metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Středa, 19. prosince 2018. Svátek má Ester.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Chystáte se topit? Zkontrolujte si radiátor, pozor na kominíka

27. září 2017  14:55 Pavel Urban Metro.cz
Otravy plynem, požáry i vytopení sousedů. Podobných nehod přibývá. V nejbližších dnech se vrátí babí léto, ale když se opět ochladí a přijde opravdu podzim, rádi si doma zatopíme.

Dodávka tepelné energie se spouští ve chvíli, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušné lokalitě klesne pod 13 stupňů Celsia ve dvou dnech po sobě a dle vývoje počasí nelze očekávat, že se teploty vyšplhají právě nad 13 stupňů.

Většina domů je však již vybavena domovní předávací stanicí, kde si správce či majitel domu sám může zapnout vytápění téměř kdykoliv. Systémem dálkového vytápění je zásobována skoro polovina všech trvale obydlených bytů v Česku.

Před otočením kohoutky radiátorů je ale dobré topení zkontrolovat. „Obyvatelé bytových domů by měli před topnou sezonou zkontrolovat, zda dobře těsní či netečou radiátory, a jakmile se začne topit, ohlídat si, zda hřejí, jak by měly,“ říká Kateřina Knihová ze společnosti Korado a dodává: „Radiátory je třeba odvzdušnit vždy před začátkem topné sezony nebo hned, jakmile začneme topit. Pokud i pak zjistíte, že se teplo v radiátorech nerozprostírá rovnoměrně, zkuste je odvzdušnit.“ V případě poruchy můžete vytopit sousedy.

Co se týče kamen, je lepší provést kontrolu po skončení topné sezony. Hlavně krbová kamna a vložky. Pokud jste se k jarní kontrole nedostali, proveďte ji nyní. „Kouřové clony a rošty demontujte a očistěte, nezapomeňte ani na spalinovou komoru, kterou pečlivě vyčistěte například pomocí ocelového kartáče. Kouřovody vyčistěte buď skrze čisticí otvory, nebo kouřovody demontujte na kusy,“ radí specialista firmy HS Flamingo.

Co se týče komína, je kontrola dokonce povinná. Běžné kotle a kamna vyžadují kontrolu kominíka jednou ročně, v případě vytápění tuhými palivy dvakrát. Kontrolu může provést jen kominík s náležitým oprávněním. „Bohužel je běžnou praxí, že domy obcházejí podvodníci, kteří za podezřele nízké ceny pouze vypisují zprávy o kontrole,“ popisuje situaci s podvodníky Petr Dušek, mluvčí Společenstva kominíků ČR.

Domácí nebezpečí

  • Od zaneseného komína může vzniknout požár. Z plynových spotřebičů zase otrava.
  • Během loňské topné sezony způsobily jen komíny v Česku přes tisíc požárů. Bylo to o 19,4 procenta více případů než v roce 2015.
  • Asistenční služba Europ Assistance eviduje od ledna celkem 2229 událostí v souvislosti s topením. V zimě je porucha kotle celkově třetí nejčastější událostí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Falešné bezdomovce potkáte v Holešovicích

Pan Václav je poctivý. V Letňanech prodává roky.
vydáno 19. prosince 2018  5:59

Napodobitelé prodejců Nového prostoru prodávají i letáky převlečené za časopis.  celý článek

Před Vánoci rapidně stoupá čas, který v práci věnujeme soukromým záležitostem

Ilustrační snímek
vydáno 18. prosince 2018  15:01

„Zajeďte se podívat teď ve všední den dopoledne k nějakému obchodnímu centru,“ telefonovala do deníku Metro pražská důchodkyně Marta. Půl hodiny hledala...  celý článek

Nejčastěji děláme vánoční nákupy na Andělu a Václaváku

Nový Smíchov. Nákupní centrum.
vydáno 18. prosince 2018  12:11

Mezi nejoblíbenější místa využívaná v hlavním městě k předvánočnímu nákupu dárků patří obchodní centra. V počtu návštěvníků v tomto období každoročně vede...  celý článek

Skákání králíkem přes babičky i hledání kódů v MHD. Vyzkoušeli jsme aplikaci DPP

Obrázek ze hry.
vydáno 18. prosince 2018  9:29

Proč si nahrávat do svého chytrého mobilu aplikaci, která vás bude vychovávat? Nad touhle otázkou jsme si lámali hlavy i my v redakci deníku Metro....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám