metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.
Odpadkové koše plní turisté hlavně v noci různými obaly jídla z fastfoodů. | foto: Michal Hyki

Chytré koše se objeví v létě v centru. Umí si samy zavolat popeláře

  7:00
Až šestkrát denně vysypává Technická správa komunikací koše na rušných turistických trasách v centru města, a přesto se často kolem plných košů válí hromady odpadků. Problém je přitom pořád stejný, koš rychle zaplní plechovky a kelímky od pití nebo krabice od pizzy a hamburgerů.

Město teď našlo řešení pro tenhle problém. Vyzkouší nové chytré koše, vybavené špičkovou elektronikou. "Koš bude vybaven čidlem, a když se zaplní, tak se obsah v něm automaticky zmáčkne," popisuje náměstek primátora Jiří Nouza. Koš ale bude umět i další věci, čidlo pozná, jak je koš plný, a dokáže si objednat vysypání. Koš navíc nemusí být napojen ani na síť, ale o jeho pohon se postará solární panel. "To ušetří náklady na zaměstnance i naftu za zbytečné cesty ke košům zaplněným vlastně jen vzduchem," vysvětluje Nouza. Pořizovací cena není podle něj závratná a pohybuje se v řádu desítek tisíc korun. "V porovnání třeba s bezpečnostními koši, které jsou v metru a stály statisíce, tedy není nijak vysoká," tvrdí.

V připraveném pilotním projektu město umístí po Praze prvních deset až patnáct košů. "Uvidíme, jak na ně zareagují turisté i Pražané a jestli se nestanou třeba cílem vandalů," dodává Nouza. K umístění košů se budou muset  vyjádřit ještě památkáři a město musí podle Nouzy dořešit některé smlouvy. Pokud se koše osvědčí, plánuje město nákup dalších.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy