metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Větší foto
Žena v roušce při procházce přes Karlův most v Praze. (1. dubna 2020) | foto: Michal SváčekMAFRA

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

  18:54
Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole vydá, zaplatí k ceně ubytování v hotelu za den částku 21 korun. Radní začátkem tohoto týdne rozhodli, že bude lépe zvednout tuto částku na 50 korun za den. To se ale nelíbí některým hoteliérům.

„Zvyšování poplatků v době, kdy hotelnictví prochází největší krizí za poslední roky, nepovažuji za šťastné. V oboru panuje velká nejistota, a proto si myslím, že by bylo mnohem lepší, kdyby se relevantní osoby obecně zamýšlely spíše nad tím, jak hotelnictví pomoci než obor zatěžovat zvýšením poplatků,“ říká Gorjan Lazarov, ředitel hotelové sítě Orea Hotels & Resorts, jež má v Praze dva hotely.

Podobného názoru je také Lukáš Pytloun, generální ředitel a majitel sítě Pytloun Hotels. „Nemyslím si, že zvýšení těchto poplatků bude mít nějaký vliv na změnu destinace Prahy za jiné město. Zvýšení poplatků je však načasováno trochu nešťastně a mělo by přijít později. S větším oživením cestovního ruchu,“ zmiňuje Pytloun, podle kterého šly pražské hotely kvůli covidu s cenami dolů. „Navíc se potýkáme s aktuálním prudkým růstem cen energií,“ doplňuje Pytloun.

Důvodem změny výše poplatku je podle radních zvýšení příjmů města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou Prague City Tourims a Asociací hotelů a restaurací ČR, podle kterého vznikne do března příštího roku návrh zavedení nové ceny.

Magistrát své rozhodnutí obhajuje také tím, že poplatek hradí samotní turisté. Tento krok tak nebude mít negativní dopad na peněženky Pražanů ani na rozpočet hlavního města. „Tento poplatek je jediným nástrojem, kterým české obce dokážou přímo kompenzovat náklady spojené s cestovním ruchem a pomocí kterého se mohou podílet na jeho ekonomických přínosech. Praha s výší ubytovacího poplatku z pobytu 21 korun za noc zaostává jak v rámci Evropy, tak dokonce i za řadou českých měst,“ hájí krok radních náměstek primátora a radní pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek.

Zvýšit poplatek na padesátikorunu se před časem rozhodla některá další česká města. Šlo kupříkladu o Karlovy Vary, Český Krumlov, Františkovy Lázně nebo Lipno nad Vltavou. Nad úroveň 21 korun pak také poplatek zvýšila města Ústí nad Labem, Lednice, Špindlerův Mlýn nebo Luhačovice.

Podle kritiků je ironií, že ještě loni Praha kvůli pandemii poplatky odpouštěla. Podobně jako za zahrádky restaurací. V roce 2019, než udeřila pandemie, do městské pokladny doputovalo z turistických poplatků zhruba 344 milionů korun.

Poplatky v zahraničí

  • V Barceloně činí turistický poplatek 1,1 eura, ve Vídni 2,11 eura, v Budapešti 3,2 eura. Více než šest eur zaplatí turisté v Římě, a v Kodani dokonce 19,04 eura.
  • Předseda Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek řekl, že je zvýšení poplatku správný krok. Peníze se prý investují zpět. Případného odlivu turistů se neobává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy