metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Další 1 fotografie v galerii
Karel Ledecký a Richard Krajčo | foto: Archiv

Co musí znít o Vánocích? Prim hraje Gott, sekunduje Ledecký

  17:03
Letošním hitem svátků bude píseň Vánoční, kde zpívá Richard Krajčo a posmrtně Zlatý slavík.

Pokusili jsme se sestavit playlist deseti domácích vánočních písní, které vám zahrají na romantickou strunu. Je to subjektivní výběr, ale některé hity byste asi zařadili také.

Janek Ledecký – Sliby se maj plnit o Vánocích
Tuhle píseň napsal Ledecký v létě, ale stala se symbolem Vánoc. Vyšla nejdříve už v roce 1993 na albu Právě teď. O tři roky později přišla přímo vánoční deska s názvem Sliby se maj plnit o Vánocích, kde jsou i další známé písně jako Ryba rybě nebo A od těch časů.

Tradiční vánoční turné musel Ledecký letos oželet, a tak aspoň vydává zmíněné album ve speciální edici. Bonusové DVD obsahuje záznam z koncertu v Hybernii. Fanoušci se mohou těšit na speciální sváteční aranžmá, které vzniklo ve spolupráci s Nostitzovým kvartetem.

Janek Ledecký

Janek Ledecký

Václav Neckář a Umakart – Půlnoční
Před devíti lety šel do kin film Alois Nebel, ve kterém se objevila i píseň Půlnoční. Tehdy ještě nikdo netušil, že se zařadí mezi vánoční klasiky. Napsal ji frontman skupiny Priessnitz Jaromír Švejdík vystupující i pod pseudonymem Jaromír 99, nahrála ji skupina Umakart. Jenže šlo hlavně o interpreta písně, kterým byl Václav Neckář vracející se po zdravotních problémech a rekonvalescenci. Podle Švejdíka přitom vznikla píseň mimochodem.

Gottův triumf

1,56 milionu kusů se prodalo po celém světě alba Karla Gotta Vánoce ve zlaté Praze. Slavný zpěvák ho nahrál v roce 1969 a jsou zde vánoční písně, koledy i staré sakrální skladby. Deska tehdy vyšla u Supraphonu a u Polydoru.

Karel Gott – Jsou svátky
Vánočních písní i alb nazpíval a vydal Karel Gott mnoho. Dodnes ale zřejmě nejvíce boduje píseň Jsou svátky. Jde však o coververzi skladby Mandy, původně vytvořené jako Brandy, autorské dvojice Scott English a Richard Kerr. Český text napsal Zdeněk Borovec a Gott píseň nazpíval v roce 1976. Skladbu proslavil pod názvem Mandy Barry Manilow a v tomto století ji nazpívali i Westlife.

Dan Bárta – Na nebi svítí
Také tohle je coververze. Původně šlo o vánoční píseň Please Come Home For Christmas Charlese Browna z roku 1960. Kromě Bárty ji přezpívali třeba i Bon Jovi nebo kapela Eagles.

Iveta Bartošová – Tři oříšky
Tahle skladba se objevila v roce 1998 na albu Ve jménu lásky. Hudbu složil Karel Svoboda a text napsal Vladimír Kočandrle. Hlas Ivety Bartošové zněl v této písni často i naživo. V roce 2014 dobrovolně ze světa odešla, podobně jako Svoboda o sedm let dříve.

Jiří Suchý – Purpura
V roce 1962 tuto píseň složili v létě, podobně jako Janek Ledecký, Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Tato autorská dvojice pak připsala ještě další vánoční písně, až vzniklo celé album pod názvem Vánoční pohlednice. Suchý přiznal, že pro Purpuru se stala inspirací skladba Irvinga Berlina White Christmas z roku 1940, kterou jako Bílé Vánoce nazpíval třeba i Karel Gott.

Někteří tuzemští interpreti zpívají o Vánocích netradičně

  • Xindl X nahrál píseň Štědrý večer nastal a za osm let nasbírala na YouTube téměř 20 milionů zhlédnutí. Podobně na to šel Záviš ve svém Vánočním příběhu.
  • Na parodickou notu hráli třeba i Nightwork ve skladbě Vánoční čas a neobvyklý text zpívají také Gabriela Gunčíková & Marta Jandová v písní Santa Superstar. Ani Vánoční od Jelenů není zrovna romantická idylka.
  • Hru se slovy zvolili písničkáři Pokáč v songu Nikde žádnej sníh a Tomáš Klus v písni Ledaco. Na konzum místo pohody a klidu už kdysi naráželi také Jan Burian v Předvánoční koledě nebo kapela Jablkoň v písni Hovada boží.

Michal Hrůza – Sněhulák
Mezi novější sváteční kousky patří ten z roku 2014. Hrůza píseň Sněhulák, která vyšla na desce Den, napsal na motivy obrázku své dcery. Klip natočil Vojta Kotek.

Ewa Farna – Vánoce na míru
V posledních letech vzniklo několik vánočních songů na objednávku. Třeba Milióóóny přání v podání Chinaski a Kataríny Knechtové či Stačí věřit od Marka Ztraceného. Patří sem i skladba Vánoce na míru, jejíž oficiální video má na YouTube přes dvacet milionů zhlédnutí. Píseň dali dohromady Lukáš Chromek, Filip Sázavský a Martin Chobot.

Marek Ztracený – Snad se něco stane
Nejen už zmíněnou Stačí věřit, ale v roce 2013 vypustil Ztracený do světa také vánoční singl Snad se něco stane, který pak vyšel na albu Pády.

Kryštof – Vánoční ft. Karel Gott
Letošní novinku zveřejnila kapela Kryštof 5. listopadu a za necelý měsíc nasbírala na YouTube už přes tři miliony zhlédnutí. Frontman skupiny Richard Krajčo přišel s nápadem za Karlem Gottem, který souhlasil, že se bude na písni podílet, měl ale podmínku, že má jít do světa až rok poté, co tu nebude. To mu Krajčo splnil. Píseň přitom vznikla ještě před hitem Srdce nehasnou. Ve Vánoční už ale zní jen Gottův hlas, klip, který režírovala Karin Babinská, byl natočen později. 

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám