metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor
Stadion Ďolíček | foto: Luděk Kovář - Wikimedia Commons

Další neplatné referendum je na světě. Obyvatelé Prahy 10 opět o ničem nerozhodnou

  18:00
Výsledky referenda, v němž se měli obyvatelé Prahy 10 vyjádřit ke stavbě nové radnice a k opravám fotbalového stadionu Ďolíček, nejsou platné. Hlasovalo málo voličů, účast nedosáhla požadovaných nejméně pětatřiceti procent. Vyplývá to z informací, které dnes poskytl mluvčí radnice Jiří Charvát. Stejně dopadlo před týdnem referendum o hazardu a stavbě hospice.

Místního hlasování, které se konalo souběžně s finále senátních voleb v obvodu Praha 10, se zúčastnilo podle Charváta sedm procent voličů. Minulý týden se jich přišlo vyjádřit 11 procent.

Rozhodovalo se o Ďolíčku

Referendum mělo zjistit, jestli obyvatelé souhlasí s maximální výší nákladů na stavbu radnice 500 milionů korun a s náklady na koupi pozemku za dalších 500 milionů korun. Dále měli odpovědět na otázku, by měla být základním hodnotícím kritériem veřejné zakázky ekonomická výhodnost a dílčím nabídková cena a zda by měla být hodnocena taky dopravní dostupnost.

Voliči se dále vyjadřovali k tomu, jestli má být celá již vypsaná zakázka zrušená. Poslední z otázek se věnovala opravě stadionu, na němž hraje prvoligový klub Bohemians 1905.

Otázky jsou podle kritiků matoucí

Kritici namítali, že příliš velké množství otázek je pro voliče matoucí. Původně požadovala vyhlášení referenda opozice a místní sdružení, mělo se týkat chystané stavby nové radnice za 775 milionů korun. Petici za jeho vyhlášení podepsalo 9600 lidí. Podle radnice bylo ale téměř 2000 hlasů neplatných a archy nesplnily zákonné povinnosti. Soud dal úřadu za pravdu.

Zastupitelstvo poté vyhlásilo referendum ve třech termínech. Nynější je druhým z nich, třetí bude v době komunálních voleb. Obyvatelé se v něm budou moci vyjádřit k pěti otázkám o privatizaci bytů, kamerovém systému, opravách ulic a parkovacích domech. Přípravný výbor, který původně referendum požadoval, chce prosadit další hlasování s původními otázkami, než je zastupitelstvo změnilo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strašně mě inspiruje Jiří Suchý, říká Michal Malátný. Novou desku Chinaski pokřtí fanoušci

vydáno 1. října 2022  5:09

V těchto dnech si budou moci fanoušci poprvé poslechnout novou desku kapely Chinaski. Mnozí až při koncertech, kterých pětičlenná parta odehraje během...  celý článek

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek