metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Takto se promění nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice. | foto: Chapman Taylor

Demolice domu na Václavském náměstí je nezákonná, říkají experti

  12:49
Stržení domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice by znamenalo porušení zákona, uvedl Ústav dějin umění Akademie věd ČR. Neprohlásit dům kulturní památkou rozhodlo již v září ministerstvo kultury, majitel chce dům zbourat a na jeho místě postavit jiný.

Podle ústavu ministerstvo nevyužilo příležitosti a reálné možnosti objekt před hrozbou demolice účinně ochránit. Zda bylo rozhodnutí v souladu s právem, bude posuzovat rozkladová komise ministerstva.

"Demolice uvedeného domu by podle názoru ústavu znamenala překročení platné právní normy, kterou je vládní nařízení č. 66/1971 o památkové rezervaci v hlavním městě Praze," uvedl Martin Mádl z Ústavu dějin umění. Ministerstvo podle ústavu zároveň nevyužilo možnosti zabezpečit před nevhodnými změnami horní úsek Václavského náměstí.

Odborníci ústavu jsou dále přesvědčeni, že dům vykazuje historické, kulturní, architektonické i urbanistické kvality, které jeho prohlášení kulturní památkou opravňují. Rovněž se domnívají, že zdůvodnění rozhodnutí neprohlásit dům památkou nezaštítila odborná autorita.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek