metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie
Lidí, kteří jsou ochotní pracovat manuálně a na směny, ubývá. | foto: MAFRA

Co nového v zaměstnání? Práce rukama Čechům nevoní. Dělat chtějí čtyři dny týdně

  5:10
Budeme si po covidu vážit zaměstnání? Chceme mít kolem sebe kolegy a ruch? Pandemie změnila pracovní trh a postavila ho na hlavu. Nejnižší nezaměstnanost v Evropě dává esa do rukou uchazečům o místa, zaměstnavatelé jsou v defenzivě.

Ajťáci. To je samozřejmě profese žádaná stejně jako nejhledanější pokémon. O koho se však nyní firmy bez ohledu na branži perou ještě víc, to jsou obchodní zástupci a personalisté. Vyvažují je zlatem. Protože není umění vyrobit, ale prodat.

Poptávka je hlavně po obchodních zástupcích
Takže najít zkušeného a talentovaného lovce hlav, který uloví skvělého „obchoďáka“, je považováno za jackpot. „Mohu potvrdit, že po personalistech, kteří umějí vyhledat a následně přesvědčit dotyčného, aby nastoupil právě do jejich firmy, je vysoká poptávka,“ prozrazuje Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka společnosti ManpowerGroup.

Určitě o tom ví své, protože firma, které šéfuje, patří mezi největší personální agentury u nás i ve světě. „Poptávka po obchodních zástupcích se pochopitelně netýká jen výrobních společností, ale i těch, které nabízejí nejrůznější služby,“ říká Rezlerová.

Jak uvádí server Průměrnéplaty.cz, v průměru si obchoďák vydělá téměř 50 tisíc korun měsíčně. Co se týká pozice personalisty, menší fitness u Prahy hledá nyní na tuto pozici zájemce, plat nabízí až 38 tisíc korun. Právě sháňka po této specifické dovednosti a také po IT specialistech je to, co podle posledního průzkumu naznačuje, že firmy v Česku se v následujících měsících chystají ve velkém především nabírat nové lidi. Velké problémy mají výrobní společnosti, stále méně oblíbená je práce na směny a také práce manuální. Jen minimální část zaměstnavatelů napříč obory uvažuje v následujícím čtvrtletí spíše o redukci pracovních sil.

Jste dostatečně etičtí? Umějí šéfové pochválit?
Elektromobilita a digitalizace i nové způsoby výroby energií. Právě tímto směrem se vydávají zaměstnavatelé při hledání nových pracovníků. „Vedle čistě odborných znalostí ale hledají i lidi, kteří mají takzvaně měkké dovednosti,“ připomíná Jiří Halbrštát, manažer náboru ManpowerGroup. Co měkké dovednosti představují? Například disciplínu a spolehlivost, současně i odolnost a přizpůsobivost, trvalou ochotu učit se. Také sem patří kritické a analytické myšlení, firmy nehledají jen bezduché vykonavatele příkazů. Stále víc to deklarují také sami uchazeči o místo.

Ženy na útěku

Padesát sedm procent zaměstnaných žen plánuje, že v následujících dvou letech změní firmu či profesi.

„Jestli nyní něco platí, tak fakt, že těmi, kdo si na trhu práce diktují podmínky, jsou uchazeči, a ne firmy,“ zdůrazňuje Rezlerová. Kandidáty na pracovní pozice totiž stále více zajímá i to, zda možný zaměstnavatel splňuje uchazečovy cíle a chování, zda jsou jeho výroba a působení etické. Stále víc se mezi kladné stránky firem počítá mezi zaměstnanci i to, zda šéf umí také pochválit, ne jen hlídat pracovní výkony.

Podmínky diktují uchazeči
Už to není tak, že firma předloží výši platu a benefity a ber nebo neber. Uchazeč navrhne, co by chtěl, a pokud to firma nesplní, jde o dům dál. Stále častěji v některých oborech rezonuje ze strany uchazečů požadavek na režim home office. Rytmus si ale chce určovat pracovník, ne firma. Tak, jak se mu to právě hodí. „To, o čem se také mluví mnohem víc, je čtyřdenní pracovní týden. Lidé jsou ochotní pracovat intenzivně, současně požadují dostatek času na duševní a fyzickou relaxaci, i kvůli vyhoření,“ komentuje trendy současného pracovního trhu Jiří Halbrštát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek