metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 9 °C

Sobota, 7. prosince 2019. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Cirk La Putyka je soubor, který se profesionálně věnuje žánru nový cirkus.
Větší foto
Cirk La Putyka je soubor, který se profesionálně věnuje žánru nový cirkus. | foto: laputyka.czMetro.cz

Cirk La Putyka chystá na podzim největší premiéru ve své historii. Příští týden vyrazí i na Sziget

5. srpna 2015  9:50 Robert Oppelt
Soubor nového cirkusu Cirk La Putyka připravuje na letošní podzim nové představení s názvem Family, které je součástí největšího projektu souboru v jeho historii. Jde o první část chystané trilogie, jejíž premiéra je naplánována na 14. října. Stejně jako všechny reprízy se uskuteční v prostoru Jatka78 v pražských Holešovicích. Informoval o tom manažer souboru Vít Novák. Další dvě části trilogie se uskuteční příští rok.

„Vnímám historii své vlastní rodiny a to, jak je v současnosti těžké rodinu jako takovou udržet pohromadě. Navíc se význam a chápání rodiny mění, oporou už mnohdy není ten nejstarší a nejzkušenější, ale ten nejmladší a nejvýkonnější. Doba se změnila,“ uvedl autor a režisér představení Rostislav Novák mladší.

Projekt bude první premiérou Cirku La Putyka na jeho domácí scéně Jatka78. Ke spolupráci na Family přizval Novák všechny umělce, kteří souborem za uplynulých pět let prošli. Výsledkem je největší obsazení v historii souboru, na scéně bude 20 lidí včetně kapely. To společně s mezinárodním charakterem neumožňuje představení zařadit na běžný repertoár. Představení Family proto bude možné navštívit pouze ve druhé polovině října v premiéře a následných 12 reprízách.

Celá rodina

„Půjde o tři generace umělců ze šesti zemí ve věku od deseti do 67 let. V představení budou moji rodiče, kteří divadlem žijí celý život, i můj syn, který do nového cirkusu vyrostl a nedávno skočil své první dvojné salto,“ sdělil Novák. „Projektem Family jsem svou biologickou rodinu spojil s tou uměleckou,“ dodal.

A v podobném duchu bude Cirk La Putyka pokračovat i v dalších představeních. Family je první a nejrozsáhlejší částí připravované trilogie. Na pražskou inscenaci naváže v únoru příštího roku premiéra projektu Roots v berlínském kabaretním a varietním divadle Chamäleon. Na podzim 2016 pak bude mít na Jatkách78 premiéru poslední část trilogie, duet Black Black Woods, který budou pro Rostislava Nováka mladšího a jeho otce Rostislava Nováka staršího režírovat uznávané osobnosti pohybového a tanečního divadla Linda Kapetaneaová a Jozef Fruček.

Předprodej vstupenek na představení Family začal v prodejní síti Ticketportal a na pokladně Jatek78.

Češi v Maďarsku

Soubor Cirk La Putyka se představí i na festivalu Sziget. Ten se koná příští týden v Maďarsku. Čeští cirkusáci zde odehrají šest představení. „Budeme stavět speciální program přímo pro festival. Chceme vycházet z různých hudebních žánrů i z historie naší company. Tématy pro Sziget jsou historie hudby, česká kultura, virtuozita, ekvilibristika a fantazie,“ ohlašuje Rostislav Novák, režisér a umělecký ředitel Cirk La Putyky, prémiové představení pro Sziget. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko je černá díra na hliníkové plechovky

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 7. prosince 2019  8:07

Češi si zamilovali pití z plechovek. Jsou snadno přenosné, dají se lehce vyhodit. Navíc se do nich stále víc a víc plní jejich oblíbené pivo. Česko je ale...  celý článek

Při psaní se vybavují i smutné události, zároveň se i čistí hlava, říká hasič

Roman Kutálek (vpravo) se synem Ondrou a mluvčím HZS Praha Martinem Kavkou
vydáno 6. prosince 2019  13:32

Třiačtyřicetiletý hasič Roman Kutálek napsal knížku Hasiči. V ní se můžete dočíst, s čím vším se ve své profesi setkává. Když byl malý kluk, říkával mu...  celý článek

Z nedodělaného fantasy je v reálu nekonečný krimi příběh

Filip Cíl a Jana Pidrmanová v ukázce z filmu
vydáno 6. prosince 2019  5:03

Nejdražší český film Poslední z Aporveru nezamířil do kin, ale k soudu. Jak dopadne?  celý článek

Hráčky amerického fotbalu oslaví příští rok kulatiny. Nabírají také novou krev

Přidat se může každý.
vydáno 5. prosince 2019  16:10

Pražské Harpyje již za měsíc opět obléknou dresy, ramenní chrániče a helmy. Tým ženského amerického fotbalu, o jehož činnosti deník Metro na svých...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám