metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 7 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
V Amsterodamu není erotický byznys tabu.
V Amsterodamu není erotický byznys tabu. | foto: Profimedia.cz

Další erotika v centru. Prahu jako Amsterdam ale radní nechtějí

18. dubna 2012  15:34 Petra Šarešová Metro.cz
V ulici Ve Smečkách je již několik erotických klubů. V blízké době by se měl otevřít další. Radnice s tím nesouhlasí, nemá však příliš možností, jak s prostitucí v soukromých budovách bojovat.

Několik podnikatelů se rozhodlo, že z ulice Ve Smečkách chtějí udělat uličku lásky, jakou mohou turisté vidět například v Amsterodamu. "To rozhodně necheme," vzkazují radní pro bezpečnost Ivan Solil a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Doufají, že nedojde na nejhorší a Praha 1 nebude muset řešit boj s prostitucí stejně jako v nizozemské metropoli, kde město vykřičené domy skupuje.

Radnice má svázané ruce

Situace se lepší

  • "Když si vzpomenete, jak vypadal Václavák dole před šesti lety, co to bylo za strašlivost, kde byste neprošli bez toho, aby vás neoslovilo 20 balkánských děvčat, musíte uznat, že je to o dost lepší," uvádí Starosta Lomecký.
  • "Naším snem je, aby se nám z Václavského náměstí povedlo udělat něco podobného, jako je pařížské Champs-Élysées. Zatím to tak není, snad do budoucna," uzavírá. 

"S nevěstinci zatočit neumíme, nedovoluje nám to legislativa. Platí, že co není zakázáno, je povoleno," říká Solil. "Jediné, co jsme mohli zakázat, je reklama na erotické služby, které mají ve výloze. Jelikož prostituce probíhá uvnitř budov, přichází v úvahu jenom ochrana v podobě kuplířství. Děvčata to totiž zdarma asi nedělají," dodává.

Podle radních by pomohla vyhláška, která by nevěstince zakázala či přesně vymezila lokality, kde se mohou vyskytovat. "Hodilo by se nám, abychom dostali takový nástroj jako je zákon, který nyní schválil parlament. Ten určuje pravomoc, kde budou kasina a herny," doplňuje Solil.

Praha 1 se snaží o kultivaci centra

Ačkoli Václavské náměstí není ve správě Prahy 1, snaží se o jeho kultivaci. "Je to paradox. My nahrazujeme fungování státu, potažmo hlavního města. Na kamerový systém jsme vynaložili osm milionů korun, podporujeme také strážníky," říká Solil. Právě nedostatek strážníků podle něj neumožňuje zlepšení situace v centru města. V současné době jich chybí nejméně dvacet.

"Celou dobu bojujeme s tím, aby hlavní město uznalo, že Praha 1 má svá specifika. Pokud to uzná, dodá nám strážníky a policii. Pokud navíc ministerstvo financí usoudilo, že situace ve Šluknovském výběžku není dobrá, je potřeba vynaložit prostředky taky na bezpečnost v centru metropole," upozorňuje Lomecký.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík skončil na Mistrovství světa v loňském roce v řecké Spartě na 9....
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám