metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Hlavním příznakem zánětu spojivek je slzení, pálení a v zarudnutí očí.
Větší foto
Hlavním příznakem zánětu spojivek je slzení, pálení a v zarudnutí očí. | foto: Profimedia.cz

Co může za zánět spojivek?

23. června 2018  6:52 Kamila Hudečková
Pálení, řezání a začervenání oka bývá příznakem různých zánětlivých onemocnění.

Dvanáctiletý Petr si od rána stěžoval, že ho něco tlačí v oku. Druhý den ráno se probudil, oko bylo oteklé, zalepené a bolelo ještě víc. Oční lékař diagnostikoval zánět spojivek a předepsal antibiotické kapky. Do druhého dne se zánět objevil i ve druhém oku, což lékař předpovídal. Zánět spojivek způsobený viry či bakteriemi je velmi infekční, Petr proto nesměl deset dní do školy a oči si měl chránit před zářením obrazovky i před sluníčkem.

Typický příklad zánětu spojivek, který patří k nejčastějším nemocem oka, není nebezpečný, pokud se začne léčit včas. „Za jeho vznikem jsou nejčastěji viry a bakterie, ale i nejrůznější alergeny, například pyly, prach, roztoče, léky či kosmetika,“ říká oční lékařka Jana Mikšovská z pražské kliniky DuoVize.

Co je spojivka

  • Je to blanka, která kryje část vnějšího povrchu oční koule.
  • Představit si ji můžete jako průsvitnou, tenkou a pružnou fólii, která začíná na vnějším okraji rohovky, překrývá celé bělmo, ale i vnitřní část očního víčka.
  • Produkuje malé množství hlenu, který pomáhá udržovat oko vlhké, ale také usnadňuje klouzání očního víčka po povrchu oka při mrkání. Kromě toho poskytuje oku mechanickou ochranu před vnějším prostředím a sídlí v ní i buňky imunitního systému.
  • Spojivka je vyživována celou sítí cév, které jsou velmi droboučké a za normálních okolností pouhým okem nepostřehnutelné.

Zánět se mnohdy objevuje v souvislosti se sennou rýmou a atopickou dermatitidou. Záněty spojivek mohou vyvolat také další podněty, jako je kouř nebo chlorovaná voda v bazénu, UV záření či syndrom suchého oka, kdy spojivka není dostatečně chráněna slzným filmem.

Rizikovými faktory pro vznik nemoci je především styk s jejich původci, tedy nejčastěji viry. Je důležité také dodržovat hygienu rukou, zvlášť v případě, že jste nemocní jinak – například pohlavně přenosnými chorobami či streptokokovou infekcí.

Hlavním příznakem zánětu spojivek je slzení, pálení a zarudnutí očí, pocit písku v očích, často se přidává hnisavý výtok. Zánět může být provázen otokem a pocitem nepohodlí. Virové záněty zpravidla provází i zduření příušních uzlin a postižena bývá i rohovka. Při alergickém zánětu příznaky přetrvávají delší dobu, výtok ale nebývá tak silný. Alergický zánět se obvykle objevuje na jaře, neboť kvetou stromy, květiny a trávy.

Zánět spojivek obvykle postihuje obě oči, ale není to pravidlem. Léčba souvisí s jeho příčinou, proto je důležitá přesná diagnóza. Infekční zánět se léčí podáváním antibiotik ve formě kapek a mastí přímo do spojivkového vaku, na virové záněty pomáhají například steroidy či virostatika. Léčba trvá obvykle sedm až deset dnů.

U alergického zánětu je třeba odstranit nebo minimalizovat alergen, který zánět vyvolává. „Doručuji aplikovat zvlhčující oční kapky, podávat lokální antihistaminika, v některých těžších případech je nezbytná aplikace kortikoidů,“ říká Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky Neovize.

Při podezření na alergii je vhodné navštívit alergologa, který odhalí, jaké konkrétní látky zdravotní problémy způsobují.

Komentáře

Hlavní zprávy

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám