metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
Studentská firma Booder company výrábí a prodává binder, který stahuje prsa transgender klukům. | foto: JA Czech

Deset nejlepších studentských firem letošního roku. Která pojede na evropské klání?

  17:51
Příležitost stát se skutečným byznysmenem tento školní rok opět využily tisíce středoškoláků. Na středních školách se letos v programu JA Studentská firma přihlásilo 256 nových studentských firem. Deset nejlepších, které se představily na soutěžním veletrhu JA EXPO v Praze, se nyní utká v národním finále 19. května o titul Studentská firma roku 2022.

Jejich produkty a služby mají nápad, sociální kontext a obchodní potenciál. Zkušenosti, které v reálném byznysu studenti získají, fungují jako efektivní příprava na pracovní trh.

„Mladí lidé jsou v programu kreativní a mají inovativní nápady. Naučí se odpovědnosti, pracovat v týmu i prezentovat se na veřejnosti. Vše si za přispění pedagogů a mentorů z praxe musí řešit sami, od samotného podnikatelského nápadu po jeho realizaci a prodej koncovému zákazníkovi. Víme, že zhruba 28 procent účastníků do pěti let po škole rozjede vlastní podnikání,“ uvedl Martin Smrž, ředitel nevládní organizace Junior Achievement Czech (JA Czech). 

Studenti prokazují ohromnou vůli reagovat na aktuální dění ve společnosti, chovají se udržitelně a svým podnikáním chtějí pomáhat. Při generování zisku myslí na ekologické dopady a samozřejmostí je věnovat část zisku na charitu.

Nejlepší studentská firma bude zastupovat Česko v letním evropském finále JA GEN-E v Estonsku.

Které to jsou?

 • Top 10 JA Studentských firem letošního roku:
 • Belle – výroba kosmetických výrobků z měsíčku lékařského (Obchodní akademie Prostějov)
 • BeSchmexi – prodej oblečení s vlastním nebo zakázkovým designem (Střední škola automobilní a informatiky)
 • Booder company – výroba a prodej binderu, který stahuje prsa transgender klukům (Střední průmyslová škola dopravní, Praha)
 • Botelo – prodej dekorací vyrobených z nevratných použitých skleněných lahví (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové)
 • Cool hůl – elegantní doplněk či opora – hůl na míru, podle představ zákazníka (Střední škola a vyšší odborná škola umělecká a řemeslná, Praha)
 • Eco it – aplikace na třídění odpadu pomocí recyklačních symbolů (SOŠ Hranice)
 • Herbaneos – poznání přírody z krásné perspektivy (Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava)
 • Královské sezení – podsedáky přizpůsobeny na školní židle (gymnázium, Kojetín)
 • Relivio – motivační a seberealizační zápisník, který majitele povede na cestě za lepším já (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové)
 • Seen – designové reflexní prvky (gymnázium, Ostrava-Hrabůvka)

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek