metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Daniel Táborský, pětinásobný mistr České republiky a aktuální jednička...
Daniel Táborský, pětinásobný mistr České republiky a aktuální jednička supertěžké váhy. | foto: David NeugebauerMetro.cz

Dnešní generace měkne, říká mistr republiky v boxu Daniel Táborský

5. června 2016  8:11 Filip Jaroševský Metro.cz
Český reprezentant v amatérském boxu, pětinásobný mistr republiky a aktuální jednička supertěžké váhy Daniel Táborský se dostal ke sportu plnému tvrdých ran a fyzického náporu jednoduše. Ve škole zlobil, a tak bylo třeba ho dát někam vybít.

Dnešní generace podle Daniela Táborského vyměkla a neumí se bránit jako dřív. „Já boxuji od jedenácti. Tedy víc než polovinu svého života,“ říká 23letý mladík.

Jaký mají Češi vztah k boxu?
Pořád jsou tu lidi, co v něm vidí jen primitivní bití do hlavy, ale řekl bych, že vztah k boxu se zlepšil. Zvětšil se i zájem a box je lidem blíž. Boxovat už může každý, obrovsky se rozšířil. Ve Vršovicích je oddíl boxu pro důchodce, funguje paraboxing pro vozíčkáře, ten ženský už je na olympiádě. Takže podle mě ho lidi nakonec mají rádi.

V boxu je nutné umět schytat ránu. Dá se v tomto sportu naučit vše, co je třeba?
Naučit se všechno asi úplně nejde. Můj první trenér mi jednou řekl: Techniku se naučíš, kondici naběháš, sílu naposiluješ, ale srdce musíš mít. Tuto schopnost jde rozhodně zlepšovat a posouvat! Posouvat ji jde tréninkem, ale nejvíc vám dá zápas. Trénovat a nezápasit, to prostě není ono.

Umějí se Češi prát?
No, řekl bych, že dnešní generace hodně vyměkla. Neříkám, že všichni, ale ve velké míře ano. Svým způsobem jsme přecivilizovaní. Zapomínáme se umět bránit. Moc se spoléháme na to, že nás systém ochrání a postará se o nás. Začíná to už ve škole, kde se každé postrčení nebo dětská rvačka berou hrozně vážně. Samozřejmě jsou nějaké hranice. Je potřeba bojovat proti šikaně, ale součástí toho boje by taky mělo být naučit se za sebe postavit a bránit se, mít zdravé sebevědomí.

V boxu se sem tam rozdávají přezdívky. Máte také nějakou?
Ano. Časem jsem dostal přezdívku Mašina. Vzniklo to tak, že jsem především v začátcích vyhrával tím, že jsem své soupeře válcoval před sebou.

Máte na svém kontě řadu titulů. Na jaké úrovni je podle vás v současnosti český box?
Řekl bych to tak, že jsme už sice schopni se světovou špičkou boxovat, ale zatím ji nedokážeme porážet. Přece jenom je znát to, že mají ve světě pořád ještě lepší podmínky a zázemí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám