metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Čtvrtek, 23. května 2019. Svátek má Vladimír.
Blanka Fišerová
Větší foto
Blanka Fišerová | foto:  LENKA HATAŠOVÁ

„Co kdyby si Otesánek udělal raw čokoládu?“ zamýšlí se umělkyně

10. května 2019  12:41 Pavel Urban Metro.cz
Loni založila v Brně artové nakladatelství Blízko a na podzim zde vydá knihu Živý princ. Pohádkové příběhy Blanky Fišerové jsou ve společném díle propojeny s raw recepty Zuzany Lužné. Na knihu vybírají v crowdfundingové kampani. A úspěšně. Přitom loni se to nepovedlo. Fišerová hovořila nejen o knize.

Jak vznikla myšlenka na vydání Živého prince?
Seznámila jsem se se Zuzanou Lužnou, která se věnuje zdravé stravě. Vyprávěla mi o myšlence, že by hravým způsobem chtěla vytvořit pohádky pro děti spojené s recepty. Jen nevěděla, jak to uchopit. Asi rok jsme se scházely. Ona mi představovala živou stravu a recepty a říkaly jsme si, jaké pohádky bychom mohly do příběhu zapojit. Napadlo nás, že by se to mohlo jmenovat Živý princ právě kvůli živé stravě. A mě napadlo: co kdyby čtenář byl živým princem, který by procházel pohádkovým světem a měl všechny zázračné ingredience, a jak by se to projevilo na známých pohádkách? Že by třeba Otesánek začal jíst raw čokoládu, kterou by si sám udělal. Ježibaba z Perníkové chaloupky by neměla potřebu trápit děti, ale odletěla by na dovolenou a děti by si udělaly raw perníčky. Je to hravá forma, kterou chceme inspirovat děti, aby se zajímaly o to, co jedí.

Takže jste propojila známé pohádky s recepty...
Je zajímavé, že kampaň nám poprvé před rokem nevyšla. Tak jsme ten koncept trochu změnily a na knize jsme ještě pracovaly. Posunuly jsme se dál. Máme radost, že knížka vyjde. Propojila jsem to, ale ne všechny pohádky jsou známé, někdy si i vymýšlím. Je tam bohyně Živa, která prince provádí pohádkovým světem. Dějí se tam zázraky. Řekla jsem si, že by bylo zajímavé třeba heslo Hrnečku, nevař. Že není vždy nutné vařit, někdy si stačí jen něco umixovat.

Jak bude kniha vypadat?
Každá z třinácti kapitol obsahuje jeden recept. Kniha bude míst přes 200 stran. Na základě nápadu výtvarnice Hany Mičkové obsahuje ještě třináct malých knížeček s recepty, které se dají vyndat, a na zadní stranu si můžou děti psát své zážitky a chutě. Jsou tam i úkoly, aby si třeba zjistily, co jsou to éčka.

V jakém nákladu vyjde?
Určitě knihu vytiskneme ve větším nákladu, než je předplaceno. Ale je hodně finančně náročná. Už tím postupem, jak jsem naznačila, ale také tím, že je celá na recyklovaném papíře. Dlouho jsme hledaly tiskárnu, která bude schopná nám to celé vyrobit a vydat. Kniha bude tak trochu i umělecké dílo. Kusů bude mezi 500 až 750. Bude možné si ji zakoupit na vybraných místech či přes webové stránky nakladatelství Blízko. Kniha se bude tisknout přes prázdniny a do poloviny září bychom ji chtěly pokřtít. Pak ji budeme posílat předplatitelům a uvedeme ji také do prodeje.

Mezi odměnami na crowdfundingovém serveru bylo možné koupit si i vysazení stromu. O co jde?
To byl také nápad Zuzky, která spolupracuje s Lesy Brno. Za každý produkt, který prodává, nechá na podzim vysadit stromy. Chtěly jsme to tedy spojit a máme ambice, že bychom vysázely přímo les Živého prince. Bude to v Lelekovicích kousek od Brna. Sázení necháme na odbornících, ale uděláme tam happening a pozveme všechny, kteří nás podpořili. Protože vydávám knihy, vím, že stromy na to padají, a chtěla jsem jim to tedy nějakým způsobem vrátit. Vím, že je to potřeba.

Proč jste se vlastně rozhodla založit si svoje nakladatelství?
Vydala jsem třeba knížku O holčičce s kouzelnýma nohama, to byla moje první crowdfundingová kampaň. Ta pak vyšla podruhé v nakladatelství Albatros. Říkala jsem si ale, že jsem schopná těm knihám věnovat daleko větší péči. Jezdím i na různá čtení. Tak jsem si říkala, že bych to mohla zkusit sama. To byla motivace založit si nakladatelství. Mám spoustu nápadů, ale už nejsem ve věku, kdy bych chtěla dělat kompromisy. Potkávám lidi, se kterými budu připravovat další knihy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

The Atavists hrají před Muse či na United Islands

Kapela The Atavists s cenou za objev roku (5. března 2019).
vydáno 23. května 2019  15:46

Až donedávna je nikdo moc neznal. Pak ale The Atavists vyhráli na jaře dvě Ceny Anděl za Objev roku i nejlepší rockové album a začalo se o nich hovořit...  celý článek

Marnotratné ženy? Mýtus! Jsou jen víc vidět v obchodech

Ilustrační snímek
vydáno 23. května 2019  12:25

Pověsti o tom, že ženy často a hlavně hodně utrácejí, berou podle statistik bankovních společností za své. Důkazem jsou především údaje o platbách kartami...  celý článek

Klánovice opět v ráži. Hrozí odchod šoférů

Midibusu linky 212 v Klánovicích nikdo neřekne jinak než „malý busík“.
vydáno 23. května 2019  10:18

Linku 212, jež vozí cestující na vlak, čeká od ledna změna dopravce. Místní o něj však nestojí.  celý článek

Mokřad už není jen v Holešovicích. Letenský institut se pustil i do Prahy 8

Informační cedule
vydáno 23. května 2019  5:57

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Tuhle přezdívku zmíněné městské části již několik let šíří na sociální síti Facebook skupina Letenský institut pro urážení...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám