metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Sobota 25. června 2022. Svátek má Ivan
Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám. | foto: ČTK

Dejvické školy musely změnit jídelníček, děti měly bagety i pizzu

  17:48
Základní a mateřské školy v Dejvicích a Bubenči musely kvůli závadné vodě obsahující zdraví škodlivé bakterie změnit jídelníček a zajistit nezávadnou vodu na pití i mytí rukou.

Podle informací z webových stránek škol někde zvolili studenou kuchyni, například bagety a jogurty, jinde kuchařky připravily dětem i učitelům pizzu. Ve školních jídelnách se objevily jednorázové plastové nádobí a příbory, neboť hygienici zprvu nedoporučovali v kontaminované vodě ani mýt nádobí.

Většina postižených škol požádala rodiče, aby dnes dětem dali s sebou balenou vodu na pití a větší svačinu. Část mateřských škol zase vyzvala rodiče, aby nechali děti doma, pokud mohou.

Děti matek na mateřské školka nepřímala

Základní škola Bílá musela kromě stravy řešit i jiný problém. „Velkou část učitelů postihly střevní potíže,“ řekl ředitel školy Martin Molčík. Polévku a hlavní jídlo dnes ve školní jídelně nahradily bagety a jogurty, i v dalších dnech připraví jídla, která nevyžadují použití vody, například mraženou pizzu.

Mateřská škola Terronská dnes nepřijímala děti matek, které jsou na mateřské dovolené. Ostatní rodiče vedení školky na webu požádalo, aby své potomky nechali doma a pokud je do školky přivedou, tak s balenou pitnou vodou. Školka dnes i zítra zrušila odpolední kroužky keramiky, sportovních her či angličtiny. Mateřská škola v Čínské ulici dnes podávala dětem jen studenou stravu a zrušila akci, při níž měli předškoláci v noci na úterý přespat ve školce.

Voda v oblasti Dejvic a Bubenče obsahuje vyšší koncentrace koliformní bakterie, která způsobuje průjmová onemocnění a další střevní potíže. Mimořádná opatření mají platit minimálně do středy. Závadnou vodu nelze pít ani ji nelze použít při vaření, čištění zubů či mytí rukou a obličeje, dá se v ní prát. Podle posledního doporučení by obyvatelé postižených oblastí měli umyté nádobí opláchnout nezávadnou pitnou vodou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Katuško, řekni, že jsi Tachovská, usmívá se spisovatelka

vydáno 25. června 2022  5:44

Po stopách dvou významných brněnských rodin se jako potomek vydává v nové knize spisovatelka Kateřina Tachovská-Vestman. Původem Brňačka sice žije v...  celý článek

Druhé Vyproštění se nekoná. Netflix opět ukazuje, jak se to nemá dělat

Strážce streamu
vydáno 24. června 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Když nemáte od filmu přílišná očekávání, je daleko větší šance si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků...  celý článek

Jeho trenky nosí také slavný Terminátor Karlos Vémola

vydáno 24. června 2022  5:15

Stoprocentně české trenýrky značky Styx vznikají nejen pod rukama šikovných švadlen, ale také na čtyřech šicích strojích. To celé probíhá v šesti externě...  celý článek

Filmaři opouštějí Českou republiku kvůli pobídkám. Už zase

vydáno 23. června 2022  18:40

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Nyní hrozí, že budou točit jinde.  celý článek