metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Další 4 fotografie v galerii
Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září. | foto: FRANTIŠEK ORTMANN

Další vzdušní akrobaté mají svou scénu, vedle Rosti i Losers

  16:44
Přední novocirkusový soubor Losers Cirque Company již 13. září otevře vlastní domovskou scénu v branickém Divadle BRAVO! (dříve Branické divadlo). Na 25. září chystá v nových prostorách premiéru rodinného představení MiMJOVÉ, kde se v hlavní roli vystřídají v alternaci Vanda Hybnerová, Anna Polívková nebo Irena Kristeková.

Inscenace Losers Cirque Company nejsou jen plné špičkové akrobacie, ale elegantně propojují i světy dalších divadelních žánrů. V dobrodružném příběhu MiMJů tak nechybí dechberoucí akrobatické výstupy, pantomima ani humor. To vše pod taktovkou režiséra, spoluautora inscenace a představitele mistra MiMJů Radima Vizváryho, držitele Ceny Thálie. „K rozhodnutí hledat vlastní domovskou scénu nás přiměly okolnosti. Platili jsme si nájmy prostor jak na hraní, tak na trénování a zkoušení nových inscenací. Celý tento proces byl velice nákladný,“ říká pro deník Metro akrobat a scénograf a člen Losers Cirque Company Petr Horníček.

Vyhráli jste tendr radnice Prahy 4 na provoz Branického divadla. Jak jste se vlastně k takové nabídce dostali?
Dozvěděli jsme se o veřejném výběrovém řízení na provoz divadla. Poté jsme prezentovali porotě svou jasnou představu, jak bychom chtěli divadlo provozovat a to vedlo jejich rozhodnutí zvolit z uchazečů právě nás. A to nás samozřejmě velice těší (smích).

Jak náročné pro kumštýře je jednání s úředníky?
Jednání se zastupiteli Prahy 4 probíhalo velmi dobře. Bude to jistě díky tomu, že mají obě strany zájem, aby divadlo fungovalo a stala se z něj nová atraktivní scéna.

Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září.

Přijde mi to, že tak trochu jdete po stopách vašeho kolegy Rosti Nováka a jeho company, který má domovské prostory Jatka78 v Holešovické tržnici.
K rozhodnutí hledat vlastní domovskou scénu nás přiměly okolnosti. Ještě před rokem jsme hráli svá představení ve čtyřech pražských divadlech, platili jsme si nájmy prostor jak na hraní, tak na trénování a zkoušení nových inscenací. Celý tento proces byl velice nákladný a pro udržení chodu naší skupiny, která se stále rozrůstá, bylo třeba najít vlastní prostor.

Museli jste se na takovou novou práci speciálně připravit?
Máme zkušenosti zejména s produkováním velkých tuzemských i zahraničních akcí, firemních večírků a společenských eventů. Vedení divadla obnáší samozřejmě větší objem práce, ale princip plánování a ekonomického myšlení se nemění.

Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září.

Braník je zajímavé a specifické místo. Trochu stranou veškerého kulturního dění v české metropoli o to víc přitahující... Jak na vás tahle čtvrť působí?
K Braníku jsme doposud neměli žádné vazby, ale líbí se nám tu stále víc a víc. Lidé v okolí se zajímají o naši činnost a myslíme, že je to zajímavé místo – příhodné pro novou scénu, kterou zde chceme vybudovat.

Museli jste prostor divadla nějak speciálně upravovat?
Ano, museli jsme technicky upravit scénu pro požadavky našich představení, investovali jsme do nového zvukového a osvětlovacího vybavení. Do budoucna máme další plány na zvelebení prostorů divadla a vytvoření většího komfortu jak pro účinkující, tak pro diváky.

Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září.

Ve vašem Divadle Bravo!, což je nový název pro Branické divadlo, budou vystupovat i další herci. V představení MiMJOVÉ Vanda Hybnerová nebo Anna Polívková. Co říkají na to, že jste se vrhli na provoz vlastního divadla?
Poprvé v historii skupiny Losers Cirque Company vytváříme představení pro rodiny s dětmi a při té příležitosti jsme oslovili právě tyto herečky. Všichni naši spříznění umělci nám fandí v našem snažení, Vanda Hybnerová bude dokonce hrát jedno ze svých představení.

Co speciálního na opening mejdan 13. září chystáte?
Návštěvníkům představíme naše vize, budou k vidění vizualizace architektonické studie, která zpracovává budoucí vzhled interiéru divadla. Dále budou na programu ukázky z jednotlivých našich představení, proběhne loutkové představení pro děti, koncert beatboxera En.drua - Ondřeje Havlíka a kapely Josefine and the Band.

Komentáře

Hlavní zprávy

Posilování české koruny vzbudilo zájem u cestovatelů, zájezdy se prodávají lépe

vydáno 30. ledna 2023  6:55

Koruna je vůči euru rekordně silná. Tuhle zprávu jste v posledních dnech nejspíš četli. Co to ale znamená? A jak dlouho to vydrží? Odpovědi najdete níže.  celý článek

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek