metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

  14:46
Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.

Další 2 fotografie v galerii
Rekonstrukce stodoly v Českém ráji | foto: Archiv Jana Erbena Metro.cz

Nevšední bydlení není vždy jen o penězích a možnostech, někdy stačí jen nápad, využití moderních technologií a šikovní lidé. Deník Metro připravil několik tipů, jak bydlet trochu nevšedně.

Protiklady se přitahují
Stará polorozpadlá stodola v Branžeži se zdála mladým manželům Erbenovým ideální k rekonstrukci pro jejich budoucí bydlení. Renovace probíhala tři roky. „Je to chráněná krajinná oblast. Romantika pod skálou u rybníka v Českém ráji. Stála zde stodola a nic tu nebylo, jen seno a harampádí,“ popisuje Jan Erben původní stav. „Ve stavbě je kus mé duše. Měl jsem jasnou představu a na projektování domu se od začátku aktivně podílel, vymýšlel, kreslil. Chtěli jsme zachovat ráz krajiny, respektovat původní stavbu a rekonstruovat dům převážně pomocí přírodních materiálů,“ dodává Erben.

Vsadil na spojení protikladů, tedy na souznění přírody a moderní technologie. Z původní stodoly zůstalo jen obvodové pískovcové zdivo do výše tří metrů a krovy s trámy. Oříškem byla izolace domu. Aby zachovaný pískovec udržel klima a nezačal se rozpadat, bylo třeba zajistit kvalitní odvětrání a stavbu zateplit. Zvolena byla technologie vzduchové kapsy. Spodní patro tak respektuje pískovcový základ stodoly a k vnitřnímu  členění prostoru využívá kombinaci dřeva a jiných přírodních materiálů.

Ve fázi výstavby patra se majitelé rozhodli použít lehčí materiály s přihlédnutím ke členění podkroví. Zde výrazně přispěla i výhra Erbenových v soutěži Rekonstrukční výzva pořádané divizí Rigips ze skupiny Saint-Gobain. V patře se využilo sádrokartonových desek do šikmin střechy. Na ni majitelé zvolili plechovou krytinu. V kombinaci pískovce a dřevěné fasády dům na pohled zapadá do rázu krajiny a málokdo by tušil, že se zrodil ze stodoly.

Zájem z různých částí světa
O kontejnerovém domě, který si postavil z velké části sám Marek Popálený v Hranicích na Moravě, jsme už v Metru psali. Poté, co se ale majitel domu s rodinou v zimě nastěhoval a v lednu na YouTube umístil časosběrné video, stalo se doslova virálním. Dodnes má přes čtyři miliony zhlédnutí. „Vyrazilo nám to dech. Píšou nám velcí hráči z celého světa a žádají nás o práva k videu, aby je mohli sdílet pro své sledující. Ozvaly se nám americké stránky, které mají na Facebooku miliony fanoušků,“ přiznává potěšeně Popálený.

Chystá další videotvorbu. „Mnoho lidí se nás ptá, jak to vypadá vevnitř domu. Chystáme proto komentovanou prohlídku po celém domě v 360 stupních.“ V plánu je i epizoda kontejnerových Bořičů mýtů. Kolem stavby zocelových bloků koluje spousta pověr a nepřesností. Popálený je proto popře či vyvrátí a zodpoví nejpalčivější otázky, jež se vznáší nad stavbami z kontejnerů. Vznikl také videonávod, který Popálený nabízí zdarma k zakoupenému projektu. Je dostupný na webu chcisvujdum.cz.

Pomáhá i „chytrý“ beton
Rychlé a přitom netradiční řešení bydlení nabízí koncept české společnosti divize Pasivních domů společnosti NWT. Systém výstavby z prefabrikovaných stěnových prvků umožňuje rychlou realizaci bez ovlivnění kvality a stavbu je možné provést v nejvyšších možných parametrech.

„Díky našemu rychlému systému výstavby nemusí lidé na realizaci čekat v nekonečném pořadníku. Bydlet ve vlastním se dá už za několik měsíců od finálního rozhodnutí. Plusem nejen do časů pandemie je fakt, že jsme pouze minimálně závislí na trhu práce,“ říká Karel Havlíček, ředitel divize Pasivní domy NWT.

K výrobě plošných dílů se používá speciální „rychlý chytrý beton“. „Jeho hlavní výhody spočívají v delší životnosti a lepších fyzikálních vlastnostech, zejména výborné schopnosti akumulace tepla ze slunce a jeho pomalém sálání,“ upřesňuje Havlíček.

Ve 30. letech začala firma Baťa připravovat projekt výstavby menších rodinných domů z prefabrikovaných betonových panelů. Velké plány jim překazila válka, a tak stihli pouze několik vzorových bytových domů.

„My jsme se snažili na tento odkaz navázat s tím, že naším cílem bylo vytvořit moderní bydlení s využitím kvalitního stavebního materiálu a co nejlepším skloubením provozních nákladů a ekologie,“ dodává Havlíček. Více o pasivních domech najdou zájemci zde.

Návrat do upraveného
Je zcela odkázána na invalidní vozík a pomoc druhých, přesto chce žít aktivně a podle svého. Díky neziskové organizaci Domov pro mne bude mít šanci. Rodný dům těžce postižené Marie B. v Brně-Černovicích se během dvou let promění v chráněné bydlení. Samostatnou domácnost i potřebnou péči osobních asistentů nabídne celkem pěti klientům. Projekt s rozpočtem 18 milionů podpořila Evropská unie, ale tři miliony musí organizace sehnat vlastními silami.

Změn v třípatrovém domě bude nutné provést hodně. „Z domu plného schodů musíme udělat bezbariérové bydlení. V přízemí zvedneme podlahy a ze staré dílny vytvoříme nájezd na terasu. Nezbytností bude instalace výtahu,“ uvádí architektka projektu Veronika Jilčíková.

Pokoj v podkroví, ve kterém si jako malá hrála, má rezervovaný právě Marie. S jejím příběhem se lze seznámit na cihlukcihle.cz.

Domy z 3D tiskárny

  • Na začátku května se v nizozemském Eindhovenu nastěhovali nájemníci do nového domu, jehož nosné stěny vznikly v 3D tiskárně.
  • Na českém území se chystá do pěti let přístavba Muzea umění v Olomouci. Ta může být největší betonovou stavbou na světě, která vznikne díky 3D tiskárnám. Náklady mají být 600 milionů korun.
Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

vydáno 24. dubna 2024  18:32

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku, vyhráli. Těžařská společnost Geomet dnes oznámila, že...  celý článek