metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Pokud přistoupíte na to, že jde o vědomou fikci, může vás Tím tvrdší je pád pobavit. | foto: NETFLIX

Čím větší rasista, tím tvrdší je jeho pád? Western od Netflixu chce provokovat

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Celá westernová města jsou osídlena ryze občany tmavé pleti, kteří žijí víceméně svobodně a jimž do životního řádu bílí Američané nijak nezasahují. Každá důležitá postava včetně těch hlavních je ztvárněna herci tmavé pleti, hraje hudba spojená s touhle etnickou subkulturou. A pokud se vydá někdo do města bílých, ukazuje se, že je to parta nudných papriků bez koulí. Už jste naštvaní? Ne? Skvělé. Právě pro vás je možná určen westernový příběh od Netflixu, který je plný dynamického pohybu kamery, netradičních černošských hrdinů, ale také spousty okoukaných fíglů od ostatních filmařů.

Film s názvem Tím tvrdší je pád mi příliš velkou radost neudělal a potřeboval by sestříhat. Opisování ale není tím jediným, v čem je snímek rozporuplný. Snímek má na webu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz něco kolem pouhých 45 procent a já si myslím, že neoprávněně. Moderně pojatý western, ve kterém psanec Nate Love (Jonathan Majors) zjistí, že jeho úhlavní nepřítel Rufus Buck (Idris Elba) bude brzo venku z vězení, a tak dá kvůli pomstě znova dohromady svůj gang, nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Černobílý svět
Filmová návštěva Divokého západu, kde se černoši prohánějí na koních a tmavé holky vedou své vlastní noční podniky, zkušeného diváka nemůže překvapit. Tím tvrdší je pád ve své podstatě navazuje na tradici Quentina Tarantina a jeho Nespoutaného Djanga. Jak je vidět na hodnoceních kolujících na českém internetu, mnoho diváků tahle stylizace dopaluje. A to ať už kvůli skrytému rasismu zamaskovanému za pobouření z absence historické pravdivosti či proto, že Tím tvrdší je pád není úplně šálkem kávy pro každého.

Snímek režiséra Jeymese Samuela je autorským experimentem a záleží jen na vás, jak vám jeho svět sedne. Průvodci vám bude Jonathan Majors, jenž nám má ještě ukázat coby Kang Dobyvatel v nadcházejících marvelovkách, nelítostný kriminálník Rufus Buck v podání Idrise Elby, šerif Bass Reeves (ano, Delroy Lindo stále žije), Dostavníková Mary Fields (Zazie Beetz), Jim Beckwourth (RJ Cyler) nebo Cherokee Bill (LaKeith Stanfield). Postavy jsou celkem dobře prokreslené, každá je jiná a potud filmaři odvedli dobrou práci.

Pokud přistoupíte na to, že jde o vědomou fikci, může vás Tím tvrdší je pád pobavit.

Kulky, ale i kecy lítají
Stejně jako v případě stylizovaných přestřelek, které jsou stejně tak krvavé jako přitažené za vlasy. Pravda, krade se tu z jiných filmů ve velkém, ale v případě některých klasik jako Tenkrát na západě se dá hovořit spíše o jakémsi složení pocty. Za mě má snímek jediný problém, bohužel ten nejhlavnější. Je dlouhý 140 minut a v půlce už je vám prakticky jasné, jak dopadne. Jde tedy jen o to se ke konci prostřílet. Bohužel to v praxi znamená také nudně prozpívat a prokecat. Mně osobně to nakonec zhořklo a pokus o výkon Elby na závěr to už nezachránil. Otevřený konec pak na mě působil vyloženě směšně.

Pokud přistoupíte na to, že jde o vědomou fikci, může vás Tím tvrdší je pád pobavit.

Tím tvrdší je pád je podle mě moderní směska žánrových motivů. Když si vzpomenu na jiné moderní westerny, kterých je v poslední době stále víc, řekněme že nové 3:10 Vlak do Yumy to úplně není. Přesto mě ta ujetá stylizace vlastně docela potěšila. Voliče SPD ale nejspíš moc nepotěší.

Tím tvrdší je pád

  • Režie: Jeymes Samuel
  • Scénář: Jeymes Samuel, Boaz Yakin
  • Kamera: Mihai Malaimare Jr.
  • Hudba: Jeymes Samuel
  • Hrají: Jonathan Majors, Idris Elba, Zazie Beetz, Regina King, Lakeith Stanfield, Delroy Lindo, Edi Gathegi, RJ Cyler, Mark Rhino Smith a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek