v klasických automatech a do budoucna bude docházet k ještě většímu rozevírání těchto nůžek,“ hájil odstraňování automatů loni na podzim člen představenstva TSK Filip Hájek.

Parkování

  • Technická správa komunikací je správcem systému zón placeného stání. Ty pokrývají více než 120 tisíc parkovacích míst.
  • Městská firma má také ve správě více než 100 parkovacích ploch s kapacitou přes 10 tisíc parkovacích míst.
  • Informace o způsobu platby za parkování, mapu s popisem jednotlivých zón a aktuality najdete na www.parkujvklidu.cz.

Všechny platební automaty a jejich makety jsou zároveň polepeny informacemi o dané zóně a návodem na mobilní platbu v podporovaných aplikacích nebo přes internet. Tyto nápisy se nicméně stávají terčem vandalů a například „počmárané“ QR kódy, které mají platby zjednodušovat, podle zkušeností čtenářů nefungují. Deník Metro se v posledních měsících setkal s reakcemi čtenářů, kterým nedostatek parkovacích automatů nevyhovuje. Všichni prosili víceméně o totéž. Buďto o instalaci více klasických automatů, či o lepší osvětu o placení parkovného mobilem. Tu by údajně ocenily například mimopražské návštěvy.

Čtenář Jaromír, který bydlí na proseckém sídlišti, například argumentoval tím, že při osazování prvních automatů TSK mluvila o normách, které musí při instalaci dodržet. Ty se ale podle Liškové netýkají povinného počtu automatů na jednotlivé oblasti.

Mnoho kritiků štve také fakt, že ač s novotami ohledně parkování v hlavním městě nesouhlasí, stejně je nakonec platí „ze svého“. Jako příklad uvádějí všechna P+R parkoviště ve správě TSK, která byla loni osazena technologií na čtení registračních značek. Tento krok sice zjednodušil proces placení, letos se však na většině parkovišť zvedly ceny. Někde až na pětinásobek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy