metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Další 3 fotografie v galerii
DBK v osmdesátých letech, ještě bez okolních staveb | foto: Archiv DBK

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

  6:23
Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové kultury, se začal rodit souběžně se stavbou metra již v roce 1972 podle návrhu architektky Věry Machoninové. Pro veřejnost se otevřel až v roce 1981 jako výkladní skříň československého nábytkářského průmyslu. Během čtyřiceti let fungování prošel obchodní dům radikálními změnami a byl nucen se adaptovat na nové potřeby svých zákazníků.

„Na rozdíl od mnoha jiných pražských staveb šedesátých až osmdesátých let, které ztratily důvod vlastní existence, se budově DBK podařilo přizpůsobit současným nárokům komfortního nakupování bez ztráty své základní architektonické identity. I o tom pojednává nová kniha, která nyní vychází,“ říká mediální zástupkyně vedení centra Monika Kasanová.

Kniha podle ní zachycuje nejen historii budovy, ale i významné osobnosti stavby DBK a jejich díla, technické údaje, nevšední architektonická řešení a v neposlední řadě i kulturní život, který se v DBK odehrává.

„Knihu sestavili historik a kurátor Pavel Vančát, studentka dějin umění FF UK Magdalena Dědičová, která zpracovala bakalářskou práci na téma generelu Budějovické, ředitel obchodního domu DBK Miroslav Velfl a jeho kolektiv,“ dodává Kasanová.

Více foto na webu 40let.dbkpraha.cz.

Dům bytové kultury je jeden z nejvýznamnějších a také nejznámějších děl Věry Machoninové, která spolupracovala velice často se svým manželem Vladimírem Machoninem. Budova DBK je však samostatný projekt této architektky, společně s manželem má na svém kontě například obchodní dům Kotva na pražském náměstí Republiky. Velkým fanouškem a osobním přítelem architektky je také raper a výtvarník Vladimir 518. Ten díky tomu přijal nabídku stát se kmotrem knihy o DBK.

„Paní architektka Machoninová o DBK hovořívala jako o černém ptáku s roztaženými křídly. Narážela tak na unikátní konstrukci budovy. Zároveň nám tím připomínala, že je nutné se na domy dívat nejen povrchně zvenčí,“ pronesl při křtu raper. DBK byl sice postaven za socialismu, ale navržen byl už v roce 1968 a reprezentuje jedno z vrcholných děl poválečné brutalistní architektury. Patří mezi stavby srovnatelné s nejzajímavějšími brutalistními realizacemi v Evropě.

Navigace před 30 lety. Nyní je tu pekařství, schody už ne.

Součástí celkového projektu byly i projekty okolní zeleně, obchodní pasáže a tří dalších budov v okolí metra Budějovická. V současné době je dodržen původní projekt rozmístění dalších budov. Kritici ale tvrdí, že výtvarně, tvarově a barevně stavby, které vznikly v nejbližším okolí DBK, stavbu obchodního domu zatlačují a znehodnocují.

Budova obchodního domu se v posledních letech přetřásala v médiích hlavně kvůli uzavření terasy před ní. Ta se kvůli havarijnímu stavu opravovala dlouhé tři roky. Předtím čtyřicet let zanedbávaná konstrukce tak konečně od konce loňského roku opět slouží veřejnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Johann Le Guillerm přivezl na Letní Letnou zcela jiné pojetí nového cirkusu

vydáno 19. srpna 2022  6:17

Žádná převratná akrobatická čísla či létání vzduchem. Francouzský mág už přes dvacet let pracuje na projektu Attraction a z něj pro diváky v Česku vybral...  celý článek

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek