metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim
Pokud podnikáte, nebo jste si sami zřídili datovou schránku, obálky s pruhem vám už v papírové podobě doručovat nebudou. | foto: MAFRA

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

  5:59
Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.

Doručili vám během ledna až března do vaší poštovní schránky obálku A5 se žlutým pruhem? Pokud jste ji ještě neotevřeli, vězte, že je v ní oznámení o zřízení schránky, ale té datové. Týká se všech, kteří aktivně podnikají, ale i těch, kteří své podnikání jen pozastavili. Od této chvíle s vámi bude stát komunikovat elektronicky.

Snad u toho zůstane. V české kotlině se některá pravidla, i ta, která mají být na věčné časy, často mění. S velkou slávou a pompou jsme zrušili elektronickou evidenci tržeb, ono slavné EET. Pak zase stát rozhodl o tom, že každý v Česku bude mít datovou schránku a už nebudeme chodit na úřady. Povinně chystal pro všechny jen elektronickou komunikaci, aby ji po kritice zase částečně zrušil.

„Elektroniku“ mají i ti, kteří živnost přerušili
„Datové schránky jsou bezpečný a moderní způsob komunikace se státem. Nechceme k jejich užívání ale nikoho nutit,“ uvedl loni v říjnu ministr vnitra Vít Rakušan. Ukončil tak dohady o tom, že by se elektronická komunikace občana se státem týkala úplně všech. Povinnost používat datové schránky od začátku příštího roku pro fyzické osoby rušíme,“ oznámil ministr vnitra Rakušan. Fyzické osoby si však mohou svou datovou schránku zřídit dobrovolně.

Papír i poštovné

 • Už 14 let se v Česku už datové schránky používají.
 • Ještě před letošním povinným zřízením pro určené kategorie obyvatel a firem se odhadovaly úspory na více než třicet miliard korun. Tolik by stálo vytištění a odeslání úředních obálek s úředními dokumenty a oznámeními.
 • V souvislosti se zdražováním poštovních služeb teď stát ušetří ještě víc. Na druhou stranu náklady na provoz datových schránek za uvedené období přesáhly 10 miliard korun. MV ČR

Od letoška proto platí, že musejí s úřady ve věcech úředních komunikovat všichni, kteří jsou aktivní v podnikání, tedy OSVČ, nebo veškeré právnické osoby, tedy firmy. Týká se to přibližně dvou milionů osob se živnostenským oprávněním a kolem dvou set tisíc firem. Podle průzkumu poradenské skupiny Moore Czech Republic bylo na konci loňského roku se změnou obeznámeno 86 procent osob samostatně výdělečně činných.

Úřady údajně budou nějaký čas shovívavé
Důležitou změnou pro OSVČ a podnikající firmy je podání daňového přiznání. Ti, kteří už mají zřízenou funkční datovou schránku, musejí daňový formulář odeslat příslušnému „finančníkovi“ výhradně elektronicky ve formátu xml. „Nestačí tedy poslat například jen naskenovaný formulář ve formátu PDF prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu,“ uvádí Finanční správa. Formulář ve stanoveném formátu lze podle ní podat prostřednictvím portálu Moje daně, kam se dotyčný subjekt přihlásí pomocí datové schránky, občanského průkazu s čipem nebo bankovní identity. Živnostníci, kteří podali přiznání v papírové podobě, přestože měli datovou schránku, ho musejí znovu co nejdříve podat elektronicky.

Správci daně nicméně slibují poplatníkům vstřícný postup. „Vzhledem k tomu, že se jedná o novou povinnost, kdy drtivá většina dotčených osob doposud plnila své daňové povinnosti řádně a včas, pracovníci finančních úřadů budou aktivně využívat neformální způsoby komunikace, aby vám pomohli s odstraněním případných vadných podání,“ upozorňuje Finanční správa.

Pro živnostníky bez počítače hledají řešení
V Česku podnikají i lidé, kteří nepoužívají počítač, nekomunikují přes internet. I ti mají povinnost daňového přiznání v nové elektronické formě. „S ministerstvem financí se snažíme najít nejlepší řešení a informovat o možnostech chytrého daňového přiznání, třeba přes portál Moje daně,“ uvedl na svém Twitteru vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Ministerstvo financí ale zatím konkrétní podobu zmiňovaného řešení nezveřejnilo.

Finanční správa přijala dosud 968 604 daňových přiznání. Což je přibližně 35 procent z celkového očekávaného počtu. Na fyzické osoby připadá 865 502 podaných přiznání, z toho 45 procent bylo podáno elektronicky a 55 procent listinnou formou.

Jste to opravdu vy

 • Výhodou datových schránek je, že uživatel může jednat se státní správou, aniž by utrácel za poštovné.
 • Některé služby jsou ale zpoplatněné. Například ukládání zpráv a oznámení.
 • Za poplatek je také komunikace se soukromými subjekty, například bankami nebo dodavateli energií.
 • Výhodou komunikace přes datovou schránku je, že státní úřad ví, se jedná právě s vámi a nikým jiným.
 • Pruhy jsou také v digitálu.
 • Nejdůležitější jsou ty s červeným. Může jít třeba o předvolání na policii, vzniklé závazky nebo upozornění od správy sociálního zabezpečení.
 • Zelený pruh může varovat před exekucí.
 • Modrý je od úřadů státní správy, ale může to být i oznámení o pokutě za rychlost, kterou vám změřila dopravní policie a vyměřila radnice. Pokud máte datovou schránku, pruhy se přesouvají do ní. PH a GOV.CZ

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek