metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Další 2 fotografie v galerii
Tereza Hofová se narodila v Ostrově nad Ohří, ale vyrůstala v Praze. | foto: ŠŠŠŠŠFILM

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

  15:00
Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku Šimona Holého zahrála kartářku, která do svého domu na Vysočině láká klientky, aby jim pomohla s jejich trápením prostřednictvím karet a určitého druhu léčitelství. Herečka sama často pracuje na projektech autorsky a i tady se stala spoluautorkou scénáře. Film A pak přišla láska… vstoupil do kin včera.

Čím vás režisér Šimon Holý přesvědčil, abyste roli v jeho novém snímku vzala?
Hodně se mi líbila jeho drzost ohledně vzniku jeho předchozího filmu Zrcadla ve tmě. Ráda spolupracuju autorsky, takže mě to přitahovalo i z toho důvodu, že jsem se mohla podílet řekněme na konceptu dialogové linky. Možná by se dalo říct i scénáře, i když to bych byla asi opatrnější.

Ještě nějaký důvod?
Taky se se Šimonem znám dlouho, tak mě zajímalo i setkání při práci. Ví, co chce, zároveň je otevřený dialogu. Žene ho touha tvořit a je tak silná, že se do filmu pustí, i když si ho musí zaplatit sám. Ovšem asi by nebylo moc dobré, aby se toto stalo standardem při natáčení nezávislých filmů.

Stala jste se tedy i spoluscenáristkou. Vytvářelo to ve vás na začátku pocity svobody, nebo spíše fatální zodpovědnosti?
Šimon přišel už s páteří scénáře, dějovou linkou a návrhem postav. Spousta věcí vznikala v průběhu natáčení na lokacích, někdy i dost intuitivně. Nechávali jsme na sebe působit prostředí, atmosféru, vzájemné nálady. Byl to zajímavý a jiný úhel zodpovědnosti, než jaký jsem u natáčení zatím zažila. Věřila jsem Šimonovi, že to neustále v hlavě skládá a kombinuje. Měli jsme velmi málo natáčecích dní a nemohli jsme pokaždé točit chronologicky. Také jsem měla obavu, aby to pak nebyla překážka při kreativním vyhodnocování situací a celku. Ale určitě pomáhala Šimonova otevřenost, schopnost vést dialog i mít zároveň silnou vizi.

Do povědomí diváků se Tereza Hofová dostala i díky roli Lenky Braunové v seriálu Dáma a Král.

Jaká je vaše postava?
Rozhodně není ten typ, který by si myslel, že je vyvolená a byla by nekonečně „ezo“. Je spíš hodně „na zemi“ – to, co dělá, je směs kartářství, léčitelství a šamanství v tom zemitém kořenářském a starosvětském smyslu slova. Taková ostrá koučka s podivnými metodami. Je to někdo, kdo akceptoval znalost nějaké moudrosti. Nabízí komukoli možnost přijít a zkonzultovat cokoli. A jestli se to povede, záleží asi hodně na daném člověku. Její síla je v tom, že i když nežije život, jaký by asi chtěla spousta lidí žít, ona sama je v tom svém spokojená. To k ní myslím ostatní přitahuje. Umí žít sama se sebou. To, co dostala do vínku, akceptovala.

A jak vnímá klientky?
Občas ji dost štvou. Je zasazená v přítomnosti, ale svět venku je jí dost vzdálený. Rozhodně to není laskavý altruismus, čím na první pohled zaujme. Vydělává si tím dost slušné peníze a bere to jako práci se vším všudy, i třeba s tím, že používá sociální sítě na propagaci. Při tom jsme se při natáčení tedy hodně smáli. Ale rozhodně jsme neměli za cíl vysmívat se kartářkám nebo vytvářet nějakou stereotypizovanou představu ezoteričky a šílené léčitelky.

Film se odehrává z větší části v bývalém mlýně a k tomu v zimním prostředí Vysočiny. Jak moc vám to bylo příjemné?
Takové věci jako syrová zimní krajina, spící příroda, drsná kontemplace jsou věci, které mám hodně ráda. Vracení se k sobě, drsná rurálnost prostoru a její strohost i specifická zimní barevnost se mi líbí. Doufám, že tohle bude jeden z těch filmů, který dochází člověku později. Že na něj po skončení myslíte a v hlavě se vám prohánějí myšlenky a otázky. Ale tím nechci říct, že by náš film byl jenom ukrutně vážný. Viděla jsem pár scén s Pavlou Tomicovou a Sárou Venclovskou a ty mi přišly ultra vtipné.

Tereza Hofová (vlevo) vykládá karty Pavle Tomicové.

Máte sama zkušenost s kartářstvím?
Mě to zajímá ve smyslu analýzy nebo získání odosobněného pohledu na věc a doplnění v přemýšlení nad nějakou událostí nebo problémem. Astrologie, hermetismus, symbolika, magie – tyto vědy mě oslovují. Ale spíš ve smyslu kontemplace (nazírání – pozn. redakce) a jisté fascinace než nějakých věšteb. Na natáčení samozřejmě karty byly a my jsme si je týden pořád dokola vykládali, na Instagramu jsme sledovali různé „ezoženy“, zkoumali jsme ten jejich trošku podivný emoční jazyk a sledovali hodně povrchní ezoteriky.

Kde z hlediska názoru na ezoteriku stojí tenhle film?
Řekla bych, že někde na pomezí ezoteriky a jejího použití obecným nebo snad až možná nesprávným směrem. Teď je takového zneužívání ezoterních věd okolo nás hodně. Stala se z toho nějaká pseudoživotní filozofie, mix new age, mindfullness a karet, koučingu, smyšlených rituálů. Vzniká z toho paskvil, který spíš využívá lidskou citlivost, ztracenost a smutek k tomu, že ti, kteří tíhnou k manipulaci a mají silné ego nebo spasitelský komplex, vydělávají na jiných. Hlásají k tomu podivné pravdy o světě na pomezí konspiračních teorií.

Myslíte, že si ten, kdo se tomu hluboce věnuje, nic takového nedovolí?
Přesně. A když, tak veřejně do prostoru bude vypouštět něco jen velmi zodpovědně, promyšleně a v mnohem širším kontextu, a samozřejmě bez osobního společensko-politického názoru. My jsme ale ve filmu nechtěli dělat hlubokou analýzu parapsychologie. Ten film není studie ezoteriky. Spíš zoufalosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek