metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 26 °C

Neděle, 9. května 2021. Svátek má Ctibor.

Větší foto
Filmování v Praze. Ilustrační foto | foto: Lucie PoštolkováMetro.cz

Čínsko-český televizní seriál Poslední vízum se začíná natáčet v Praze

  5:54
Prozatím největší čínsko-česká koprodukce začne tento týden natáčet v Praze historický televizní seriál Poslední vízum. Vylíčí příběh čínského velvyslance v Rakousku, který před nacisty zachránil tisíce Židů.

„O natáčení jsme s Čínou jednali dva roky. To, že se všechno opravdu tento týden rozběhne, považuji za velký úspěch. Vyzkoušíme si tak, jestli zvládneme natočit v podstatě osm celovečerních filmů za tři měsíce,“ řekl na úterním setkání s novináři v Praze koproducent za českou stranu Steve Lichtag ze společnosti Twin Star Film.

Natáčení je naplánováno do 130 dní, souběžně na něm budou pracovat dva samostatné štáby. Seriál, který se bude skládat z osmi 150minutových dílů, by měl být dotočen do konce roku letošního roku. V největší čínské televizi CCTV i na kanálu JIANGSU TV se objeví od poloviny roku příštího. Čínský producent společnost Omnijoi Group nyní jedná i s americkou stanicí FOX.

Projekt takového rozsahu je i příležitostí pro více než tři desítky českých herců, kteří si ve filmu zahrají také hlavní role. „Herci tak budu mít obrovskou šanci dostat se na čínský trh, eventuálně i dál. Určitě zaujme slovenská herečka Natalia Germani či Jan Révai. Čínská produkce byla nadšená i z naší modelky Kateřiny Sokolové,“ dodal Lichtag. Poměrně velkou roli dostali v této obdobě Schindlerova seznamu například i Otakar Brousek ml. a Zdeněk Maryška, z hereček potom Vlastina Svátková a Jana Bernášková.

Děj seriálu vychází ze životního příběhu čínského diplomata Cho feng-šana. Až do své smrti v roce 1997 nikomu neprozradil, že když v letech 1938-1940 pracoval jako čínský konzul na velvyslanectví ve Vídni, zachránil tisíce Židů před koncentračními tábory tím, že jim vydával víza a pomáhal s vycestováním z Evropy.

„K tomuto projektu jsem se dostal klasicky - přes kamerové zkoušky,“ řekl Révai, který ztvární roli nacisty. Hrát se podle něj bude v češtině a angličtině, celý projekt pak bude dabován do čínštiny. „Shodou okolností jsem už pro Čínu před sedmnácti lety pracoval, byť šlo o natáčení v Hongkongu. Jako jediný Čech jsem tam pak i jel,“ dodal.

Potěšení, že tento náročný projekt se bude realizovat v Česku, vyjádřila náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. „Producenti usilují o vrácení pětiny investovaných finančních prostředků v rámci filmových pobídek,“ uvedla. Rozpočet činí 140 milionů korun. Podle Kalistové se už několik měsíců připravuje s čínskou stranou memorandum o vzájemné spolupráci v oblasti filmu. Podepsáno má být do konce roku.

Spolupráce s Čínou se v posledních letech odehrává nejen v kultuře. Některé snímky vzniklé v Praze, například romance Jen my víme kde, do Česka lákají stále více čínských turistů. Dříve například zájem o Česko vzrostl mezi korejskými turisty díky seriálu Milenci z Prahy, který se částečně natáčel v Praze v roce 2005. Pro čínskou státní televizi CCTV právě vzniká animovaný seriál o Krtkovi a Pandě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý večer, zrychlete krok, zavíráme!

PRAHA? AHA!
vydáno 9. května 2021  11:03

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Oceňovat matky je důležité nejen druhou neděli v květnu

vydáno 9. května 2021  7:57

Druhou květnovou neděli se ve většině zemí Evropy včetně České republiky každoročně oslavují matky. Výjimkou jsou například Španělsko či Maďarsko, ve...  celý článek

Osvobození v květnu 1945 přineslo i výbuchy násilí

vydáno 8. května 2021  5:30

Šeříky kvetly zkraje května 1945 obzvlášť opojně. Německá šestiletá okupace českých zemí se uzavírala. Ale co všechno pro osvobozený národ začínalo? Na...  celý článek

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Vaše fotky z Prahy