metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Další 1 fotografie v galerii
Lampy mají nová LED světla. | foto: TSK

Dárek pro Libeňský most. Koule zmizely. Místo nich jsou úspornější LED světla

  10:38
Most slaví devadesáté první narozeniny. Doposud ho osvětlovaly koule se žárovkami.

Kdo v tomto týdnu přecházel či přejížděl ve večerních či nočních hodinách přes Libeňský most, mohl si všimnout, že je tu je o něco lépe vidět. Pracovníci technické správy komunikací (TSK) zde totiž u příležitosti otevření této historické stavby roku 1928 osadili místní lampy novými LED světly. 

Bude most bezpečný?

  • Radnice Prahy 8 se minulý týden ohradila proti dění kolem Libeňského mostu. Na magistrát zaslala své stanovisko, ve kterém požaduje záruky zajištění bezpečnosti na mostě. 
  • Podle vyjádření náměstka primátora Adama Scheinherra má rekonstrukce probíhat v letech 2022 až 2024. To je podle radních Prahy 8 pozdě. „Osobně mne znepokojuje, že most v havarijním stavu má sloužit beze změny i další dlouhá léta. Proto požadujeme záruky a ujištění, že tento provoz je a bude bezpečný a našim občanům nehrozí nebezpečí,“ píše se v dopise, který měl starosta Prahy 8 Ondřej Gros zaslat na magistrát. Zároveň doporučuje, aby Praha požádala o prodloužení stavebních povolení na stavbu nového mostu mezi Palmovku a Holešovice.

Osvětlení mostu má za sebou zajímavou minulost. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové se na Libeňáku na počátku nacházelo dvacet kusů betonových stožárů vysokých šest metrů. „Na nich byla doposud svítidla ve tvaru koule o výkonu sedmdesát wattů. V sedmdesátých letech byly k betonovým stožárům přimontovány deset metrů vysoké ocelové stožáry, na něž byla namontována svítidla Orion o výkonu 100 wattů,“ vysvětluje Lišková na Facebooku TSK. Tehdy došlo ke sjednocení výšky všech mostních stožárů.

Libeňský most se pro veřejnost otevřel 29. října 1928 k desátému výročí vzniku Československé republiky. Zatímco dnes se řeší spíše kontroverze kolem jeho opravy a vymýšlení náhradních tras, před desítkami let se několikrát měnil jeho název. Nejprve se totiž jmenoval po tehdejším primátorovi Prahy, Karlu Baxovi. Tento název se však neujal a most byl poté známý spíš jako Libeňský most. Dne 9. května 1950 byl přejmenován na Stalingradský most. Pojmenování mu zůstalo jen do roku 1962.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek