metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Koupání (ilustrační foto) | foto: freeimages

Cisterna nebo kohoutek? Naplnit bazén může být rozdíl i několika tisíc

  7:58
Chcete-li vodu na váš bazén, zavolejte, a my vám ji přivezeme v cisterně, nabízejí Pražské vodovody a kanalizace. Je ale toto opravdu to nejlepší řešení?

S rostoucími venkovními teplotami přicházejí Pražské vodárny a kanalizace (PVK) pro majitele bazénů s nabídkou: Pokud bydlíte do padesáti kilometrů od Prahy, o nic se nemusíte starat, vodu do bazénu vám dopravíme v cisterně až na místo.

Důvody, proč je nanejvýš vhodné využívat cisternu, vysvětluje mluvčí PVK Tomáš Mrázek: „Veřejná vodovodní síť není primárně určená pro napouštění bazénů. Kvůli vysoké rychlosti proudění vody v potrubí může dojít k uvolnění sedimentů, a tím k zakalení vody. Rovněž hrozí pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů.“ A ani napouštění z vlastní studny prý není podle PVK dobrý nápad. Proč? Lidé by se mohli koupat ve vodě plné nežádoucích látek a těžkých kovů.
Jenže pokud si spočítáme cisternové řešení vodáren, pro majitele to nevychází nijak lacino. I podle šéfa Asociace bazénů a saun Pavla Košnara bude jen minimum lidí, kteří by takovou nabídku využili. Ten nesouhlasí ani s důvody vodáren. „Je to srandovní, protože každý, kdo má studnu, si pravidelně dělá rozbory vody,“ řekl Košnar deníku Metro. Neobstojí prý ani argument, že napouštění ze sítě by snížilo tlak. „Možná jen tehdy, pokud by takto bazén napouštěla v jednom okamžiku půlka města,“ uzavírá.

S čím je třeba počítat

Cisterna od PVK má objem devět metrů krychlových. Bazén u rodinného domu mívá asi 48 kubíků.

  • Podle vzdálenosti vychází cisterna nejméně na 1550 korun. Napustit bazén by pak stálo přes osm tisíc. Při odběru ze sítě (při 77,65 Kč/m³) by to pak bylo něco přes tři tisíce korun.
  • Pro udržení čisté vody je dobré používat pískový filtr, síťky, vysavače či plachtu. Voda by pak bez obměny měla vydržet i celou sezonu. Nutností je ale také pravidelná dezinfekce vody přípravkem na bázi chloru (například Savem). V parných dnech se doporučuje dezinfikovat denně, ideálně večer po koupání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek