metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Nepořádek na Palmovce. | foto: Martin Dvořák

Co bude s pražským odpadem? Koalice se nedokáže dohodnout

  9:08
Koalice ODS a TOP 09 se neshoduje na tom, jak řešit problematiku svozu komunálního odpadu v Praze. Zatímco TOP 09 navrhuje založení nové městské společnosti, která by svoz převzala, ODS se kloní spíše k prodloužení současné smlouvy s Pražskými službami a vyhlášení velkého tendru na několik let. Vyplývá to z jednání výboru pro hospodářskou politiku, který se sešel včera odpoledne.

Praha před rokem zrušila tendr na svoz komunálního odpadu a dosud nevyhlásila nový. Dřívější smlouvu s Pražskými službami kvůli tomu už dvakrát prodloužila. Další prodloužení by zřejmě nebylo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Návrh na založení nové městské společnosti pro svoz odpadu a převzetí svozu od Pražských služeb na jednání výboru pro hospodářskou politiku předložil jeho předseda Jan Vašíček.

"Materiál ve formě, jak byl předložen, neřeší fakticky žádným způsobem rizika, která z navrhovaného postupu plynou pro hlavní město Prahu, a to ani z pohledu ekonomického ani z pohledu politického," řekl radní Radek Lohynský (ODS). Podle něj není jasné, zda by firma Pražské služby byla po vyvedení divize svozu odpadu funkční. Podle něj by měla Praha spíše vyhlásit nový tendr, který by vybral dodavatele na několik let. Než by byl dodavatel vybrán, prodloužilo by město potřetí současnou smlouvu s Pražskými službami.

Pražské služby se nedaří odkoupit

  • Praha už několik měsíců usiluje o získání stoprocentního podílu v Pražských službách, v kterých má nyní 77 procent akcií.
  • Dalších asi 16 procent je v držení společnosti Soranus Limited, jejímž vlastníkem je skupina Natland.
  • Zbytek mají minoritní akcionáři.
  • Hlavní město se ale s Natlandem dosud nedohodlo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy