metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil

Větší foto
Parkovací automat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Chybí parkovací automaty. Je to záměr, tvrdí však Technická správa komunikací

  17:12
Chcete zaplatit parkovné v automatu, ale nejbližší se nachází až o několik ulic dál? Pravděpodobně se to v dohledné době nezmění. Podle TSK, která je v hlavním městě správcem systému zón placeného stání, přestává být o kovové bedny na lístky v ulicích zájem. Jejich počty proto postupně snižuje.

„V zónách se od loňského podzimu místo méně využívaných platebních automatů objevují jejich makety, takzvané infoboxy. Upozorňují na možnost platby on-line a na nejbližší platební automat. Důvodem byl nejen nezájem návštěvníků, ale i náklady na jejich provoz a správu. Ty jsou tak vysoké, že se přistoupilo k jejich redukci,“ říká pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková a dodává, že se jedná o obecný trend také ve světě. Například v dánské Kodani.

Vedení hlavního města se snaží řidiče postupně vychovat k tomu, aby používali k placení parkovného mobilní aplikace. Platbu lze provést například v aplikacích MojePraha, PID Lítačka, CityMove, Mapy.cz a MPLA.IO. „Náklady jsou v současné době v mobilních aplikacích už více než pětkrát levnější než v klasických automatech a do budoucna bude docházet k ještě většímu rozevírání těchto nůžek,“ hájil odstraňování automatů loni na podzim člen představenstva TSK Filip Hájek.

Parkování

  • Technická správa komunikací je správcem systému zón placeného stání. Ty pokrývají více než 120 tisíc parkovacích míst.
  • Městská firma má také ve správě více než 100 parkovacích ploch s kapacitou přes 10 tisíc parkovacích míst.
  • Informace o způsobu platby za parkování, mapu s popisem jednotlivých zón a aktuality najdete na www.parkujvklidu.cz.

Všechny platební automaty a jejich makety jsou zároveň polepeny informacemi o dané zóně a návodem na mobilní platbu v podporovaných aplikacích nebo přes internet. Tyto nápisy se nicméně stávají terčem vandalů a například „počmárané“ QR kódy, které mají platby zjednodušovat, podle zkušeností čtenářů nefungují. Deník Metro se v posledních měsících setkal s reakcemi čtenářů, kterým nedostatek parkovacích automatů nevyhovuje. Všichni prosili víceméně o totéž. Buďto o instalaci více klasických automatů, či o lepší osvětu o placení parkovného mobilem. Tu by údajně ocenily například mimopražské návštěvy.

Čtenář Jaromír, který bydlí na proseckém sídlišti, například argumentoval tím, že při osazování prvních automatů TSK mluvila o normách, které musí při instalaci dodržet. Ty se ale podle Liškové netýkají povinného počtu automatů na jednotlivé oblasti.

Mnoho kritiků štve také fakt, že ač s novotami ohledně parkování v hlavním městě nesouhlasí, stejně je nakonec platí „ze svého“. Jako příklad uvádějí všechna P+R parkoviště ve správě TSK, která byla loni osazena technologií na čtení registračních značek. Tento krok sice zjednodušil proces placení, letos se však na většině parkovišť zvedly ceny. Někde až na pětinásobek.

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek