metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Kníry budí pozornost cestujících. | foto: DPP

Další Movember je tady. Vousy na tramvajích a autobusech působí trochu nenápadněji

  6:49
Polepením masek svých čtyřiceti vozů šíří i letos pražský dopravní podnik osvětu o zdraví mužů. Upozorňuje na nebezpečnou nemoc a cílí na prevenci.

Do ulic hlavního města se začátkem tohoto měsíce rozjely vozy pražského dopravního podniku s kníry. Dopravce je již popáté za sebou jedním ze třinácti dopravců v jedenácti českých městech, kteří se zapojili do světové osvěty za mužské zdraví.

„Kníry v Praze narostly dvaceti tramvajím typu 15T a dvaceti autobusům SOR. Nejen fanoušci MHD tedy mají co fotit,“ říká pro deník Metro mluvčí podniku Aneta Řehková. Podle mnohých ale letos probíhá v hlavním městě osvěta o této preventivní akci o něco méně „hlasitěji“, než tomu bylo v minulosti. A to i přesto, že je oknírovaných vozů v Praze každý rok víc. Začínalo se na patnácti busech a stejném množství tramvají.

„Snažíme se o osvětu stejně jako v předchozích letech,“ komentuje pro Metro Řehková a dodává, že jsou například ve vozech vyvěšené informace s odkazem na web dopravního podniku, kde je vše vypsané.

Vyfoť vousy a vyhraj suvenýr
Až zde se například neznalí zájemci dozvědí, že právě knír je symbolem Movemberu, jehož cílem je upozornit na důležitost prevence v oblasti mužského zdraví. „Mezi našimi řidiči výrazně převažují muži, takže informace o mužském zdraví sdílíme nejen s veřejností, ale dostanou se také do našich zaměstnaneckých časopisů nebo na nástěnky ve vozovnách,“ vysvětluje smysl a důležitost akce předseda Sdružení dopravních podniků České republiky (SDP ČR) Tomáš Pelikán a vysvětluje, že se informace u některých dopravců objevují také na letácích nebo LCD obrazovkách uvnitř vozů. Využívají samozřejmě také své sociální sítě.

„Zapojit se můžete i vy. Nažhavte foťáky a vyrazte vyfotit nějaké to kníraté vozidlo MHD. Fotku dejte do komentářů pod tematický post na Facebooku SDP ČR. A to je vše. Tři autory, které vybere komise, odměníme krásnými movemberovskými upomínkovými předměty. Soutěž ukončíme 30. listopadu,“ doplňuje tiskový odbor sdružení dopravních podniků.

Nejkrásnější liberecký knírek
V Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou pořádají soutěž o nejlepší knír mezi zaměstnanci, Plzeňské městské dopravní podniky stejně jako loni uspořádají finanční sbírku. Do osvětové kampaně se zapojuje řada dopravních podniků i daleko za tuzemskými hranicemi. Česká republika jako taková tak činí prostřednictvím Nadačního fondu Muži proti rakovině, který vznikl v roce 2012. Ten se snaží zlepšit povědomí o nutnosti preventivních prohlídek mužských pohlavních orgánů. Fond podporuje výzkumné projekty a rozvoj léčby urologických nádorů, šíří osvětu v této oblasti a pomáhá získat finanční zdroje.

Movember 2022

  • Hlavním cílem celosvětové akce je sběr finančních příspěvků na konto organizace, které je uvedeno na webových stránkách nadace Movember. Organizace tam nabízí třeba možnost přispět na konkrétní osobu, skupinu lidí nebo na výzkum a boj proti rakovině.
  • Nejběžnější způsob, jak kampaň podpořit, je nechat si narůst pod nosem knír, takzvaný Mo. A pokud jste muž, také si zajít na preventivní prohlídku.
  • Kníraté dopravní prostředky se u Pražanů těší velké oblibě. Dle jejich reakcí na sociálních sítích, které se letos objevují podstatně méně hojně než v předchozích letech, se někteří dobrodruzi neváhají za kníratou tramvají či autobusem vydat i na druhý konec Prahy. Některým chybí kníry v pražské podzemce.
  • Pokud zaznívá na sociálních sítích kritika fousatých vozů MHD, jde spíše na vrub nesmyslně utracených peněz za polep vozů než na hodnotu akce samé. Dle některých uživatelů by bylo od dopravců rozumnější, kdyby místo polepů raději věnovali finanční obnos na podporu boje s rakovinou. Jak ale nejen pražský dopravní podnik, ale i organizátor dopravy v hlavním městě, ROPID, nejednou vysvětlovali, cílem kampaně je především na problém upozornit.
  • Je to už pěkná řádka let, co se do Movemberu několikrát zapojil i redaktor deníku Metro Filip Jaroševský. Retroknírek si však již nějaký ten listopad narůst nenechává, a to hlavně z ješitnosti. „Možná za to může i pro mě trochu odrazující komercializace téhle akce, do níž se začaly ve velkém zapojovat nejen osobnosti, ale i městské firmy a instituce. Většina celebrit, které se do akce zapojují, se již neobtěžuje nechávat si symbolický knír narůst. Pro firmy je to pak hlavně skvělé PR. Čest výjimkám s dobrými úmysly. Na druhou stranu sakra dobře vím, že Movember a osvěta, kterou mezi lidmi šíří, zachraňuje každý rok dost životů, což je nejdůležitější!“ popisuje náš redaktor své pohnutky.
  • Každoročními podporovateli Movemberu tradičně bývají také zaměstnanci z řad pražských policistů, strážníků, hasičů a záchranářů. Fotografie jejich knírků lze obvykle během listopadu sledovat na sociálních sítích nebo na oficiálních stránkách akce cz.movember.com. Tvoření týmů Mo Brothers, tedy Bratrů v kníru, kteří se navzájem podporují, je pro listopadové období již poměrně typické. MET

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek