metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Smutný konec Rámusáku
Další 4 fotografie v galerii
Smutný konec Rámusáku | foto: Matěj Hrabánek

Demolice Rámusáku skončí v polovině května, sloužit bude dál

13. března 2014  14:15 ČTK
Demolice starého tramvajového mostu z Holešovic do Troje přezdívaného Rámusák skončí v polovině května. Potvrdil to dnes mluvčí společnosti Metrostav František Polák. Jde o jednu z mála prací z komplexu Blanka, kterou stavební firma na konci loňského roku nepřerušila. Pokračovat v demolici firmě nařídil i rozhodčí soud posuzující spory kolem výstavby tunelu Blanka.

"Nyní prakticky končíme demontáž mostních polí a začínáme demontovat jednotlivé pilíře. Na to nasadíme i potápěče, protože pilíře musíme odstranit až do hloubky 1,5 metru pod úroveň dna," řekl Polák. Poté na místo vyjedou pracovníci Povodí Vltavy, kteří zkontrolují, zda je dno řeky správně vymodelované a nebude vadit lodní dopravě. "Hotové, včetně této kontroly, to bude do dvou měsíců, tedy v polovině května," zdůraznil Polák.

Rámusák se možná postaví jinde

Starý most, který byl do provozu provizorně uveden už v roce 1981, byl dlouhý 248 metrů a skládal se ze dvou mostů vedle sebe. Každý tvořilo sedm polí dlouhých zhruba 45 metrů, přičemž poslední pole bylo vždy o něco kratší. Nyní se rozebírá proto, že se tramvajová doprava přesune na sousední nový Trojský most, který bude sloužit i automobilové dopravě.

Rozebraná konstrukce však ve starém železe neskončí, může se dále využívat. "Rozšroubovali jsme to a jednotlivé díly konstrukce převážíme na náš stavební dvůr v Počernicích, kde je repasujeme. Je to úplně univerzální konstrukce, která se dá provizorně použít například při stavbách či povodních," podotkl Polák. Připustil však, že v tuto chvíli není další využití konstrukce zcela jasné.

Práce na mostu se narozdíl od Blanky nezastavily

V demolici starého železničního mostu Metrostav pokračoval i poté, co ostatní zbývající práce na tunelovém komplexu Blanka kvůli neproplaceným fakturám za více než dvě miliardy korun a neschválenému postupu dalších prací firma loni v prosinci zastavila. Případ od té doby řeší rozhodčí soud, který už v lednu Metrostavu nařídil pokračovat v několika desítkách prací za zhruba 46 milionů korun. Nejvíce z toho, celkem 27 milionů korun, činí právě demontáž mostu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čeština pro mě byla výzva, říká Mirka Miškechová

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová
vydáno 24. února 2019  6:05

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová korzuje po pódiích již několik let. Osudovým se jí stalo vítězství v soutěži a následné předskakování na turné...  celý článek

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám