metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava
Pamatujete ještě na kampaň festivalu Jeden svět, která ukazovala fiktivní kapelu složenou ze světových diktátorů? Ukazuje se, že spousta vůdců hudbu miluje. | foto: www.jedensvet.cz

Co poslouchají diktátoři? Paří na Seala i Beyoncé

  7:00
E-maily, které nedávno unikly na veřejnost, ukazují, že zatímco zemí syrského diktátora Bašar Al-Asada zmítá občanská válka, on sám má plné ruce práce s doplňováním své hudební kolekce z iTunes. Je zajímavé, že mnozí světoví diktátoři, kteří se chovají, jako by nenáviděli vše lidské, jsou velikými milovníky hudby. Víte, co poslouchali Kim Čong-il nebo Muammar Kaddáfí?

Bašar al Asad: R'n'B prokládá hudbou pro homosexuály

První muž Sýrie dává přednost popu a R'n'B. Nedávno si totiž na internetu Bašar Al-Asad koupil Chrise Browna či Leonu Lewisovou. Své ženě Asmě poslal tento železný muž s romantickým srdcem píseň God Gave Me You (Bůh mi dal tebe) od amerického country zpěváka Blakea Sheltona. Některé další songy z playlistu ale vyvolávají otázky. Například proč má silný arabský muž rád píseň Don't Talk Just Kiss (Nemluv, jenom líbej) od anglické skupiny Right Said Fred, která je už od osmdesátých let minulého století legendární v komunitě gayů.

Muammar Kaddáfí: Získal podpis Lionela Ritchieho

 Velký milovník hudby Kaddáfí najal v roce 2006 Lionela Ritchieho, aby mu v Libyi zahrál na akci Koncert pro mír. Podle svědků byl jak opařený, když si šel pro zpěvákův autogram. Diktátor přezdívaný Šílený pes z Libye si pak zaletěl i na koncert Beyoncé.

 Parodie na píseň pro Condoleezu Riceovou od Muammara Kaddáfího.

Někdejší ministryně zahraničí USA Condoleeza Riceová po smrti libyjského diktátora prozradila, že ji obdaroval DVD diskem, na kterém byla mimo jiné nahraná píseň Black Flower in the White House (Černá růže v bílém domě), kterou Kaddáfí produkoval. Riceová uvedla, že byla nepříjemně strašidelná. Je veřejným tajemstvím, že diplomatka tmavé pleti Kaddáfího fascinovala a přitahovala. Při revoluci povstalci v Kaddáfího věcech objevili například album s jejími fotkami. Ve světě vyvolala píseň, kterou pro ni složil, pobavení a vedla i ke komickým parodiím. Na serveru YouTube se objevily i písně, které o sobě tvrdí, že jsou autentickou verzí Kaddáfího lovesongu, ale jejich původ je zpochybňován.

Usáma bin Ládin: Přísný muslim pařil na Van Halen

Přestože zabitý vůdce teroristické sítě al Kaída vyznával Islám, neupřel si podle výpovědi své někdejší milenky Koly Boofové západní hudbu. "Měnil se v zaníceného pařmena, který chtěl slyšet hity od skupin Van Halen nebo B-52's," popsala vkus někdejšího nejhledanějšího muže světa Boofová. Podle ní patřila k jeho idolům i nedávno zesnulá zpěvačka Whitney Houston. Po Boofové prý chtěl, aby si nechala udělat stejný účes jako hlavní hrdinka filmu Osobní strážce.

Usáma bin Ládin byl prý král všech večírků. 

Kim Čong-il: Autor oper miloval hudbu Erica Claptona

Nedávno zesnulý severokorejský vůdce byl nejenom milovníkem, ale také znalcem a tvůrcem hudby. Oficiální propaganda mu přisuzovala autorství šesti oper i absolutní hudební sluch. Jeho největší slabostí ale byla hudba britského zpěváka a kytaristy Erika Claptona. WikiLeaks v roce 2007 přišly s informací, že americká vláda zvažovala, že příprava Claptonova koncertu by byla možnost, jak navázat z Kim Čong-ilem lepší vztahy. Nový vůdce Kim Čong-un přitom dává přednost německé elektropopové formaci Modern Talking.

Ramzan Kadyrov: Na párty mu zpíval i Seal

Vůdce čečenských separatistů je obviněný, že mučil a zabíjel lidi. Když ale nedělal tato ohavná zvěrstva, pořádal opulentní večírky s celebritami. Na jeho narozeninách mu v říjnu minulého roku zazpíval britský zpěvák Seal. Vystoupil s Kadyrovovou nejoblíbenější písní Kiss from a Rose (Polibek z růže). Vysloužil si za to kritiku ochránců lidských práv a 500 tisíc dolarů. "Vynechte mě z politiky," vzkázal Seal svým kritikům.

Máte rádi Seala? Tak můžete pařit s čečenskými separatisty?

Robert Mugabe: Místo Boba Marleyho chtěl Cliffa Richardse

První muž Zimbabwe byl v roce 1979 zděšen, když zjistil, že na oslavě nezávislosti vystoupí reggae hvězda Bob Marley. Požadoval, aby tam hrál "trvale úžasný" Cliff Richard. To se ale samozřejmě odehrálo mnohem dříve, než se Mugabe chopil v bývalé britské kolonii moci.

Slobodan Miloševič: Ujížděl si hlavně na Franku Sinatrovi

 Když byl Miloševič u mezinárodního soudu kvůli obvinění z válečných zločinů, krátil si čas poslechem svých oblíbených alb od Franka Sinatry a Celine Dion. Sinatrovi by se z toho asi roztočily jeho pověstné modré oči, kdyby věděl, že píseň My Way (Moje cesta) byla pro srbského válečníka velkou vzpruhou.

"Výčitky? Pár jich mám. Nestojí ani za řeč," zpíval si v cele Miločevič.

Saddám Hussajn: Hraješ pro mě, tak o mě taky zpívej

Popová hvězda Kasim al Sultan byl znám jako irácký Ricky Martin, ale když začal vystupovat na soukromých večírcích Saddáma Hussajna, z jeho tvorby se vytratila rozmanitost. "Saddám je odvážný a je otec našeho národa," zpíval například v jednom z textů. Přesto musel v roce 2003 emigrovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek