metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.

Další 4 fotografie v galerii
Vizualizace řešení exteriéru stanice metra Nádraží Krč na trase D (koncepce řešení dokumentace pro územní rozhodnutí 12/2011). | foto: Metroprojekt Praha, novemetro.czMetro.cz

Déčko. Náměstek primátora Dolínek říká, co ještě chybí

  8:46
Padesát miliard. Za tolik se Pražané svezou metrem D bez strojvůdce z náměstí Míru až do Písnice. „Pro vydání stavebního povolení je potřeba ještě vyřídit tři věci,“ popisuje náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Jak pokračují přípravy?
Jako předseda dozorčí rady dopravního podniku jsem nařídil okamžitě připravit plán výstavby Metra D a to i za cenu, že to bude jen tunel z první do poslední stanice. Etapizace tak velkých staveb je normální. Je snazší získat sedm pozemků a povolení pro ražbu tunelů, než čekat a jednat o sedmi stovkách pozemků. Paralelně vedle toho můžeme žádat o povolení na další stanice metra.

Fotogalerie

Jak pokračují jednání s restituenty – majiteli pozemků?
Máme připravenou smlouvu pro předpolí nemocnice Krč, nadále pokračují i jednání o pozemcích v okolí krčského zámku a nádraží. Další jednání probíhají se zástupkyní majitelů pozemků v Písnici. Jednáme i o pozemcích potřebných pro vznik staveniště.

A to vznikne kde?
Tento týden se sejdu se zástupci TJ Pankrác, na jejich pozemcích na Rajtkchnetce by mělo staveniště vzniknout. Po dokončení metra na nich vznikne nový sportovní areál podle stavebního plánu. Pankrác má tu výhodu, že když tam bude zřízené staveniště, můžeme připravit i ražbu z Pankráce na náměstí Míru. Tak, aby všechny razicí práce byly hotové najednou.

Co se nyní kolem déčka děje?
Dopravní podnik zadá Metroprojektu zpracování dvou variant stavby. První počítá s návratem k původnímu fázování stavby. Věřím ale, že přednost dostane druhá varianta Pankrác – Depo Písnice, s vypuštěním výstavby stanic, kde zatím nejsou vykoupené pozemky. Na základě rozhodnutí představenstva DPP dostane Metroprojekt v nejbližší době přesné zadání, prověří obě varianty a vybranou začne projektovat.

Co chybí pro vydání stavebního povolení?
Tři věci. Jednáme se SŽDC o demolici domu v oblasti nádraží Krč, dále jednáme s Drážním úřadem a nemáme stanovisko, že metro D je v s souladu územním rozhodnutím. Pro jeho vydání musí být vyjasněny všechny majetkové vztahy.

Co chcete do konce mandátu ještě stihnout?
Než přijde nová politická reprezentace mít zasmluvněnou nebo aspoň vysoutěženou firmu, která metro postaví.

Kolik už déčko Prahu stálo?
Stálo 741 milionů, jsou v tom náklady na projektování, právní služby, inženýring...

Už víte, kolik bude stát?
Varianta Pankrác – Písnice bude stát 35 miliard, další 3,5 miliardy bude stát Depo Písnice a 15,5 miliardy si musíme připravit na pokračování déčka z Pankráce na náměstí Míru. Jsou to samozřejmě náklady na metro bez strojvůdce, s kolejemi oddělenými od stanice skleněnou stěnou.

Déčko bude jezdit od začátku bez strojvůdce?
Počítáme, že zpočátku bude jezdit s obsluhou v kabině, aby si cestující zvykli. Asi je příjemnější, aby tam někdo byl, kdyby nastal problém třeba při otevírání a zavírání soupravy nebo skleněných stěn.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy