metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 15 °C

Sobota, 8. května 2021. Den vítězství.

Další 4 fotografie v galerii
Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září. | foto: FRANTIŠEK ORTMANN

Další vzdušní akrobaté mají svou scénu, vedle Rosti i Losers

  16:44
Přední novocirkusový soubor Losers Cirque Company již 13. září otevře vlastní domovskou scénu v branickém Divadle BRAVO! (dříve Branické divadlo). Na 25. září chystá v nových prostorách premiéru rodinného představení MiMJOVÉ, kde se v hlavní roli vystřídají v alternaci Vanda Hybnerová, Anna Polívková nebo Irena Kristeková.

Inscenace Losers Cirque Company nejsou jen plné špičkové akrobacie, ale elegantně propojují i světy dalších divadelních žánrů. V dobrodružném příběhu MiMJů tak nechybí dechberoucí akrobatické výstupy, pantomima ani humor. To vše pod taktovkou režiséra, spoluautora inscenace a představitele mistra MiMJů Radima Vizváryho, držitele Ceny Thálie. „K rozhodnutí hledat vlastní domovskou scénu nás přiměly okolnosti. Platili jsme si nájmy prostor jak na hraní, tak na trénování a zkoušení nových inscenací. Celý tento proces byl velice nákladný,“ říká pro deník Metro akrobat a scénograf a člen Losers Cirque Company Petr Horníček.

Vyhráli jste tendr radnice Prahy 4 na provoz Branického divadla. Jak jste se vlastně k takové nabídce dostali?
Dozvěděli jsme se o veřejném výběrovém řízení na provoz divadla. Poté jsme prezentovali porotě svou jasnou představu, jak bychom chtěli divadlo provozovat a to vedlo jejich rozhodnutí zvolit z uchazečů právě nás. A to nás samozřejmě velice těší (smích).

Jak náročné pro kumštýře je jednání s úředníky?
Jednání se zastupiteli Prahy 4 probíhalo velmi dobře. Bude to jistě díky tomu, že mají obě strany zájem, aby divadlo fungovalo a stala se z něj nová atraktivní scéna.

Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září.

Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září.

Přijde mi to, že tak trochu jdete po stopách vašeho kolegy Rosti Nováka a jeho company, který má domovské prostory Jatka78 v Holešovické tržnici.
K rozhodnutí hledat vlastní domovskou scénu nás přiměly okolnosti. Ještě před rokem jsme hráli svá představení ve čtyřech pražských divadlech, platili jsme si nájmy prostor jak na hraní, tak na trénování a zkoušení nových inscenací. Celý tento proces byl velice nákladný a pro udržení chodu naší skupiny, která se stále rozrůstá, bylo třeba najít vlastní prostor.

Museli jste se na takovou novou práci speciálně připravit?
Máme zkušenosti zejména s produkováním velkých tuzemských i zahraničních akcí, firemních večírků a společenských eventů. Vedení divadla obnáší samozřejmě větší objem práce, ale princip plánování a ekonomického myšlení se nemění.

Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září.

Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září.

Braník je zajímavé a specifické místo. Trochu stranou veškerého kulturního dění v české metropoli o to víc přitahující... Jak na vás tahle čtvrť působí?
K Braníku jsme doposud neměli žádné vazby, ale líbí se nám tu stále víc a víc. Lidé v okolí se zajímají o naši činnost a myslíme, že je to zajímavé místo – příhodné pro novou scénu, kterou zde chceme vybudovat.

Museli jste prostor divadla nějak speciálně upravovat?
Ano, museli jsme technicky upravit scénu pro požadavky našich představení, investovali jsme do nového zvukového a osvětlovacího vybavení. Do budoucna máme další plány na zvelebení prostorů divadla a vytvoření většího komfortu jak pro účinkující, tak pro diváky.

Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září.

Z chystaného představení MiMJOVÉ. Premiéra se v pražském Braníku chystá 25. září.

Ve vašem Divadle Bravo!, což je nový název pro Branické divadlo, budou vystupovat i další herci. V představení MiMJOVÉ Vanda Hybnerová nebo Anna Polívková. Co říkají na to, že jste se vrhli na provoz vlastního divadla?
Poprvé v historii skupiny Losers Cirque Company vytváříme představení pro rodiny s dětmi a při té příležitosti jsme oslovili právě tyto herečky. Všichni naši spříznění umělci nám fandí v našem snažení, Vanda Hybnerová bude dokonce hrát jedno ze svých představení.

Co speciálního na opening mejdan 13. září chystáte?
Návštěvníkům představíme naše vize, budou k vidění vizualizace architektonické studie, která zpracovává budoucí vzhled interiéru divadla. Dále budou na programu ukázky z jednotlivých našich představení, proběhne loutkové představení pro děti, koncert beatboxera En.drua - Ondřeje Havlíka a kapely Josefine and the Band.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy