metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota, 25. května 2019. Svátek má Viola.
Jedním z návrhů je Argentinská hvězda.
Dalších 6 fotografií v galerii
Jedním z návrhů je Argentinská hvězda. | foto: PPF Real

Čtyři tisíce lidí říká ne drahé radnici

23. února 2012  14:26 Tomáš Belica Metro.cz
Stavbu předražené radnice Prahy 7 může zastavit referendum. Opozice sehnala dostatek podpisů obyvatel. Teď chce překazit i laciný prodej Holešovického trojúhelníku.


Radnice Prahy 7

Stávající radnici na nábřeží Kapitána Jaroše vyprší nájemní smlouva v roce 2015. Nové sídlo tedy úřad potřebuje rychle. Do nejužšího výběru se dostaly dva projekty - Argentinská hvězda (762 milionů bez DPH) a Mercury Tower za 845 milionů. Podle opozice je ale částka vyšší, než celý roční rozpočet Prahy 7. Jedním z řešení, jak stavět levněji, je podle opozice stavět na vlastním pozemku.

Kritikům stavby nové radnice pro Prahu 7 se podařilo nashromáždit dostatek podpisů, aby mohli vyvolat referendum. Stavební projekty, které městská část prosazuje, a které by stály přes miliardu korun, by podle opozice městskou část neúnosně zadlužily.

"Jestliže tři městské části staví třikrát levněji, pak není možné, aby sedmička stavěla za 760 milionů plus DPH," říká jeden z organizátorů referenda Jan Čižinský. Nutné minimum podpisů, aby se úřad vypsáním plebiscitu zabýval, je 3240. Podle Čižinského jich mají 400 navíc do rezervy.

Radnice se vypsání referenda, které by prý stálo dva miliony korun, nebrání. "Oficiálně ale žádost nebyla podána," řekl deníku Metro mluvčí městské části Martin Vokuš.

Za radnici chtějí dát moc, za pozemek zase příliš málo

V pondělí budou mít kritici také možnost vyjádřit se k dalšímu záměru radnice, kterým je prodej pozemků v tzv. Holešovickém trojúhelníku. Prodejem se bude opět zabývat zastupitelstvo, které jej dříve z programu stáhlo. Tentokrát je problém opačný, radnice prý prodává příliš lacino. Za necelých 10 tisíc čtverečních metrů chce kolem 90 milionů korun. Nový návrh ale zastupitelé uvidí až v pondělí. Mluvčí Vokuš však Metru potvrdil, že prodejní cena v návrhu je zhruba stejná. Podle Čižinského by i tady pomohlo, kdyby na zasedání přišlo co nejvíce lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Nahlédněte do hradů a zámků, které vlastní soukromí majitelé

Karlova Koruna
vydáno 24. května 2019  14:48

Ve dnech 24. – 26. května proběhne na 21 památkách sdružených v Asociaci majitelů hradů a zámků řada kulturních a společenských akcí s cílem přiblížit...  celý článek

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen.
vydáno 24. května 2019  13:02

Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.  celý článek

Nevím, jestli lidi osloví čepice a SMS, říká politolog

Volební agitace láká spíš na negativní stránky EU.
vydáno 24. května 2019  5:47

„Nízká volební účast, nezájem o venkov a málo příběhů,“ tak komentuje pro deník Metro kampaň voleb do Evropského parlamentu politolog Jan Kubáček.  celý článek

Organický odpad jako poklad. Zbytků vás zbaví žížaly

Vermikompostér si můžete vyrobit doma.
vydáno 23. května 2019  17:43

Kompost s několika desítkami pilných žížal si jen málokdo představí jako designový doplněk domácnosti. O osvětu se se svou novou výzvou Žiju kompostyl...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám