metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Neděle 14. srpna 2022. Svátek má Alan
V těchto dnech probíhá proměna části Václavského náměstí na pěší zónu. | foto: David Nahodil

Další pěší zóna vznikne v centru Prahy v Havelské ulici

  14:06
Po dolní části Václavského náměstí a Malém náměstí by pěší zóna mohla v budoucnu vzniknout také v části Havelské ulice. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Která část ulice by měla být automobilům uzavřena, by mělo být předmětem připravované architektonické studie. Ta počítá také s renovací přilehlého tržiště.

Proměna ulice

  • Architektonický návrh úprav nynějšího tržiště a okolních prostor by měl být podle vedení městské části hotov do poloviny letošního roku.
  • Radnici studie vyjde na zhruba 220 tisíc korun. Celkové náklady na renovaci lokality pak vyplynou až z konečného konceptu. Předpokládá se, že by konečná částka měla být v řádech milionů.
  • Pokud bude studie schválena, prvních změn a pěší zóny by se Havelská ulice mohla dočkat v březnu roku 2013.

"Je to jedna z námi vytipovaných lokalit, která se nám jeví jako vhodná pro pokračování toho trendu, který jsme začali, a to je rozšiřování pěších zón v centru města," komentuje další plány radnice Lomecký. Pěší zóna by se podle něj měla týkat zejména té části ulice, která směřuje ke Staroměstskému náměstí. Na místě by tak mělo ubýt zaparkovaných vozů, vjezd by byl povolen jen zásobovacím vozům, rezidentům, případně invalidům.

Samotné tržiště by ale podle Lomeckého pěší zónou nebylo, nicméně i tam by mělo v budoucnu dojít k výrazným změnám. Radnice chce například na místě vysázet více zeleně, upravit dlažbu, zrenovovat prostory před kostelem sv. Havla či pozměnit vzhled a rozmístění prodejních stánků.

Korigovat by městská část chtěla také nabízený sortiment. "Chceme aby tam bylo méně kýče a více domácích produktů Kdokoliv tam přijde s nabídkou zeleniny či farmářských produktů, vždycky dostane přednost před nabídkou čarodějnic a podobných kýčů, které tam jsou dnes," míní Lomecký.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek