metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Deset tisíc bouraček kvůli mobilům, varovat má kampaň

3. května 2018  11:57 Pavel Hrabica Metro.cz
Víme, že telefonovat za volantem nemáme. Většina řidičů se ale mobilu v autě nevzdá.

V Česku vlastní řidičský průkaz téměř sedm milionů lidí. I když to zákon zakazuje, dvě třetiny řidičů přiznávají, že během jízdy telefonují. „Nepozornost je fenomén doby,“ uvádí plukovník Tomáš Lerch, ředitel dopravní policie.

V loňském roce se kvůli tomu, že se za volantem nějak rozptylovali, včetně telefonování nebo posílání SMS a chatování, zemřelo 65 lidí. „Lze předpokládat, že mobily mohou zčásti i za šest desítek mrtvých, kteří vjeli s autem do protisměru,“ připouští šéf dopraváků.

Bezpečnost

Na 145 milionů korun vyšla kampaň Nemyslíš, zaplatíš, kterou vyrobilo v roce 2008 ministerstvo dopravy společně s BESIP a dva roky ji provozovaly v médiích. Režisérem klipů byl Filip Renč. Známý režisér přitom během kampaně sám ujel od nehody a přišel o řidičák. Ministerstvo s ním proto zrušilo natáčení dalších klipů.

To vše je důvod, proč se po sedmnácti letech setkáme znovu s kampaní, jež má upozornit na nebezpečí používání mobilů při řízení auta. Videoklipy a další upozornění startují v polovině května. Organizátorem je Česká asociace pojišťoven. Otázkou je, nakolik dokáže kampaň, která je výrazně levnější než ta před deseti lety, změnit chování řidičů.

Tomáš Neřold, jenž je pověřen řízením organizace BESIP, přiznává, že vliv na nehodovost se u kampaní v letech 2001 a 2008 nijak neměřil. „Letos se bude poprvé zjišťovat, jestli se třeba snížil počet řidičů přichycených, že za jízdy používají mobilní telefon,“ řekl deníku Metro Neřold.

Podle toho, co v březnu zjistila agentura STEM/MARK, většina lidí si nebezpečí telefonování za jízdy uvědomuje, ale přesto to dělá. Průzkum ukázal, že ani ne polovina řidičů má handsfree a téměř třetina z nich zvládá během jízdy ještě vyřizovat vzkazy přes SMS nebo chatovat na sociálních sítích.

„Co je nejtragičtější, téměř pětina dotazovaných se přiznala, že za volantem zvládají i fotit a natáčet videa,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel asociace pojišťoven. Podle něj neodrazuje od riskování vědomí, že by se řidiči mohlo něco stát. Proto se letos autoři kampaně soustředili na fakt, že hříšníci nejvíc ubližují druhým. „Chceme se důrazně zaměřit na emoce, na to, že zranění nebo smrt neopatrných řidičů se vždy nejvíc dotkne jejich dětí,“ argumentuje šéf asociace Matoušek.

Pojišťovny v České republice prokazatelně vyplatí v posledních letech více než půl miliardy korun za nehody z nepozornosti, kde hrál hlavní nebo podstatnou roli mobilní telefon.

Denně 137 hříšníků

  • Loni česká policie odchytila asi padesát tisíc telefonujících řidičů. To je více než sto třicet případů každý den.
  • Nejčastějšími mobilujícími hříšníky jsou v Česku řidiči ve věku od 18 do 29 let. S přibývajícím věkem jejich počet úměrně klesá.
  • Řešením by mohlo být letošní francouzské nařízení. Řidič v této zemi musí nejdřív najít místo určené k parkování a teprve potom smí mobilní telefon použít. Zaparkovat s vozem u krajnice nestačí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám