metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Pondělí 15. srpna 2022. Svátek má Hana
Amleth (A. Skarsgard) býval synem vikinské=ho krále a jeho ženy Gudrún. | foto: CINEMART

Conan, Wick i Stařík Mrkvička. Nejen Seveřan touží po pomstě

  11:19
Snímek režiséra Roberta Eggerse, který právě běží v tuzemských kinech, vychází z legendy, která inspirovala Shakespeara při psaní Hamleta.

Amleth (Alexander Skarsgard) byl v dětství svědkem toho, jak mu jeho strejda hodně nehezky zavraždil otce. Po letech se vrací a chce se pomstít. A tečou při tom potoky krve. Film Seveřan, který měl minulý čtvrtek premiéru v českých kinech, je podle kritiků poměrně jednoduchá, přitom ale působivá a opulentní podívaná, která baví svou pořádně drsnou atmosférou.

Lahůdkový příběh o zradě, pomstě a násilí, ve kterém se divák dočká nejen demonstrace Skarsgardova talentu, ale také talentu režiséra Roberta Eggerse, není pochopitelně zdaleka jediným snímkem, jehož ústředním motivem je pomsta. U diváků v posledních letech bodovaly i další kousky. Mimochodem, pokud vám jméno hrdiny Amletha připadá povědomé, vězte, že příběh vychází ze severské legendy, která silně inspirovala Williama Shakespeara při psaní Hamleta.

Nikdo (2021)
Ranní hrnek kávy, lítačka, v práci vyplňování čísel do tabulek v Excelu, večeře, koukání do ksichtu pubertálního synka, co nechce skončit jako jeho nudnej otec, usínání na gauči. A ráno zase dokola. Hutch (Bob Odenkirk) žije na začátku nové akční pecky Nikdo (Nobody) tak děsně nudný život, že to ani víc nejde. Jeho následné vršení mrtvol na jednu velkou hromadu, které je u podobně laděných snímků po pár desítkách minut nevyhnutelné, ale patří mezi to nejzábavnější, co mohli loni milovníci akčního žánru zhlédnout.

John Wick (2014–2019)
Odenkirk se totiž ve snímku Nikdo proměnil v mašinu na mlácení, střílení a škrcení pod dohledem scenáristy Dereka Kolstada, režiséra Hardcore Henryho Ilji Naishullera a především producenta Davida Leitche. Právě posledně jmenovaný je zároveň režisérem prvního ze tří snímků o ikonickém Johnu Wickovi. Zabiják s tváří Keanu Reevese se v kině mstil celkem třikrát, přičemž v prvním díle šel po partě zabijáků kvůli mrtvému psovi, ve dvojce kvůli ukradenému autu.

Ve třetí části akční série má pak super zabiják Wick v patách celou armádu lovců odměn, usilujících o získání 14 milionů dolarů vypsaných na jeho hlavu. Ve třetím díle se tedy technicky vzato nemstí, ale i tak má hlavní hrdina plné ruce práce.

Old Boy a Oldboy (2003 a 2013)
Po jednom mejdanu se Joe Doucett probouzí v neznámém pokoji a vedle kocoviny má mnohem závažnější problém. Neví, kde je, nemá své osobní věci a hlavně – nemůže ven. V televizi navíc hlásí, že jeho žena byla zavražděna a on je hlavním podezřelým, po masakru v jeho domě zůstala naživu malá dcerka. A tak to zůstane na dlouhých 20 let. Střídají se prezidenti, a on stále neví, kde je, kdo ho vězní, na jak dlouho a proč. Den za dnem v jedné malé místnosti. 20 let. Zničehonic se probouzí venku na svobodě. Jediné, na co od té chvíle myslí, je pomsta, za kterou jde nelítostně a brutálně.

Jihokorejský Old Boy platí mezi snímky o pomstě za těžkou klasiku, jeho o deset let mladší americký remake Oldboy pak diváky sice neurazil, ale ani nijak extra nenadchnul.

Seveřan

  • Jakou budoucnost má válečník, kterého k životu motivuje jen touha po pomstě?
  • Amleth kdysi býval synem mocného vikinského krále, než ho zrada a zákeřná vražda připravily nejen o otce, ale i o střechu nad hlavou.
  • O pár let později se světem protlouká jako bezejmenný válečník a má jediný cíl. Vlastnoručně zabít ty, kteří ho připravili o rodinu a šťastnou budoucnost.
  • Režie snímku se ujal Robert Eggers, scénář napsala dvojice Sjón Sigurdsson a Robert Eggers. 
  • Kromě Alexandera Skarsgarda ve snímku hraje také Nicole Kidmanová, Claes Bang, Ethan Hawke, Anya Taylor-Joyová, Gustav Lindh, Willem Dafoe, Phill Martin, Eldar Skar, Olwen Fouéréová a další.
  • Hudbu složil Robin Carolan a Sebastian Gainsborough.

Barbar Conan (1982)
Příběh o Conanovi (Arnold Schwarzenegger), kterému v dětství zabijí nepřátelští válečníci rodiče a odvedou ho do otroctví, příběh Seveřana Amletha hodně připomíná. Proto nesměl v našem výběru chybět, a to i přesto, že je poněkud starší a je to na něm vidět. Když totiž Conan vyroste, najme si ho jistý mocný pán jako zápasníka. Conan se tak naučí bojovým uměním. Nakonec svým věznitelům unikne. Jeho putování za pomstou může začít.

Staříci (2019)
I Češi mají svůj snímek, kde pomsta chutná za studena. Vlasta (Jiří Schmitzer) a Tonda (Ladislav Mrkvička) se dlouho neviděli, dohromady je však spojí hon za mstou vůči bývalému komunistickému pohlavárovi, který je v padesátých letech poslal do vězení. Neobvyklá road movie ukazuje dopady nepravostí na lidskou psychiku. Tuzemský snímek získal naprosto zaslouženě hned několik cen kritiky.

Odplata (1999)
Mel Gibson hraje v kultovní Odplatě tvrďáka jdoucího přes mrtvoly. Jeho drsný gangster Porter se s kumpány pouští do okradení čínského gangu. Jeho společník a drogový závislák Val Resnick jej ale spolu sjeho manželkou podrazí, dvakrát střelí a obere o jeho podíl na lupu. Porter se však z toho vylíže a po pěti měsících rekonvalescence je připraven na pořádnou krvavou pomstu.

Kill Bill 1 a 2 (2003 a 2004)
Co by to bylo za výběr snímků o pomstě bez nějakého filmu od Quentina Tarantina. V tomhle případě dvojice navazujících snímků, které tvoří ucelený příběh. V malém opuštěném kostelíku se probíhající generální zkouška svatby promění v krvavá jatka – těhotná žena v krví potřísněných šatech je Černá mamba, známá jako Nevěsta (Uma Thurmanová). Vrah Bill (David Carradine) a jeho komando zmijí zanechali nevěstu na místě mrtvou, ta ale naneštěstí pro ně upadla pouze do kómatu. O čtyři roky později se náhle probudí a uvědomí si, co se jí stalo. Vydává se proto na zuřivou misi s cílem pomstít se bývalému učiteli a jeho skupině nelítostných zabijáků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek