metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Starou Libeň pamatuje nouzová kolonie Na Kotlasce.
Větší foto
Starou Libeň pamatuje nouzová kolonie Na Kotlasce. | foto: Metro.cz

Co skrývá zapomenutý dokument o staré Libni

3. února 2019  11:30 Marek Peška Metro.cz
Čirou náhodou se objevil materiál, který by mohl ukázat nepublikované záběry.

Radnice Prahy 8 minulý týden získala kotouč 8mm filmu ze soukromého archivu jednoho pozůstalého. Nyní Michal Švarc, radní pro kulturu, sport a volný čas osmé městské části, hledá možnost, jak ho z tohoto starého formátu dostat do digitální podoby.

„Ozval se nám příbuzný, který měl likvidaci pozůstalosti na starosti. Jedná se o čerstvě nalezený a nepublikovaný film o Praze 8 a jejím rozvoji z 50. let minulého století,“ řekl deníku Metro radní Švarc. Podle něj by na filmu mohlo být mnoho zajímavých obrázků, které by se daly použít do libeňské kroniky. Mohly by tam být záběry na ulice Na Hrázi, U Libeňského pivovaru a další zbořené stavby staré Libně. S financováním převedení na digitál by měl pomoci Národní filmový archiv.

Na tento nález navazuje také chystaný krok radnice. „Na filmu by mohly být záběry židovského hřbitova, který tu byl zasypán a my se chystáme jej opět odhalit. Osmá městská část už má projekt na jeho revitalizaci připravený. Letos se chceme se Židovskou obcí dohodnout na jeho odkrytí,“ přiblížil plány radnice Švarc.

Záběry zmizelých zákoutí nejen Libně, ale také Kobylis a Bohnic, tak jak to vypadalo před a během zahájení výstavby sídlišť, nezůstanou jen v archivech. Švarc plánuje, že film bude k dispozici místním spolkům. „Rádi bychom ho promítli během provozu kinobusů v letní sezoně,“ doplnil radní Švarc.

Film by mohl obsahovat také záběry na kolonie Na Kotlasce a Na Hájku. Obě místa vznikala v letech 1938–39. Po válce je chtěl komunistický režim zlikvidovat, v 80. letech je rozdělil železniční koridor. Jsou stejně unikátní jako další kolonie Na Slatinách v Praze 10, které hrozí ale úplná likvidace. Místa nouzových domů mají ustoupit novým developerským projektům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám