metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Neo nebyl pro diváky napočtvrté dost atraktivní. | foto: WARNER BROS.

Deník Metro přináší soupisku největších filmových průšvihů za rok 2021

  12:27
V kinosálech se moc neohřály a prodělaly jejich tvůrcům desítky a stovky milionů dolarů. Řeč je o kasovních propadácích, kterých bylo v loňském roce požehnaně. Nebylo to jen kvůli covidu a s ním spojenému strachu z nákazy v sálech, jejich zavření či bohapusté lenosti. Některým studiím se jednoduše nevyplatilo nasazovat jejich filmy zároveň do kin i na vlastní streamovací platformy.

The Matrix Resurrections
Pro mnoho milovníků filmu obecně jde o největší zklamání letošního roku, pro studio Warner Bros. tržební průšvih velký jako vrata od stodoly. Tak se hovoří o čtyřce Matrixu, která dorazila do kin den před loňským Štědrým dnem.

Důvod, proč film s rozpočtem 190 milionů utržil v kinech po celém světě pouze něco přes stovku, je nasnadě. Návrat Nea a Trinity po skoro dvaceti letech mladé lidi jednoduše nezajímal. A většina staré gardy se buďto dozvěděla o rozporuplných kvalitách snímku předem, nebo se na něj raději mrkla doma na platformě HBO Max. Zde měl totiž snímek souběžnou premiéru.

Sebevražedný oddíl
Když se režisér komiksového béčka Sebevražedný oddíl James Gunn dozvěděl, že jeho akční oddychovka nepůjde začátkem srpna exkluzivně do kin, ale objeví se, podobně jako Matrix, zároveň na HBO Max, rval si prý vlasy.

Film si na sebe sotva vydělal ale i proto, že jej studio příliš nepropagovalo. Roli sehrál také chaos. Ani fandové do poslední chvíle nevěděli, zda snímek, kterému předcházela verze od Davida Ayera z roku 2016, je regulérním pokračováním, remakem, či takzvaným rebootem. Jedna z postav – Peacemaker v podání Johna Ceny – se nicméně již brzy dočká premiéry. Bude seriál také trpět nezájmem diváků?

Poslední souboj
V říjnu vtrhl do kin mistr žánru Ridley Scott a jeho kritiky oceňované drama Poslední souboj. Na stomilionové osudové střetnutí Matta Damona a Adama Drivera si do kin našla cestu sotva třetina diváků potřebných pro to, aby se alespoň pokryl rozpočet. Pustit film do kin v říjnu byla podle mnohých sebevražda. Kina tehdy ovládal James Bond s Venomem.

Studio Disney pak film, který podědilo od před časem koupeného studia Fox, řádně nepropagovalo.

Král Richard: Zrození šampionek
Dalším propadákem je hollywoodský doják, ve kterém hraje Will Smith postavu Richarda Williamse, trenéra a otce světově proslulých tenistek Venus a Sereny. Ten má ve filmu podle skutečných událostí geniální plán, jak dostat své dcery z ulic Comptonu v americké Kalifornii na světovou tenisovou scénu.

Snímek se líbil kritice, u diváků ale nehezky propadl a nevydělal si ani polovičku ze sedmdesátimilionového rozpočtu. Doby, kdy lidé chodili do kin na cokoli, kde hraje jejich oblíbená hvězda, jsou totiž nenávratně pryč. Těžká látka od návštěvy kinosálů kupu lidí odradila. A ta zbylá se na film většinou opět raději koukla doma na malé obrazovce.

Kam s Hollandem

  • Zapeklitá situace loni nastala také kolem knižní adaptace Chaos. Snímek měl stát až 125 milionů dolarů, nevydělal ani třicet.
  • Režisér Doug Liman a herci Tom Holland, Daisy Ridleyová a Mads Mikkelsen byli zdánlivě zárukou úspěchu. Příběh odehrávající se v roce 2257 na kolonizované  planetě Nový svět přesto propadl.
  • Říká se, že vznik snímku provázely potíže, přepisovačky scénáře, nehody na place a následné odkládání premiéry z roku na rok.
  • Studio Lionsgate pořídilo práva na knižní Chaos Walking trilogii před deseti lety. Samotné natáčení začalo v roce 2017. Studio pak po odkladech snímek nasadilo do kin v březnu loňského roku. Jak jistě tušíte, lockdown moc lidem neumožnil, aby vyráželi do kina.

Reminiscence
Film Reminiscence údajně prodělal skoro padesát milionů dolarů. Sci-fi romantický thriller s Hughem Jackmanem v hlavní roli loni v srpnu do kin diváky nepřitáhl.

Snímek režisérky Lisy Joyové, zodpovědné třeba za seriálový Westworld, se podobně jako jiné snímky nedočkal řádné propagace. V České republice byly jeho tržby tristní také proto, že byl brzy díky pirátům k dispozici ke stažení zdarma. Opět šlo totiž o souběžnou premiéru s platformou HBO Max.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek