metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -2 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Starou Libeň pamatuje nouzová kolonie Na Kotlasce.
Větší foto
Starou Libeň pamatuje nouzová kolonie Na Kotlasce. | foto: Metro.cz

Co skrývá zapomenutý dokument o staré Libni

3. února 2019  11:30 Marek Peška Metro.cz
Čirou náhodou se objevil materiál, který by mohl ukázat nepublikované záběry.

Radnice Prahy 8 minulý týden získala kotouč 8mm filmu ze soukromého archivu jednoho pozůstalého. Nyní Michal Švarc, radní pro kulturu, sport a volný čas osmé městské části, hledá možnost, jak ho z tohoto starého formátu dostat do digitální podoby.

„Ozval se nám příbuzný, který měl likvidaci pozůstalosti na starosti. Jedná se o čerstvě nalezený a nepublikovaný film o Praze 8 a jejím rozvoji z 50. let minulého století,“ řekl deníku Metro radní Švarc. Podle něj by na filmu mohlo být mnoho zajímavých obrázků, které by se daly použít do libeňské kroniky. Mohly by tam být záběry na ulice Na Hrázi, U Libeňského pivovaru a další zbořené stavby staré Libně. S financováním převedení na digitál by měl pomoci Národní filmový archiv.

Na tento nález navazuje také chystaný krok radnice. „Na filmu by mohly být záběry židovského hřbitova, který tu byl zasypán a my se chystáme jej opět odhalit. Osmá městská část už má projekt na jeho revitalizaci připravený. Letos se chceme se Židovskou obcí dohodnout na jeho odkrytí,“ přiblížil plány radnice Švarc.

Záběry zmizelých zákoutí nejen Libně, ale také Kobylis a Bohnic, tak jak to vypadalo před a během zahájení výstavby sídlišť, nezůstanou jen v archivech. Švarc plánuje, že film bude k dispozici místním spolkům. „Rádi bychom ho promítli během provozu kinobusů v letní sezoně,“ doplnil radní Švarc.

Film by mohl obsahovat také záběry na kolonie Na Kotlasce a Na Hájku. Obě místa vznikala v letech 1938–39. Po válce je chtěl komunistický režim zlikvidovat, v 80. letech je rozdělil železniční koridor. Jsou stejně unikátní jako další kolonie Na Slatinách v Praze 10, které hrozí ale úplná likvidace. Místa nouzových domů mají ustoupit novým developerským projektům.

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy