metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Další 1 fotografie v galerii
Jako místní? Klidně. | foto: USE-IT

Co je to punčák a proč se nebát Žižkovského tunelu? Mapa poradí, jak být Pražákem

  12:36
Tipy od místních pro mladé turisty nabízí průvodce Use-it neboli Dělej to jako místní. Letos vyšel už po desáté.

Co je to hermelín, chlebíček a punčový řez? A kdy je nejlepší projít si město pěšky, a kdy využívat MHD? Na to všechno chce dát odpovědi zahraničním cestovatelům nekomerční Use-it mapa Prahy.

„Průvodce, vydávaný pouze v anglickém jazyce, nabízí více než šedesát osvědčených tipů rozřazených do kategorií Eat (jídlo), Drink (pití), See (co lze vidět), Go out (kultura), Shop (nákupy) a Chill (oddych). Autoři také vysvětlují třeba to, proč se nebát Žižkovského tunelu, co je to páternoster a kde ho v Praze najít, anebo kde si v metropoli odpočinout v zeleni během parných dnů,“ říká pro deník Metro koordinátorka projektu Eva Křížová.

Místo v průvodci si nelze předplatit
Mapu metropole vydává už více než deset let nezisková organizace Jůzit. Ta je součástí celoevropského projektu Use-it, podle kterého se mapa jmenuje. Cestovatelé najdou v mapě také tři procházky – jejich trasy je zavedou nejen do historického centra, ale také do oblasti Vinohrad, na Vyšehrad nebo do Nuslí. Nechybějí ani tipy na to, kde si dát dobré pivo a kam v čase oběda zajít na oblíbené polední „meníčko“.

Mapa Prahy, která nenudí.

„Na mapě pracoval po dobu čtyř měsíců tým devíti lidí, kteří v Praze dlouhodobě žijí. Všechny tipy na restaurace, bary, galerie nebo obchody se suvenýry jsou sepsané čistě na základě jejich zkušenosti. Podniky za uvedení v mapě neplatí, mnohdy o tom ani nevědí a není ani možné si tento typ propagace žádným způsobem zaplatit,“ dodává Křížová.

Nekomerčnost je jedním z hlavních principů, kterým se projekt chlubí. Každý z tvůrců vkládá do mapy svůj pohled na město, na oblíbená i méně populární místa.

„Mapa zahrnuje hodně různých perspektiv. Tematicky jsme se tentokrát víc zaměřili na udržitelné cestování a styl života, na což odkazuje i taška síťovka na obálce. Poukazujeme mimo jiné na to, že tento český vynález z dvacátých let minulého století je znovu trendy,“ dodává koordinátor týmu Petr Semkin.

Trdelník není pro Pražany
Tvůrci vysvětlují i to, jak lépe zapadnout mezi místní. „Třeba vysvětlením, že opravdový Pražan si opravdu jen tak nezajde v centru města na thajskou masáž, nekoupí si na chuť trdelník ani si nevyzdobí svůj byt matrjoškou,“ směje se Křížová.

Use-it mapy Prahy je zatím vydáno dvacet tisíc kusů. K dispozici jsou zdarma. Cestovatelé si je mohou vzít v oficiálních pražských infocentrech, u kanceláře organizace Jůzit v Pražském kreativním centru nebo ve vybraných ubytovacích zařízeních. Ke stažení jsou také na internetu. „Tentokrát se trocha virtuálního prostředí objevuje i v mapě. Uživatelé tam najdou QR kód, který je dostane na web s dalšími – nejen praktickými – informacemi o Praze,“ vysvětluje Křížová. Mapu naleznete zde.

Buďme ohleduplní
Projekt podpořil magistrát a také drobní dárci z řad pražských ubytovatelů, kteří mapy poskytují například svým hostům. Cílem je také motivovat turisty, aby byli ohleduplní k místním obyvatelům.

„Zajímá nás ekologický, ale hlavně socio-kulturní rozměr udržitelného turismu. Jako výrazně negativní vnímáme, že se kvůli turismu stěhují místní pryč z centra. A co tu pak zbyde, když zmizí lokální život? Věříme, že když turisty trochu humorně nabádáme, aby se chovali jako místní, lépe se pak do nich vcítí a budou se k nim chovat s patřičným respektem,“ uzavírá pro deník Metro Křížová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  9:02

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek