metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Lampy mají nová LED světla.
Další 1 fotografie v galerii
Lampy mají nová LED světla. | foto: TSK

Dárek pro Libeňský most. Koule zmizely. Místo nich jsou úspornější LED světla

30. října 2019  10:38 Filip Jaroševský Metro.cz
Most slaví devadesáté první narozeniny. Doposud ho osvětlovaly koule se žárovkami.

Kdo v tomto týdnu přecházel či přejížděl ve večerních či nočních hodinách přes Libeňský most, mohl si všimnout, že je tu je o něco lépe vidět. Pracovníci technické správy komunikací (TSK) zde totiž u příležitosti otevření této historické stavby roku 1928 osadili místní lampy novými LED světly. 

Bude most bezpečný?

  • Radnice Prahy 8 se minulý týden ohradila proti dění kolem Libeňského mostu. Na magistrát zaslala své stanovisko, ve kterém požaduje záruky zajištění bezpečnosti na mostě. 
  • Podle vyjádření náměstka primátora Adama Scheinherra má rekonstrukce probíhat v letech 2022 až 2024. To je podle radních Prahy 8 pozdě. „Osobně mne znepokojuje, že most v havarijním stavu má sloužit beze změny i další dlouhá léta. Proto požadujeme záruky a ujištění, že tento provoz je a bude bezpečný a našim občanům nehrozí nebezpečí,“ píše se v dopise, který měl starosta Prahy 8 Ondřej Gros zaslat na magistrát. Zároveň doporučuje, aby Praha požádala o prodloužení stavebních povolení na stavbu nového mostu mezi Palmovku a Holešovice.

Osvětlení mostu má za sebou zajímavou minulost. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové se na Libeňáku na počátku nacházelo dvacet kusů betonových stožárů vysokých šest metrů. „Na nich byla doposud svítidla ve tvaru koule o výkonu sedmdesát wattů. V sedmdesátých letech byly k betonovým stožárům přimontovány deset metrů vysoké ocelové stožáry, na něž byla namontována svítidla Orion o výkonu 100 wattů,“ vysvětluje Lišková na Facebooku TSK. Tehdy došlo ke sjednocení výšky všech mostních stožárů.

Libeňský most se pro veřejnost otevřel 29. října 1928 k desátému výročí vzniku Československé republiky. Zatímco dnes se řeší spíše kontroverze kolem jeho opravy a vymýšlení náhradních tras, před desítkami let se několikrát měnil jeho název. Nejprve se totiž jmenoval po tehdejším primátorovi Prahy, Karlu Baxovi. Tento název se však neujal a most byl poté známý spíš jako Libeňský most. Dne 9. května 1950 byl přejmenován na Stalingradský most. Pojmenování mu zůstalo jen do roku 1962.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám