metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Starou Libeň pamatuje nouzová kolonie Na Kotlasce. | foto: Metro.cz

Co skrývá zapomenutý dokument o staré Libni

  11:30
Čirou náhodou se objevil materiál, který by mohl ukázat nepublikované záběry.

Radnice Prahy 8 minulý týden získala kotouč 8mm filmu ze soukromého archivu jednoho pozůstalého. Nyní Michal Švarc, radní pro kulturu, sport a volný čas osmé městské části, hledá možnost, jak ho z tohoto starého formátu dostat do digitální podoby.

„Ozval se nám příbuzný, který měl likvidaci pozůstalosti na starosti. Jedná se o čerstvě nalezený a nepublikovaný film o Praze 8 a jejím rozvoji z 50. let minulého století,“ řekl deníku Metro radní Švarc. Podle něj by na filmu mohlo být mnoho zajímavých obrázků, které by se daly použít do libeňské kroniky. Mohly by tam být záběry na ulice Na Hrázi, U Libeňského pivovaru a další zbořené stavby staré Libně. S financováním převedení na digitál by měl pomoci Národní filmový archiv.

Na tento nález navazuje také chystaný krok radnice. „Na filmu by mohly být záběry židovského hřbitova, který tu byl zasypán a my se chystáme jej opět odhalit. Osmá městská část už má projekt na jeho revitalizaci připravený. Letos se chceme se Židovskou obcí dohodnout na jeho odkrytí,“ přiblížil plány radnice Švarc.

Záběry zmizelých zákoutí nejen Libně, ale také Kobylis a Bohnic, tak jak to vypadalo před a během zahájení výstavby sídlišť, nezůstanou jen v archivech. Švarc plánuje, že film bude k dispozici místním spolkům. „Rádi bychom ho promítli během provozu kinobusů v letní sezoně,“ doplnil radní Švarc.

Film by mohl obsahovat také záběry na kolonie Na Kotlasce a Na Hájku. Obě místa vznikala v letech 1938–39. Po válce je chtěl komunistický režim zlikvidovat, v 80. letech je rozdělil železniční koridor. Jsou stejně unikátní jako další kolonie Na Slatinách v Praze 10, které hrozí ale úplná likvidace. Místa nouzových domů mají ustoupit novým developerským projektům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek