metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.

Větší foto
Četba (ilustrační foto) | foto: SXC

Co číst a poslouchat v karanténě? Tapetáře, známé bajky či recepty

  9:06
Volný čas doma si můžete v těchto dnech krátit například čtením nebo posloucháním audioknih. Máme pro vás pár tipů.

Ochutnávky ze spíže
Prodali přes sto tisíc kuchařek, teď je nabízejí ke stažení zdarma. Navíc vydávají jednu speciální. Řeč je o studentech seskupených za projekty Fitrecepty a Jíme zdravě. Teď přinášejí inspirace v podobě Ochutnávek ze spíže. Kuchařka, jež vznikla během dvou týdnů, vyšla jako e-book a je na adrese fitrecepty.info ke stažení zcela zdarma.

Návrat domů
Autorka Blanka Vun Kannon v této knize radí, jak být doma spokojení. Například najít a používat svou intuici, srdce i duši, opustit staré vzorce chování a nebát se změny. V knize nakladatelství Smart Press se lze také dočíst, jak svůj domov budovat.

Tapetář
Nominaci na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku si vysloužila také debutantka Ema Labudová s knihou Tapetář. Čtenář se v ní ocitne v Manchesteru a ve městě Whitby na severu Anglie v 50. letech minulého století. Svůj příběh vypráví mladík Irving, který před třemi lety musel nedobrovolně odejít z domova a teď se vrací poté, co mu krátce po sobě zemřeli oba rodiče. Příběh Irvinga, nedoučeného pekaře, jenž se živí jako tapetář, vás vtáhne do děje.

Zbav nás od zlého
Od konce druhé světové války uplynulo několik let. Počáteční euforie opadla a zůstala tvrdá realita, která nesmlouvavě prověřuje lidské charaktery. To platí i pro jednu jihomoravskou vesnici. V novém románu Věry Fojtové od nakladatelství Moba se v oné vesnici brzy objeví ve starém lomu mrtvý. Byla to nešťastná náhoda, anebo mu někdo pomohl?

50 nejznámějších bajek
Máme pro vás také tip na audioknihu. Arnošt Goldflam, František Kreuzmann, Malvína Pachlová, Simona Postlerová a Pavel Zedníček – tato pětice skvělých herců se sešla v nahrávacím studiu, aby dala vzniknout úplně nové audioknize, sestavené z nejlepších a nejznámějších bajek, které v průběhu věků napsali tři autoři. Převyprávěné bajky Ezopa, La Fontaina a#Krylova tvoří album, které vydává Supraphon. Audiokniha 50 nejznámějších bajek je přístupná nejmladším posluchačům, ale zaujme i starší.

Zibura nebo Třeštíková
Server Palmknihy.cz nabízí v těchto dnech zdarma pestrý výběr e-knih včetně děl úspěšných spisovatelů Ladislava Zibury a Radky Třeštíkové. Zájemci mohou vyzkoušet i aplikace tohoto projektu. Booko je interaktivní knihovnička pro nejmenší, Storki jsou chat fiction pro teenagery a ve StoryMe čtenáři najdou díla na pokračování.

Trampové
Libor Fojtík, fotograf Hospodářských novin, Forbesu nebo Reflexu a vítěz Czech Press Photo, má na crowdfundingovém webu kampaň na podporu vydání své fotografické knihy Trampové.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy