metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Moderní Mikuláš nemusí být jen o dárcích, říká psycholog

  6:57
Moderní doba přinesla do mikulášské tradice nový rozměr. Podle psychologa Jana Kulhánka s Psychoterapie Anděl, který s dětmi denně pracuje, se dnes při nadílce hledí nejen na to, aby děti Mikuláš se svou družinou potěšil nějakou tou sladkostí, ale také na cenu a množství darů. „Samotný princip nadělování zůstal. Společenský tlak ale tvrdě tlačí na rodiče kupovat víc a víc. Hlavně dětem hodně dopřát,“ říká psycholog Kulhánek.

Co dostávali k Mikuláši třeba před padesáti lety a co dostávají dnes?
Velmi záleží na tom, jak na tom je nebo byla rodina finančně. Tlak, který dnes společnost vyvíjí, nutí rodiče rozdávat dárky v hodnotách, na které často nemohou finančně vykrvácet. Dříve měl dárek spíše symbolickou hodnotu. Stačila nějaká sladkost, drobná hračka či jen ovoce. Dnes se bohužel nejen na samotné Vánoce, ale i na Mikuláše rozmohly půjčky, které umějí rodině do budoucna zkomplikovat život.

Podle psychologa Jana Kulhánka s Psychoterapie Anděl, který s dětmi denně pracuje, se dnes při nadílce hledí nejen na to, aby děti Mikuláš se svou družinou potěšil nějakou tou sladkostí, ale také na cenu a množství darů.

Poměřují se děti mezi sebou, kdo dostal víc?
Určitě. Tady už se bavíme o značkách, elektronice a dalších věcech. Jde to někdy do extrému. Samozřejmě jsou rodiny, kde se na značky hodně dbá a rodiny, které na spoustu věcí zkrátka nedosáhnou. Ten tlak je často obrovský.

Má to také nějaký pozitivní dopad?
Děti si začaly dávat dárky mezi sebou. Což může být opět finančně nákladné pro rodinu, ale jde o gesto, které tradici pomáhá žít dál. Uvědomme si, že žijeme v době, kdy dětem velmi záhy neexistenci Ježíška a Mikuláše prozradí reklama v televizi, starší sourozenec nebo dokonce škola samotná. Proto je jen logické, že se děti chtějí také zapojit.

Tráví spolu rodiče s dětmi o svátcích více času, než tomu bylo v minulosti?
Stalo se zvykem, že ano. Rodiče si, pokud mohou, téměř vždy na svátky berou dovolenou, aby mohli s dětmi trávit čas. Stalo se to celospolečenským zvykem. Proto se naštěstí nedá říct, že by moderní Mikuláš musel být vždy jen o dárcích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek