metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea
Koupání (ilustrační foto) | foto: freeimages

Cisterna nebo kohoutek? Naplnit bazén může být rozdíl i několika tisíc

  7:58
Chcete-li vodu na váš bazén, zavolejte, a my vám ji přivezeme v cisterně, nabízejí Pražské vodovody a kanalizace. Je ale toto opravdu to nejlepší řešení?

S rostoucími venkovními teplotami přicházejí Pražské vodárny a kanalizace (PVK) pro majitele bazénů s nabídkou: Pokud bydlíte do padesáti kilometrů od Prahy, o nic se nemusíte starat, vodu do bazénu vám dopravíme v cisterně až na místo.

Důvody, proč je nanejvýš vhodné využívat cisternu, vysvětluje mluvčí PVK Tomáš Mrázek: „Veřejná vodovodní síť není primárně určená pro napouštění bazénů. Kvůli vysoké rychlosti proudění vody v potrubí může dojít k uvolnění sedimentů, a tím k zakalení vody. Rovněž hrozí pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů.“ A ani napouštění z vlastní studny prý není podle PVK dobrý nápad. Proč? Lidé by se mohli koupat ve vodě plné nežádoucích látek a těžkých kovů.
Jenže pokud si spočítáme cisternové řešení vodáren, pro majitele to nevychází nijak lacino. I podle šéfa Asociace bazénů a saun Pavla Košnara bude jen minimum lidí, kteří by takovou nabídku využili. Ten nesouhlasí ani s důvody vodáren. „Je to srandovní, protože každý, kdo má studnu, si pravidelně dělá rozbory vody,“ řekl Košnar deníku Metro. Neobstojí prý ani argument, že napouštění ze sítě by snížilo tlak. „Možná jen tehdy, pokud by takto bazén napouštěla v jednom okamžiku půlka města,“ uzavírá.

S čím je třeba počítat

Cisterna od PVK má objem devět metrů krychlových. Bazén u rodinného domu mívá asi 48 kubíků.

  • Podle vzdálenosti vychází cisterna nejméně na 1550 korun. Napustit bazén by pak stálo přes osm tisíc. Při odběru ze sítě (při 77,65 Kč/m³) by to pak bylo něco přes tři tisíce korun.
  • Pro udržení čisté vody je dobré používat pískový filtr, síťky, vysavače či plachtu. Voda by pak bez obměny měla vydržet i celou sezonu. Nutností je ale také pravidelná dezinfekce vody přípravkem na bázi chloru (například Savem). V parných dnech se doporučuje dezinfikovat denně, ideálně večer po koupání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek