metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

David Svoboda: Situace v Rusku je prvním výbuchem časované bomby

  9:56
Několik měsíců je v čele komise sportovců Českého olympijského výboru. Bývalý moderní pětibojař David Svoboda bojuje také za práva sportovců, ty zimní jede podpořit přímo na olympiádu.
Moderní pětibojař David Svoboda skončil v Riu na devátém místě. (20. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

V čem spočívá vaše role v komisi sportovců, co všechno máte na starost?
Na podzim loňského roku jsem byl ostatními sportovci zvolen předsedou naší komise. Mým úkolem je proto řídit její fungování, zastupovat většinový názor sportovců v konkrétních záležitostech ve výkonném výboru ČOV, kterého jsem z těchto důvodů členem, a také sestavit základní agendu toho, co sportovci považují za důležité v současné době řešit. Neméně důležité vnímám zapojení nás sportovců do edukace provázání světů vrcholového sportu s reálným, a to také směrem k mládeži.

Čím se zabývá komise a jak ostatním sportovcům pomáhá?
Během jara plánuji první schůzku komise sportovců pod mým vedením, kde bychom se měli shodnout na klíčových bodech naší aktivity do roku 2020 a na tom, jak naši práci zintenzivnit. Funkcí komise je formulovat, prezentovat a obhajovat názory a potřeby sportovců (olympioniků) na úrovni ČOV, ale také MOV. Jde například o možnost připomínek pro neustálé zkvalitňování kompletního servisu pro sportovce během OH, řešení vztahu k antidopingovým organizacím, projekt duální kariéry sportovců, mediální komunikaci, ale třeba i udělování ceny Jiřího Gutha-Jarkovského.

Můžete ovlivnit třeba i podmínky pro přípravu sportovců? Nyní se před OH například řešila situace českých skokanů, kteří musí jezdit trénovat do zahraničí...
Do určité míry, tedy na půdě ČOV, mohou mým prostřednictvím sportovci ovlivňovat i tyto záležitosti. V rámci výkonného výboru ČOV máme formálně jeden hlas z celkových 22 včetně předsedy a místopředsedů. Ohledně otázky podmínek pro přípravu českých skokanů, respektive provozu areálu v Harrachově, jsme už vedli diskusi.

Byl byste pro založení vlastního ministerstva sportu?
Obecně jsem příznivcem spíše omezování a redukce množství státních institucí a ministerstev, ale uznávám, že financování sportu v České republice prostřednictvím ministerstva školství, obrany a vnitra zároveň je, včetně mechanismů na přerozdělování veřejných prostředků, zbytečně složité. Český sport je stále velmi socialistický, což přináší jisté výhody, ale také mnoho negativ, o čemž vypovídá současná, velmi nejistá situace ve sportovním prostředí. Sám jsem pro snahu lépe motivovat vstup soukromých firem do spolufinancování sportu, pro které je spojení s vrcholovými sportovci, ale i se sportem dětí často velmi atraktivní, ale ekonomicky nepříliš výhodné. Tím by se mohl český sport stát více nezávislý na státních dotacích a zároveň by dostal příležitost k progresivnímu růstu, který je nyní dost obtížný.

Jak se díváte na situaci s dopingem, který nyní hodně hýbe sportovním děním, hlavně co se týče toho ruského?
Jako sportovec, který byl s fungováním antidopingových organizací dlouhodobě v úzkém kontaktu, patřím (spolu s dalšími) mezi největší kritiky nastaveného systému. Současná podoba je podle mého přesvědčení od počátku odsouzena k nezdaru. Jde o složitou problematiku, ale současnou situaci bylo možné předpokládat. Fungování antidopingu je obecně velmi nespravedlivé, logicky neúčinné, stojí obrovské finanční prostředky. Paradoxně nehájí zájmy sportovců a nechrání jejich zdraví, jak deklaruje. Způsoby kontrol a postihů jsou dávno za hranou etiky a atmosféra přirozeně houstne. Antidopingové agentury se od počátku snaží především o vlastní „přežití“ a opodstatnění své existence, zatímco z toho mají skvělý byznys. Pokud v příštích letech převládne zájem antidopingové organizace zachovat, bude nutno zásadních změn v jejich práci, přístupu a v nastavení pravidel. Přesto věřím pouze v případné zmírnění negativních dopadů. Situace v Rusku je pouze prvním větším výbuchem časované bomby.

Jak náročné je soustředit se na výkon pod velkým tlakem, jako třeba na nyní na olympijských hrách?
Psychická odolnost a schopnost koncentrace v nejvypjatějších situacích během vrcholných závodů jsou hlavními předpoklady pro úspěch sportovců. Někdy to bývá těžké, ale špičkoví sportovci se učí zvládat takové situace od mládí, a než se dostanou na MS nebo OH, startují mnohokrát na národních mistrovstvích, reprezentují v juniorských kategoriích. Zásadní roli hraje třeba výchova a celkový přístup ke sportu.

Jak prožíváte aktuální olympiádu jako fanoušek?
Snažím se sledovat naše olympioniky v televizi, ale zatím jsem bohužel neměl moc času. Na konec her ale poletím zafandit českému týmu přímo do Koreje. Moc se na to těším, protože na zimní olympiádě jsem ještě nikdy nebyl.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

vydáno 25. dubna 2024  15:02

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má například o prodloužení pruhů vyčleněných pro MHD na tazích,...  celý článek

Oprava bazénu v Liberci je v nedohlednu, provizorně by mohl otevřít letos

vydáno 25. dubna 2024  14:52

Očekávaný začátek rekonstrukce libereckého bazénu se stále odkládá. Přesto je od konce března pro veřejnost uzavřený a jen zčásti slouží sportovním...  celý článek

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

vydáno 25. dubna 2024  12:42,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky znepokojila přednáška s psycholožkou.  celý článek