metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Studentská firma Booder company výrábí a prodává binder, který stahuje prsa transgender klukům. | foto: JA Czech

Deset nejlepších studentských firem letošního roku. Která pojede na evropské klání?

  17:51
Příležitost stát se skutečným byznysmenem tento školní rok opět využily tisíce středoškoláků. Na středních školách se letos v programu JA Studentská firma přihlásilo 256 nových studentských firem. Deset nejlepších, které se představily na soutěžním veletrhu JA EXPO v Praze, se nyní utká v národním finále 19. května o titul Studentská firma roku 2022.

Jejich produkty a služby mají nápad, sociální kontext a obchodní potenciál. Zkušenosti, které v reálném byznysu studenti získají, fungují jako efektivní příprava na pracovní trh.

„Mladí lidé jsou v programu kreativní a mají inovativní nápady. Naučí se odpovědnosti, pracovat v týmu i prezentovat se na veřejnosti. Vše si za přispění pedagogů a mentorů z praxe musí řešit sami, od samotného podnikatelského nápadu po jeho realizaci a prodej koncovému zákazníkovi. Víme, že zhruba 28 procent účastníků do pěti let po škole rozjede vlastní podnikání,“ uvedl Martin Smrž, ředitel nevládní organizace Junior Achievement Czech (JA Czech). 

Studenti prokazují ohromnou vůli reagovat na aktuální dění ve společnosti, chovají se udržitelně a svým podnikáním chtějí pomáhat. Při generování zisku myslí na ekologické dopady a samozřejmostí je věnovat část zisku na charitu.

Nejlepší studentská firma bude zastupovat Česko v letním evropském finále JA GEN-E v Estonsku.

Které to jsou?

 • Top 10 JA Studentských firem letošního roku:
 • Belle – výroba kosmetických výrobků z měsíčku lékařského (Obchodní akademie Prostějov)
 • BeSchmexi – prodej oblečení s vlastním nebo zakázkovým designem (Střední škola automobilní a informatiky)
 • Booder company – výroba a prodej binderu, který stahuje prsa transgender klukům (Střední průmyslová škola dopravní, Praha)
 • Botelo – prodej dekorací vyrobených z nevratných použitých skleněných lahví (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové)
 • Cool hůl – elegantní doplněk či opora – hůl na míru, podle představ zákazníka (Střední škola a vyšší odborná škola umělecká a řemeslná, Praha)
 • Eco it – aplikace na třídění odpadu pomocí recyklačních symbolů (SOŠ Hranice)
 • Herbaneos – poznání přírody z krásné perspektivy (Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava)
 • Královské sezení – podsedáky přizpůsobeny na školní židle (gymnázium, Kojetín)
 • Relivio – motivační a seberealizační zápisník, který majitele povede na cestě za lepším já (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové)
 • Seen – designové reflexní prvky (gymnázium, Ostrava-Hrabůvka)

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek