metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Základní škola v Praze (ilustrační foto) | foto: ČTK

Člověk je lepší než technika. Pražské školy chrání čipové karty i vrátnice

  9:04
Bezpečnostní rámy, neprůstřelná okna, třídy zamčené zevnitř během výuky a ozbrojená ostraha. Tak chrání své studenty americké školy. Jak vypadají bezpečnostní opatření v naší škole? To je otázka která asi napadla spoustu pražských rodičů po vražedném útoku škole ve Žďáru nad Sázavou.

Přestože ministr školství Marcel Chládek potvrdil, že střední škola ve Žďáru, kdy psychicky nemocná žena zabila studenta a další zranila,  nepochybila, otázkou zůstává, jak podobným událostem předcházet, jak jim zabránit.

Bezpečnostní opatření zabraňují krádežím

„Jednoznačný předpis, který by nyní standardizoval zabezpečení škol, není,“ vysvětluje Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora. Jako podklad pro jeho tvorbu má sloužit výstupy tematické inspekce, kterou nyní inspektoři provádí. „Obecně lze říci, že školy dělají pro zajištění bezpečnosti opravdu mnoho,“ dodává Andrys. Inspektoři se bezpečností také zabývají během svých pravidelných návštěv škol.

Nejrůznější bezpečnostní opatření chrání pražské školy a školky ne kvůli útokům na pedagogy nebo žáky a studenty, ale proto, aby zamezily menším a větším krádežím. Většina z nich je zabezpečena podle radní pro školství Ludmily Štvánové nadstandardně. „Školy jsou běžně vybaveny čipovými kartami nebo turnikety, nadto mají i obsazené vrátnice, kde se příchozí, který nepatří k týmu školy, musí identifikovat,“ popisuje Štvánová. Právě dozor je podle Štvánové tím nejdůležitějším, co může zajistit bezpečnost ve škole. „Technika je sice velmi užitečná, ale osobním dozorem se nejlépe zabrání proniknutí cizí osoby do prostor školy“, dodává Štvánová.

Kamery jsou zbytečné a drahé

Naopak kamerový systém, který navrhl ve školách zavést po útoku ve Žďáru nad Sázavou premiér Bohuslav Sobotka, je zbytečný a drahý luxus, zejména není-li přímo napojen na policejní stanici. „Může fungovat de facto „pouze“ pro následnou identifikaci vetřelce,“ vysvětluje Štvánová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy