metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Sobota, 27. února 2021. Svátek má Alexandr.

Covid komplikuje rozhodování studentům kam na vysokou

25. ledna 2021  8:11

Praha 25. ledna 2021 (PROTEXT) - Startuje on-line veletrh vysokých škol - Covid-19 komplikuje nábor školám!

Kvůli koronaviru mají maturanti omezené možnosti, jak poznat svou budoucí vysokou školu a vybrat si ten správný obor. Školy jsou totiž z nařízení vlády uzavřené a konat se nemohou ani tradiční vysokoškolské veletrhy. Nezávislý vysokoškolský portál VysokéŠkoly.cz se proto studentům rozhodl s výběrem pomoci a uspořádá on-line veletrh vysokých škol, kde se budou moci virtuálně setkat s vyučujícími i stávajícími studenty desítek českých univerzit a fakult. Chybět nebude například Vysoká škola ekonomická v Praze, Ostravská univerzita či řada fakult Univerzity Karlovy nebo třeba ČVUT. Veletrh se koná již od 26. až do 28. ledna.

"Chtěli jsme v době koronaviru, kdy většina tradičních možností, jako jsou klasické veletrhy či dny otevřených dveří, odpadá, propojit školy a studenty. Vytvořili jsme platformu, která není statická, ale je interaktivní. Díky tomu mohou studenti získat odpovědi na všechny nejasnosti ohledně studia a správně se rozhodnout," říká pořadatel veletrhu Jiří Ziegler.

O tom, že to mají studenti letos opravdu těžké, vypovídá i příběh studentky pražské hotelové školy Ireny. Ta se kromě přípravy na maturitu, o jejíž podobě zatím nebylo rozhodnuto, obává také zasílání přihlášek. Zatím si totiž není jistá, na jaký obor se bude hlásit. Rozhodování jí ztěžuje právě fakt, že školy jsou zavřené a nekonají se tradiční dny otevřených dveří nebo veletrhy VŠ. Podobně to vidí i studentka pražské obchodní školy Klára. "Jsem z toho dost nervózní. Nejasnosti panují i kolem naší maturity a já pořád úplně nevím, na jakou vejšku pošlu přihlášku. Čtu si studijní plány, ale moc nevím, co si pod tím mám představit," říká.

Koronavirus komplikuje nábor také školám. "Na VŠE jsme velmi flexibilní a aktivity pro zájemce o studium se nám snad celkem dobře daří přesouvat do on-line prostředí, včetně dnů otevřených dveří celé školy i jednotlivých fakult. Bohužel ale osobní kontakt, který může být pro uchazeče velmi důležitý, jednoduše nahradit nelze," uvedla Andrea Petránková z rektorátu Vysoké školy ekonomické v Praze.

Všem váhajícím studentům i těm, kteří zatím třeba ještě ani nemají o svém budoucím studiu představu, nabídnou VysokéŠkoly.cz na on-line veletrhu vše potřebné k tomu, aby si vybrali takové studium, které si zamilují a které úspěšně dokončí. Kromě videohovorů se zástupci škol, bude k dispozici také živý chat se studenty a vyučujícími, kde se budoucí vysokoškoláci mohou zeptat na vše, co je ohledně studia zajímá. Školy si na on-line platformě veletrh.vysokeskoly.cz mohou zájemci filtrovat podle svých preferencí. Oproti "živým" veletrhům tak už nemusí bloudit mezi stánky a vše zvládnou na počítači z pohodlí domova. Ve virtuálním přednáškovém sále mohou návštěvníci veletrhu zhlédnout také řadu přednášek a videí a poznat tak svou školu ještě o něco lépe. Po registraci na webu veletrh.vysokeskoly.cz získají studenti vstupenku ZDARMA na všechny tři dny veletrhu a také unikátní kvíz "Na co se hodíš", který jim pomůže s výběrem oboru.

Kontakt:

Jiří Ziegler, veletrh.vysokeskoly.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Uhlí z Petřína se prodávalo přímo z haldy

Výprava do Petřínské štoly
vydáno 27. února 2021  8:51

Když se řekne Petřín, každý si asi představí rozhlednu, lanovku či hvězdárnu. Petřínský vrch je však také oblíbeným cílem fandů hornického řemesla. Je...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Ví o tobě a Cizinec. Dejte si o víkendu britské thrillerové kombo

Cizinec Strážce streamu
vydáno 26. února 2021  14:00

Máte rádi záhady a hádanky? Streamovací platforma Netflix vám jich naservíruje dvojitou porci. Dvojce nových seriálových pecek Ví o tobě (Behind Her Eyes)...  celý článek

Deset let od úmrtí Lustiga. Kniha, nadační fond i vzkaz pro mladé

Arnošt Lustig v roce 2010
vydáno 26. února 2021  4:53

Známého spisovatele Arnošta Lustiga odhaluje nová publikace také jako novináře. „Byl novinář dobrodružný, pozorný, vnímavý. Říkal, že se v branži naučil...  celý článek

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

Poskalí
vydáno 25. února 2021  17:30

Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.  celý článek

Vaše fotky z Prahy