metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Další 2 fotografie v galerii
Rekonstrukce stodoly v Českém ráji | foto: Archiv Jana Erbena Metro.cz

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

  14:46
Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.

Nevšední bydlení není vždy jen o penězích a možnostech, někdy stačí jen nápad, využití moderních technologií a šikovní lidé. Deník Metro připravil několik tipů, jak bydlet trochu nevšedně.

Protiklady se přitahují
Stará polorozpadlá stodola v Branžeži se zdála mladým manželům Erbenovým ideální k rekonstrukci pro jejich budoucí bydlení. Renovace probíhala tři roky. „Je to chráněná krajinná oblast. Romantika pod skálou u rybníka v Českém ráji. Stála zde stodola a nic tu nebylo, jen seno a harampádí,“ popisuje Jan Erben původní stav. „Ve stavbě je kus mé duše. Měl jsem jasnou představu a na projektování domu se od začátku aktivně podílel, vymýšlel, kreslil. Chtěli jsme zachovat ráz krajiny, respektovat původní stavbu a rekonstruovat dům převážně pomocí přírodních materiálů,“ dodává Erben.

Vsadil na spojení protikladů, tedy na souznění přírody a moderní technologie. Z původní stodoly zůstalo jen obvodové pískovcové zdivo do výše tří metrů a krovy s trámy. Oříškem byla izolace domu. Aby zachovaný pískovec udržel klima a nezačal se rozpadat, bylo třeba zajistit kvalitní odvětrání a stavbu zateplit. Zvolena byla technologie vzduchové kapsy. Spodní patro tak respektuje pískovcový základ stodoly a k vnitřnímu  členění prostoru využívá kombinaci dřeva a jiných přírodních materiálů.

Ve fázi výstavby patra se majitelé rozhodli použít lehčí materiály s přihlédnutím ke členění podkroví. Zde výrazně přispěla i výhra Erbenových v soutěži Rekonstrukční výzva pořádané divizí Rigips ze skupiny Saint-Gobain. V patře se využilo sádrokartonových desek do šikmin střechy. Na ni majitelé zvolili plechovou krytinu. V kombinaci pískovce a dřevěné fasády dům na pohled zapadá do rázu krajiny a málokdo by tušil, že se zrodil ze stodoly.

Zájem z různých částí světa
O kontejnerovém domě, který si postavil z velké části sám Marek Popálený v Hranicích na Moravě, jsme už v Metru psali. Poté, co se ale majitel domu s rodinou v zimě nastěhoval a v lednu na YouTube umístil časosběrné video, stalo se doslova virálním. Dodnes má přes čtyři miliony zhlédnutí. „Vyrazilo nám to dech. Píšou nám velcí hráči z celého světa a žádají nás o práva k videu, aby je mohli sdílet pro své sledující. Ozvaly se nám americké stránky, které mají na Facebooku miliony fanoušků,“ přiznává potěšeně Popálený.

Chystá další videotvorbu. „Mnoho lidí se nás ptá, jak to vypadá vevnitř domu. Chystáme proto komentovanou prohlídku po celém domě v 360 stupních.“ V plánu je i epizoda kontejnerových Bořičů mýtů. Kolem stavby zocelových bloků koluje spousta pověr a nepřesností. Popálený je proto popře či vyvrátí a zodpoví nejpalčivější otázky, jež se vznáší nad stavbami z kontejnerů. Vznikl také videonávod, který Popálený nabízí zdarma k zakoupenému projektu. Je dostupný na webu chcisvujdum.cz.

Pomáhá i „chytrý“ beton
Rychlé a přitom netradiční řešení bydlení nabízí koncept české společnosti divize Pasivních domů společnosti NWT. Systém výstavby z prefabrikovaných stěnových prvků umožňuje rychlou realizaci bez ovlivnění kvality a stavbu je možné provést v nejvyšších možných parametrech.

„Díky našemu rychlému systému výstavby nemusí lidé na realizaci čekat v nekonečném pořadníku. Bydlet ve vlastním se dá už za několik měsíců od finálního rozhodnutí. Plusem nejen do časů pandemie je fakt, že jsme pouze minimálně závislí na trhu práce,“ říká Karel Havlíček, ředitel divize Pasivní domy NWT.

K výrobě plošných dílů se používá speciální „rychlý chytrý beton“. „Jeho hlavní výhody spočívají v delší životnosti a lepších fyzikálních vlastnostech, zejména výborné schopnosti akumulace tepla ze slunce a jeho pomalém sálání,“ upřesňuje Havlíček.

Ve 30. letech začala firma Baťa připravovat projekt výstavby menších rodinných domů z prefabrikovaných betonových panelů. Velké plány jim překazila válka, a tak stihli pouze několik vzorových bytových domů.

„My jsme se snažili na tento odkaz navázat s tím, že naším cílem bylo vytvořit moderní bydlení s využitím kvalitního stavebního materiálu a co nejlepším skloubením provozních nákladů a ekologie,“ dodává Havlíček. Více o pasivních domech najdou zájemci zde.

Návrat do upraveného
Je zcela odkázána na invalidní vozík a pomoc druhých, přesto chce žít aktivně a podle svého. Díky neziskové organizaci Domov pro mne bude mít šanci. Rodný dům těžce postižené Marie B. v Brně-Černovicích se během dvou let promění v chráněné bydlení. Samostatnou domácnost i potřebnou péči osobních asistentů nabídne celkem pěti klientům. Projekt s rozpočtem 18 milionů podpořila Evropská unie, ale tři miliony musí organizace sehnat vlastními silami.

Změn v třípatrovém domě bude nutné provést hodně. „Z domu plného schodů musíme udělat bezbariérové bydlení. V přízemí zvedneme podlahy a ze staré dílny vytvoříme nájezd na terasu. Nezbytností bude instalace výtahu,“ uvádí architektka projektu Veronika Jilčíková.

Pokoj v podkroví, ve kterém si jako malá hrála, má rezervovaný právě Marie. S jejím příběhem se lze seznámit na cihlukcihle.cz.

Domy z 3D tiskárny

  • Na začátku května se v nizozemském Eindhovenu nastěhovali nájemníci do nového domu, jehož nosné stěny vznikly v 3D tiskárně.
  • Na českém území se chystá do pěti let přístavba Muzea umění v Olomouci. Ta může být největší betonovou stavbou na světě, která vznikne díky 3D tiskárnám. Náklady mají být 600 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek