metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti
Petr Čtvrtníček při zkoušce hry Mnoho povyku pro nic | foto: LSS

Čtvrtníček se představí jako shakespearovský herec. Ve hře Mnoho povyku pro nic

  12:40
Vůbec poprvé se 24. června v programu Letních shakespearovských slavností objeví komedie Mnoho povyku pro nic. Příběh o lásce, intrikách a lžích odehrávající se v 16. století v sicilské Messině je plný překvapení, milostných zvratů, pletich i pomluv. Režisér Jiří Menzel tak do programu přehlídky přispěje už podruhé; jeho prvním počinem pro slavnosti byly před šesti lety dodnes úspěšné Veselé paničky windsorské, které loni přivítaly stotisícího návštěvníka.

Shakespearovské slavnosti

Premiéra Mnoho povyku pro nic v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu zahájí a 6. září uzavře Letní shakespearovské slavnosti.

Nabídnou deset her slavného alžbětinského dramatika, od jehož narození uplynulo v dubnu 450 let.

V rámci jubilea v Praze představí Hamleta 25. a 26. června londýnské divadlo Globe.

Mezi dvěma desítkami herců budou například Miloš Vávra, Václav Jílek, Lenka Zahradnická, Petra Horváthová, Daniel Rous či Petr Čtvrtníček a Leoš Noha v rolích pošetilých strážníků Puškvorce a Šťovíčka.

Menzel má divadlo pod širým nebem rád a pro tuto Shakespearovu komedii-nekomedii má slabost. "Je rozkošně ukecaná, nepředstírá nijakou zvláštní filozofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším," řekl na dnešním setkání s novináři. Tento titul mu prý vybral překladatel Martin Hilský, kterému se líbila jeho inscenace v českobudějovickém Jihočeském divadle v roce 2008, a tak ho přemluvil, abych ji nastudoval znovu.

Důležití jsou jen herci a text

Menzel obsadil mladé herce, jejichž letorám přizpůsobil role. Je na takový způsob práce zvyklý z divadelních režií v Německu, Maďarsku či Švédsku. "Komedie Mnoho povyku pro nic je letní hříčkou, večerním pohlazením o lásce a o tom, jak k ní a skrze ni i k sobě lidé hledají cestu," uvedl režisér. Připomenul dvě inscenace, které na něj udělaly dojem - v první hráli Benedikta a Beatrici Jaromír Hanzlík a Daniela Kolářová, v té druhé z roku 1954 Rudolf Deyl mladší a Vlasta Chramostová.

Menzel pracoval i na letních scénách v Českém Krumlově, Tampere a Dubrovníku, na nichž "jakýkoli kousek prostoru může být divadlem". Herec ho podle něj může proměnit v zámeckou komnatu, palubu lodi či v bitevní pole, dokáže-li probudit divákovu fantazii. "I v shakespearovském Globu se hrálo na prakticky prázdném jevišti - důležití jsou jen herci a text," dodal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek