metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 9 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Delfíní show (ilustrační foto)
Delfíní show (ilustrační foto) | foto: gcardinal - Wikimedia Commons

Delfíní show se už staví. Libuš ale kontroverzní akci nechce

10. dubna 2013  7:00 Tomáš Belica Metro.cz
Pro Rohanské nábřeží nedostal Artur Kaiser od pražského magistrátu povolení, tak v pondělí oznámil, že svou delfíní show přesouvá na Novodvorskou. Věří totiž, že Libuš je pro rozbalení největšího stanu ve střední Evropě, kam by se vešlo najednou až dva tisíce návštěvníků, ideálním místem. Vedení městské části je ale zcela opačného názoru.

"Lokalita je v blízkosti D1 a Jižní spojky, což řidiči určitě ocení," říká Kaiser s tím, že návštěvníci budou mít k dispozici také 250 parkovacích míst. Kaiser byl nucen kvůli nevyřízeným povolením přesunout původní termín konání akce. Ta nakonec má začít až 20. června a místo jednoho měsíce má trvat rovnou tři. Delfíni přivezení letecky z Ukrajiny se pak budou čvachtat v bazénovém komplexu s mořskou vodou. Její rozloha se podle organizátorů rovná 65 zaparkovaným autům. A v tom je právě ten háček. Zatímco pro obyčejný cirkusový stan Kaiser nemusí mít stavební povolení, pro stavbu bazénů už ano.

Akci může zatrhnout město i ministerstvo

A pokud mu stavbu mobilního delfinária městská část Praha-Libuš zatrhne, podle starosty Jiřího Koubka pak není možné, aby povolení pro konání akce stihl Kaiser do června vyřídit. Její konání navíc mohou ohrozit nedostatky v další žádosti, kterou už Kaiser minulý pátek podal na ministerstvo životního prostředí. "V případě nedostatků může být řízení přerušeno až do doby jejich odstranění. Součástí řízení je také vyjádření vědeckého orgánu, o které ministerstvo samo požádá, bez něhož nelze vydat rozhodnutí," sdělil deníku Metro mluvčí resortu Matyáš Vitík.

Starosta: O nic nežádali a začali stavět

Proti konání show bez řádných povolení je starosta městské části Praha-Libuš Jiří Koubek. Ten se obává, že pořádání show značně zatíží dopravu, vyřešené prý organizátor nemá ani parkování, ani napojení na vodu a elektřinu. Spolu s Prahou 12 se tak Koubek obrátil na odbor výstavby, aby ten černou stavbu prošetřil.

Jak jste se vlastně dozvěděl, že show má být ve vaší městské části?
Vypozorovali jsme u nás určitý stavební ruch, ale nevěděli jsme, co se děje. Věděl jsem, že organizátor pan Kaiser hledá nová místa, tak mě napadlo, že by to mohlo být u nás. Oficiálně jsme se ale o konání akce dozvěděli až v pondělí na jeho tiskovce, kam jsme se také dostavili. Ale vůbec s námi předtím nemluvil, o ničem nás neinformoval.

Jaké jsou vaše výhrady k této akci?
Pokud by se zde mělo točit až 2000 lidí, tak těch 250 parkovacích míst je evidentně málo. Nevíme také, jak bude zajištěno napojení na vodu, na elektřinu. Pan Kaiser má zkušenost s pořádáním takových akcí a říká, že nepotřebuje povolení. Ale my jsme přesvědčeni, že ho mít musí. Odbor výstavby se tam dvakrát pokoušel dostat, ale bezúspěšně. Další prohlídka se má uskutečnit ke konci tohoto týdne. Pokud se tam dostanou, teprve pak se uvidí co dál.

Nemáte tedy vůbec žádné páky, jak stavbě můžete zabránit?
Páka je jediná, odbor výstavby může stavbu zakázat a rozhodnout o odstranění černé stavby, což ale neznamená, že se akce vůbec nebude konat. Černá stavba by se pak měla zlegalizovat, ale to už by určitě pan Kaiser nemohl stihnout do červnového termínu.

Ještě k těm vašim výhradám, jsou tedy čistě organizačního charakteru nebo se vám představa delfínů v Praze nelíbí?
Jasně, já neřeším delfíny, teplotu a vodu... Neřeším, co tam chce mít, jestli výstavu kaktusů nebo nějaké divadýlko. Pan Kaiser se ale v tuto chvíli tváří, že neuznává zákony. Když tedy vidím jeho neúctu k zákonům, tak by mě zajímalo, jakou asi bude mít úctu k těm zvířatům.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám