metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
David Rath u soudu | foto: ČTK

David Rath se jde hájit. Soudní proces potrvá do října

  6:00
Budíček v půl šesté ráno a snídaně v podobě chleba s paštikou nebo se sýrem čeká v ruzyňské vazební věznici na bývalého středočeského hejtmana i dnes. Přesto je středa pro Davida Ratha významným dnem. Konečně totiž začne soud, kde bude mít možnost přesvědčovat soudce, žalobce i veřejnost, že úplatkářství, ze kterého je obviněn, se nikdy nedopustil.

Spolu s Rathem stane před soudem dalších deset obviněných, mezi nimi bývalá šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel Petr Kott. Všichni do jednoho jsou podle mínění žalobců korupčníci. Chybět na lavici obviněných by nikdo z této jedenáctky neměl, nikdo se z líčení neomluvil.

V soudní síni se čeká nátřesk

Do největší síně pražského Krajského soudu by se vedle obviněných, jejich obhájců, žalobců a soudců mohlo dostat až šedesát lidí, nejvíce z řad médií. "Snažíme se ji uspořádat tak, aby se tam vešlo co nejvíc lidí, nicméně bude třeba shovívavosti ze strany veřejnosti, protože místa zaberou i v prvních lavicích obžalovaní," říká mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

Samotné hlavní líčení je naplánováno na deset týdnů, tedy až do října. Bude to pro Davida Ratha jediná možnost, jak se alespoň na chvíli vidět se svou rodinou. Pendlovat totiž bude neustále mezi vazbou a soudní síní. případě odsouzení hrozí Rathovi až 12 let vězení. Nelze ale čekat, že by trest přijal. Pak by došlo na odvolání a velká show by pokračovala dál.

Rathův soudce řeší i Rathova Bušinu

Kdo je oním mužem, který na konci líčení vynese ortel nad Davidem Rathem? Specializací soudce v Rathově procesu Roberta Pacovského jsou případy spojené s korupcí veřejných činitelů. Není bez zajímavosti, že Pacovský řeší také kauzu bývalého Rathova poradce Filipa Bušiny. Ten údajně pomocí daňových podvodů připravil stát o čtvrt miliardy korun.

Talár Pacovský poprvé oblékl před deseti lety. A je to také Pacovský, který Rathovi znemožňuje dostat se z vazby ven. Důvod? Panují totiž obavy, že by po východu z vazby exhejtman mohl lidově řečeno zdrhnout za kopečky. Pacovského neoblomila ani nabídka složit finanční kauci, ani to, že za Davida Ratha se zaručili některé známe osobnosti. Trestná činnost, které se Rath měl dopustit, je příliš závažná, míra jeho provinění je pak podle soudce příliš veliká. Dnešním dnem je to tedy přesně 450 dní, co David Rath trčí ve vazbě. A průměrná délka vazby v ČR? O tři sta dní méně.

Rathovy peníze

Policisté loni v květnu zadrželi Davida Ratha i s krabicí od vína, ve které bylo sedm milionů korun. Šlo prý o úplatek ze zmanipulovaných zakázek.

  • Podle žalobců Rath na úplatcích získal celkem 16 milionů korun. Původně měl požadovat ještě o šest milionů více, policisté ale tehdejšího hejtmana zadrželi dříve, než peníze stihl převzít.
  • Kolem 30 milionů našli policisté v domě Kateřiny Pancové a Petra Kotta v Rudné u Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy