metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva

Větší foto
Cirque du Soleil budou mít opět velkou výpravu. | foto: CIRQUE DU SOLEIL

Cirque du Soleil a Letní Letná osídlí pláň o prázdninách

  9:05
Jste-li milovníky nového cirkusu a máte dost peněz, můžete se radovat. Příští léto totiž budou v Praze hody.

Pěkně popořádku. Nejdříve na Letenské pláni vyroste velké šapitó, kde bude divadelní společnost Cirque du Soleil hrát od 17. července až do 2. srpna představení Totem. Vzápětí začnou organizátoři Letní Letné stavět o kus dál své stany pro tradiční festival, který se uskuteční od 13. do 31. srpna.

Pořadatelé obou akcí spolu komunikovali. „O konání Letní Letné víme, díky ní získalo ostatně toto místo novocirkusový genius loci. S jejími pořadateli jsme v kontaktu a termíny jsme dopředu konzultovali tak, aby se akce neprolínaly a aby neprobíhaly současně,“ říká za spoluorganizátory vystoupení Cirque du Soleil Jakub Choutka z JCHP.

Ředitel Letní Letné Jiří Turek přiznává, že zástupci druhé strany dokonce letos jeho festival navštívili a obě akce se řešily. „Termínově kvůli nám upravili jejich pobyt v České republice a na Letné. Samozřejmě nás úplně netěší, že budou těsně před Letní Letnou a přímo také na Letné. Vím ale, že jejich záměrem nebylo nám ‚konkurovat‘ nebo nás jakkoli omezit,“ reaguje Turek.

Podle Turka to byl právě on, kdo chtěl před asi 25 lety Cirque du Soleil do Česka přivézt: „Byl to můj sen. Tehdy většina diváků laiků vůbec netušila, že existuje něco jako nový cirkus. Nyní je situace zcela jiná. Mám raději méně bombastické produkce, a proto na Letní Letné představujeme nový cirkus, který je divákům mnohem blíže, je kontaktnější a dramaturgicky pestřejší. Cirque du Soleil však stále obdivuji, přestože sem občas vozí i velmi špatné, jen komerčně efektní produkce.“

Obě akce se nebudou překrývat ani místně. „Velké šapitó, ve kterém se bude představení Totem odehrávat, bude na druhé straně Letenské pláně. Je to asi v místech, kde probíhají demonstrace Milionu chvilek pro demokracii,“ upřesňuje Choutka.

Turek ho doplňuje: „My začínáme stavět 3. srpna na druhé straně u Špejcharu a nemělo by nás to nijak omezovat. Ale věřím, že si vzájemně vyjdeme vstříc,“ uvádí Turek.

Obě strany nemají pocit, že by si kradly diváky. „Víme, že cílová skupina obou akcí se protíná jen částečně. Cirque du Soleil má své stálé příznivce. Příští léto bude ve znamení nového cirkusu a představení Cirque du Soleil a Letní Letná budou novocirkusovým svátkem,“ věří Choutka.

Ani Turek si nemyslí, že se diváci rozmělní. „K nám lidé chodí pro atmosféru, setkávat se s přáteli, užívat si dramaturgicky různorodá představení a spoustu aktivit zdarma. Věřím, že nám zůstanou věrní a my je nezklameme a něčím pozitivně překvapíme. Až si diváci případně budou kupovat vstupenky na Cirque du Soleil, myslím, že si uvědomí, jak směšně nízké je naše vstupné v porovnání s nimi, za srovnatelně kvalitní představení. Je fajn, že nám Cirque du Soleil dělá předkapelu. O to víc budou diváci natěšení na Letní Letnou,“ dodává Turek. Festival už má v předprodeji vstupenky na představení Lexicon od NoFit State Circus. Předprodej na Totem začal včera. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek