metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 7 °C

Úterý, 19. listopadu 2019. Svátek má Alžběta.
Delfíni (ilustrační foto)
Delfíni (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Delfíní show se Praze nelíbí. Přesto se může uskutečnit na soukromém pozemku

30. ledna 2013  7:44,  aktualizováno  15:52 ČTK, Adam Váchal Metro.cz
Praha nepronajme pozemek, na kterém chtěla společnost Cirkus Cirkus od letošního jara pořádat představení s delfíny. Rada hlavního města rozhodla, že nepodpoří projekt, jenž je údajně v rozporu s českou i mezinárodní legislativou. Proti záměru se už loni vyslovili také zástupci zoologických zahrad. Pořadatelé naopak tvrdí, že se zákonem řídí a zvířata by při akci nijak netrpěla. Zelení se bojí, že delfinárium vznikne na soukromých pozemcích.

"Nepovažujeme za vhodné pronajímat pozemek pro projekt, který je v rozporu s naší i mezinárodní legislativou, neboť pro evropské země není možné vydat povolení dovozu pro delfíny pocházející z volné přírody, pokud jsou dováženi pro komerční účely," uvedl primátor Bohuslav Svoboda. Pořadatelé tvrdili, že plaváním s delfíny se lidé mohou zbavit bolestí a traumat. Odkazovali na systém asistované terapie, která byla vyvinuta v roce 1986 v bývalém Sovětském svazu.

Účinky krátkodobé terapie jsou sporné

Podle primátora ale hrozí, že by mohlo jít vedle zneužívání zvířat také o neetickou snahu vydělávat na postižených lidech. "Nabízené terapeutické plavání s delfíny - jednorázově v délce sedmi minut - a jeho léčebné účinky jsou sporné. Navíc zde hrozí riziko onemocnění, protože není vhodné tuto metodu provádět s delfíny, kteří zároveň vystupují pro veřejnost," dodal Svoboda.

Pořádající společnost se podobným argumentům na konci minulého roku bránila prohlášením, že při přepravě a pobytu delfínů budou spolupracovat s veterinářem a odborníkem, který bude kontrolovat kvalitu vody. S delfíny měli pracovat jejich ošetřovatelé, trenéři a fyzioterapeuti.

Cirkus s delfíny může vzniknout, tvrdí zelení

Podle Strany zelených může i přes nesouhlas města delfinárium v metropoli vzniknout. "Připomínáme, že rozhodnutí magistrátu pouze znemožnilo stavbu delfinária na obecních pozemcích v Karlíně. Podle nás však reálně hrozí, že se společnost Cirkus Cirkus pokusí uspořádat tuto atrakci na soukromé parcele. V této souvislosti připomínáme, že firma má dlouhodobě postavené šapitó na Hagiboru v Praze 10,” říká Petr Vilgus, zastupitel za SZ v Praze 8. To nepřímo potvrdil i pořadatel, když na svém webu zveřejnil informaci, že se akce uskuteční v původním termínu a vstupné se tedy vracet nebude.

Co si myslíte o pořádání delfíní show v Praze?

celkem hlasů: 967

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. února 2013. Anketa je uzavřena.

Je to bezohledné zneužívání zvířat 591
Je to výborný nápad, rád bych to viděl 181
Podobné věci mě vůbec nezajímají 112
Zní to pěkně, ale mám pochyby kvůli nařčení z týrání 83

Komentáře

Hlavní zprávy

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Zelené Metro jede na žluté vlně. Čtenáři si hrají. Přidejte se

Vzkaz nemusíte jen psát.
vydáno 18. listopadu 2019  14:23

Každý den v rubrice SERVIS vychází takzvaný #metrotag. Žlutý rámeček mohou čtenáři využít ke vzkazu, který se v dalších dnech objeví v našich novinách.  celý článek

Komerční sdělení

Adidas Runners Prague mění běh na zábavu

Adidas Runners
vydáno 18. listopadu 2019  7:00

- Možná jste už po Praze spatřili běhat větší skupinky lidí, mnoho z nich v černých tričkách. Běh je nejlevnějším sportem a taky přirozeným lidským...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám