metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.
Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám. | foto: ČTK

Dejvické školy musely změnit jídelníček, děti měly bagety i pizzu

  17:48
Základní a mateřské školy v Dejvicích a Bubenči musely kvůli závadné vodě obsahující zdraví škodlivé bakterie změnit jídelníček a zajistit nezávadnou vodu na pití i mytí rukou.

Podle informací z webových stránek škol někde zvolili studenou kuchyni, například bagety a jogurty, jinde kuchařky připravily dětem i učitelům pizzu. Ve školních jídelnách se objevily jednorázové plastové nádobí a příbory, neboť hygienici zprvu nedoporučovali v kontaminované vodě ani mýt nádobí.

Většina postižených škol požádala rodiče, aby dnes dětem dali s sebou balenou vodu na pití a větší svačinu. Část mateřských škol zase vyzvala rodiče, aby nechali děti doma, pokud mohou.

Děti matek na mateřské školka nepřímala

Základní škola Bílá musela kromě stravy řešit i jiný problém. „Velkou část učitelů postihly střevní potíže,“ řekl ředitel školy Martin Molčík. Polévku a hlavní jídlo dnes ve školní jídelně nahradily bagety a jogurty, i v dalších dnech připraví jídla, která nevyžadují použití vody, například mraženou pizzu.

Mateřská škola Terronská dnes nepřijímala děti matek, které jsou na mateřské dovolené. Ostatní rodiče vedení školky na webu požádalo, aby své potomky nechali doma a pokud je do školky přivedou, tak s balenou pitnou vodou. Školka dnes i zítra zrušila odpolední kroužky keramiky, sportovních her či angličtiny. Mateřská škola v Čínské ulici dnes podávala dětem jen studenou stravu a zrušila akci, při níž měli předškoláci v noci na úterý přespat ve školce.

Voda v oblasti Dejvic a Bubenče obsahuje vyšší koncentrace koliformní bakterie, která způsobuje průjmová onemocnění a další střevní potíže. Mimořádná opatření mají platit minimálně do středy. Závadnou vodu nelze pít ani ji nelze použít při vaření, čištění zubů či mytí rukou a obličeje, dá se v ní prát. Podle posledního doporučení by obyvatelé postižených oblastí měli umyté nádobí opláchnout nezávadnou pitnou vodou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy