metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Petr Čtvrtníček při zkoušce hry Mnoho povyku pro nic
Petr Čtvrtníček při zkoušce hry Mnoho povyku pro nic | foto: LSS

Čtvrtníček se představí jako shakespearovský herec. Ve hře Mnoho povyku pro nic

10. června 2014  12:40 ČTK
Vůbec poprvé se 24. června v programu Letních shakespearovských slavností objeví komedie Mnoho povyku pro nic. Příběh o lásce, intrikách a lžích odehrávající se v 16. století v sicilské Messině je plný překvapení, milostných zvratů, pletich i pomluv. Režisér Jiří Menzel tak do programu přehlídky přispěje už podruhé; jeho prvním počinem pro slavnosti byly před šesti lety dodnes úspěšné Veselé paničky windsorské, které loni přivítaly stotisícího návštěvníka.

Shakespearovské slavnosti

Premiéra Mnoho povyku pro nic v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu zahájí a 6. září uzavře Letní shakespearovské slavnosti.

Nabídnou deset her slavného alžbětinského dramatika, od jehož narození uplynulo v dubnu 450 let.

V rámci jubilea v Praze představí Hamleta 25. a 26. června londýnské divadlo Globe.

Mezi dvěma desítkami herců budou například Miloš Vávra, Václav Jílek, Lenka Zahradnická, Petra Horváthová, Daniel Rous či Petr Čtvrtníček a Leoš Noha v rolích pošetilých strážníků Puškvorce a Šťovíčka.

Menzel má divadlo pod širým nebem rád a pro tuto Shakespearovu komedii-nekomedii má slabost. "Je rozkošně ukecaná, nepředstírá nijakou zvláštní filozofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším," řekl na dnešním setkání s novináři. Tento titul mu prý vybral překladatel Martin Hilský, kterému se líbila jeho inscenace v českobudějovickém Jihočeském divadle v roce 2008, a tak ho přemluvil, abych ji nastudoval znovu.

Důležití jsou jen herci a text

Menzel obsadil mladé herce, jejichž letorám přizpůsobil role. Je na takový způsob práce zvyklý z divadelních režií v Německu, Maďarsku či Švédsku. "Komedie Mnoho povyku pro nic je letní hříčkou, večerním pohlazením o lásce a o tom, jak k ní a skrze ni i k sobě lidé hledají cestu," uvedl režisér. Připomenul dvě inscenace, které na něj udělaly dojem - v první hráli Benedikta a Beatrici Jaromír Hanzlík a Daniela Kolářová, v té druhé z roku 1954 Rudolf Deyl mladší a Vlasta Chramostová.

Menzel pracoval i na letních scénách v Českém Krumlově, Tampere a Dubrovníku, na nichž "jakýkoli kousek prostoru může být divadlem". Herec ho podle něj může proměnit v zámeckou komnatu, palubu lodi či v bitevní pole, dokáže-li probudit divákovu fantazii. "I v shakespearovském Globu se hrálo na prakticky prázdném jevišti - důležití jsou jen herci a text," dodal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám